White Desert: Dovolená v blízkosti jižního pólu

2
1765

Tento unikátní zážitek si v tomto roce může užít pouze 40 lidí z celého světa. Společnost naplánovala čtyři desetidenní termíny na konec roku 2008. V tomto ročním období jsou totiž nejvhodnější teplotní podmínky, přesto byste ale na nejchladnějším kontinentě neměli ani v těchto měsících očekávat teploty nad nulou. Jste připraveni vrátit se do doby ledové?

Dobrodružství začíná v jihoafrickém Kapském městě, kde se setkáte s ostatními členy expedice i vysoce profesionálním a zkušeným týmem, který bude vaší skupinu provázet po krásách tajemného kontinentu. Na africké půdě se zúčastníte prezentace o bezpečnosti a orientaci, a následující den už budete soukromým letadlem pokračovat ještě více na jih. Po pětihodinovém letu, který je podle společnosti „perfektním představením kombinace luxusu a dobrodružství“ – stejně jako váš nadcházející pobyt, letadlo přistane na speciálně připravené ploše.

Při vyslovení slova luxus měla firma na mysli ubytování, které je tak komfortní, jak to jen tamní podmínky dovolují. Kemp Whichaway, který je po každé sezóně opětovně rozebírán, aby zbytečně nezatěžoval životní prostředí, disponuje pěti dvoulůžkovými stany a dvěma většími stany, jež slouží jako kuchyň, jídelna i jakási improvizovaná společenská místnost. V dalším stanu se můžete osprchovat a od tohoto roku si navíc klienti budou moci odpočinout i v klasické finské sauně. Přímo z kempu si budete užívat okouzlující výhled na sněhové pláně a ledové útesy. 

Očekávat můžete i vynikající kuchyni, kterou připravuje jihoafrická šéfkuchařka Jenna Viney. Se specialitami místních kuchařů ale nepočítejte už proto, že Antarktida je úplně neobydlená, pokud ovšem nepočítáme vědecké pracovníky na výzkumných stanicích. Těšte se tedy na anglickou snídani, k obědu si vychutnejte mořské plody či steak a po večeři vám bude nabídnuto kvalitní francouzské šampaňské. Při jeho popíjení můžete diskutovat o zážitcích, které přinesl uplynulý den, nebo poslouchat prezentace na různá témata v podání dokonale vyškoleného týmu. Údajně se občas na kus řeči zastaví i zmiňovaní vědečtí pracovníci.

Každé ráno vám doprovodný tým nabídne několik aktivit, a to jak relaxačních, tak adrenalinových. Ač se to bude možná zdát překvapivé, i v tomto nikdy neobydleném prostředí se vám nabízí nespočet možností. Budete mít šanci objevovat ledové jeskyně, vydat se na dlouhé vycházky po okolí, prohlédnout si tučňáky hnízdící nedaleko od tábora a dokonce i navštívit vědeckou základnu. Jestli se ráno nebudete cítit na žádné extrémní aktivity, můžete s knihou v ruce relaxovat na lehátku a nebo si užít piknik na kraji jezera v blízkosti kempu. Aktivnější účastníci se dokonce mohou podrobit speciálnímu výcviku, jež vás naučí dovednosti nutné pro všechny polárníky, anebo třeba základní horolezecké schopnosti. Ty můžete uplatnit i v praxi na hoře Nunatak.

Vedení společnosti White Desert plně respektuje citlivé životní prostředí na kontinentu, který dosud nebyl zasažen návaly turistů. Veškerá zařízení jsou poháněna větrnou nebo sluneční energií a odpadky jsou vždy na konci sezóny stejně jako celý tábor přepravovány do Jižní Afriky.

„Moje cesta do Antarktidy bylo úžasné dobrodružství a jedinečná zkušenost, která předčila všechna moje očekávání. White Desert kombinuje to nejlepší vzrušení s relaxací – třeba horolezectví následované skleničkou šampaňského bylo úžasné. Nemůžu se dočkat, až se tam podívám znovu,“ říká jeden z dřívějších účastníků expedice. Jestli se ho rozhodnete následovat, nezapomeňte si své dobrodružství včas objednat na oficiálních stránkách White Desert. Pak už se můžete vydat po stopách dávných objevitelů, jako byl třeba známý James Cook.

2 KOMENTÁŘE

  1. Tak to je teda síla! To by mě teda vůbec nenapadlo, že je možné vyrazit na takovou dovolenou, zážitek musí být jistě uchvacující. Jen už musíme doufat, že se z toho nestane davová záležitost a toto místo i zůstane i nadále netknuté.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here