Wayne W. Dyer: Velký vůdce a jeho Proměna

2
3350

Wayne Walter Dyer se narodil 10. května roku 1940 v Detroitu. Většinu svého dospívání naneštěstí strávil v sirotčinci. Jen on sám však ví, jaký skutečný význam zastupuje slovíčko “naneštěstí” v minulé větě. Velice brzy získal doktorský titul v poradenství. Během let 1958-1962 pak sloužil u námořnictva Spojených států. Následně se věnoval práci na St. John’s University v New Yorku.

Doba akademická dráhy, publikování článků do novin a vedení poradenství v praxi s sebou přinesla obrovské příležitosti, ačkoliv to není jasně patrné. Jeho přednášky na univerzitě s tématy pozitivního myšlení a motivační tématiky se během krátké doby staly tak proslulé, že se v přednáškových sálech tísnilo i mnoho nepřihlášených studentů. Waynův bystrý agent začal posléze na učitele naléhat a přesvědčovat ho, aby své nápady vydal v knižní podobě. Výsledkem je první kniha “Your Erroneous Zones” (v češtině Vaše bludy). To byl zlom v kariéře profesora – univerzitu totiž opustil i přes to, že prodej díla rozhodně nebyl žádným trhákem. Nic mu však nebránilo vydat se po USA za svým snem inspirovat mnohem více lidí. Zarputile začal navštěvovat knihkupectví a vyhledávat rozhovory pro média. Tento nebojácný krok mu přinesl možnost vystupovat dokonce i v národní televizi a odstartovat tak svůj gigantický úspěch.

Wayne postavil svůj úspěch na třech úzce spjatých oborech působnosti – vytvořil pro sebe sama naprosto padnoucí koncept. Ten se skládal z  veřejných přednášek a vystoupení, sérií audiokazet a pravidelných publikací nových knih. To proto je jeho tvorba tak neuvěřitelně rozsáhlá. Obrovským plusem, oproti ostatním autorům té doby, bylo v tom, že se neorientoval výhradně na obchodní vztahy, kam se ubírala většina literatury osobního rozvoje – orientoval se na mnohem širší spektrum čtenářů. Tudíž jeho poselství obsáhlo mnohem více příznivců napříč celé Spojené státy, později celý svět. Co mu přineslo tak neuvěřitelný obdiv? Na vše pohlížel a vše podával svým vlastním přátelským způsobem – například i kritiku. A lidé si jeho styl prostě zamilovali! Toužíte-li zahlédnout alespoň záblesk Waynova myšlenkového potenciálu a nadhledu, pozorně naslouchejte jeho slovům:

“Nemyslím si, že Ježíš vyučoval křesťanství, Ježíš vyučoval laskavost, lásku, zájem a mír. Radím tedy lidem následující: Nebuďte křesťany, buďte takovými, jako byl Ježíš. Nebuďte buddhisty, buďte takovými, jako byl Buddha.

Jak bylo již zmíněno, Wayne vypustil do světa již mnoho knih i audio nahrávek, jejichž pouhé vyjmenovávání by nám dalo na jeden obsáhlý odstavec. V Čechách se však setkáváme pouze s těmito tituly: Vaše bludy, Uvidíte to, až tomu uvěříte a Každý problém má své duchovní řešení. Většina tvorby je tedy stále určena pouze pro obec angličtině vládnoucí. Fantastickou zprávou těchto dní však je, že i v srdci Evropy právě vychází absolutní novinka od tohoto autora! Nejnovějším kouskem, jehož vydání jsme se v Čechách mohli před několika dny dočkat, je DVD Proměna. Následuje ukázka filmu:


V tomto poutavém filmu rozebírá Dr. Wayne W. Dyer duchovní cestu od ambice k smyslu života. Zažité obrazce ega, které jsme se naučili v mládí od rodičů a společnosti – jako honba za majetkem, společenská prestiž, uznání, soutěžení – jsou uvedeny do protikladu se smysluplným životem zaměřeným na službu a dávání.

Prostřednictvím příběhů – úspěšného podnikatele, matky dvou dětí, která hledá své místo ve světě, a filmového režiséra, snažícího se vybudovat si jméno – film nejenom inspiruje, ale také učí, jak si vytvořit smysluplný život.

Pevně věříme, že o Wayneovo dílo bude stále větší a větší zájem a Proměna bude velkým impulzem pro překlad dalších děl i do češtiny. A my si rázem budeme moci užít nejen pouhých několik útržků z díla velikána, jenž ovlivnil naráz hned několik generací.

2 KOMENTÁŘE

  1. Úžasný film pro ty, kteří jsou právě naladěni na to ho vnímat. V půdovním znění – nádhera! Až jsem brečela, jak pojmenovává některé věci tak přesně a výstižně. Ale je spousta lidí (i v mém okolí) kteří to vůbec nepochopí…možná pro ně přijde jejich chvíle. Kupte si ho a pusťte, až budete mít chvilku o samotě a v klidu, ničím nerušeni. Těch myšlenek je tam opravdu hodně, tak ať máte čas si to uvědomit. Taky doufám, že bude víc jeho děl přeloženo…nebo tréning angličtiny? 🙂

  2. Jestli, že je pravda že vesmír nerozlišuje předpony tak věta: Nepřátelé neexistují je pro vesmír správná a naprosto jasná a zní : Přátelé existují. Např: Jsi můj nepřítel. – Vesmír zná pouze: Jsi můj přítel. Máte pravdu musíme se učit komunikovat. Slovo a jeho vnímání je důležité.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here