Dovedete si představit, jak budou probíhat pohovory v následujících letech? Zalíbil se vám lákavý inzerát, ale nesplňujete všechny podmínky? Buď máte vystudovanou výbornou školu, ale nemáte požadovaná léta praxe v oboru. Nebo se oháníte několika lety praxe v podobném zaměstnání, ale schází vám titul z vysoké školy. Řešíte podobné dilema? Je tu možnost, jak na pohovoru hovořit o bohatých zkušenostech s prací a zároveň ukázat diplom z vysoké školy.
Zvolte možnost dálkového studia, při kterém můžete hravě pracovat, nebo vychovávat děti. Musíte si však dopředu zodpovědět na otázku, zda jste schopni zvládat více věcí, umíte si zorganizovat čas a dotáhnout věci do konce. Pojďme si představit formy dálkového a celoživotního vzdělávání. Věřte, že na nich shledáte spíše pozitiva. Proč nevlastnit materiální a duchovní bohatství?
,,Bohatství nespočívá ve vydělávání peněz, ale v utváření člověka, když ty peníze vydělává.“ – John Wicker
Jste na mateřské, nebo se zrovna vracíte do práce, ale už nějakou dobu přemýšlíte o tom, že byste si dodělali vysokoškolské vzdělání? Pak se přihlaste na VŠ dálkově, vydělávejte peníze, vychovávejte děti a přitom studujte. Nepotřebujete zde plnit každodenní docházku. Párkrát do měsíce navštívíte víkendový kurz vybraných předmětů, ze kterých během zkouškového období složíte požadované testy. Forma kombinovaného studia je výhodná i pro studenty, kteří by mohli plynule přejít ze střední školy na bakalářský stupeň, ale nejsou zrovna studijní typy a potřebují se realizovat pracovně.
V rámci studia sice budete mít menší možnosti, co se týče slev – Isic již nevlastníte, dostanete ale podobnou kartu Alive. Budete mít však stejné možnosti, jako studenti prezenční formy. Můžete vyjet i na Erasmus pobyty. Budete mít možnost navštěvovat jazykové lekce, sportovní aktivity a účastnit se školních akcí jako jsou přednášky mimo akademickou půdu, výjezdy do zahraničí v podobě konferencí a různých stáží.
,,Vědění je poklad, ale praxe je klíč k němu.“ – Thomas Fuller
Můžete se věnovat svým koníčkům, práci, rodině a zároveň párkrát v měsíci navštívit školu, ze které budete mít stejný titul, jako studenti prezenční formy. Učitelé k vám budou shovívaví, záleží však na lidech a na jejich přístupu. Na většině škol jsou k dispozici materiály, ze kterých se můžete učit. Což by se mělo považovat za velké plus, jelikož většinu materiálů si studenti vysokých škol shánějí sami a něco jako ucelené poznámky či otázky a konkrétní podotázky ke zkouškám se těžko někde najdou.
Pokud se na školní povinnosti nevykašlete během semestru, nečeká vás zkouškové období plné stresu, nedostatku času na seminární práce a podobné věci. Snažte se motivovat každý týden nebo každých čtrnáct dní k nějakému splněnému cíli, který vás posune k úspěšně zvládnuté zkoušce. Pokud to nezvládnete sami, nikdo to za vás neudělá. Semestr uteče velice rychle a ve zkouškovém se bez poznámek a hotových seminárek těžko budete ještě učit.
Bojíte se, že se sami nedokopete k učení a samostudiu? Hlavu vzhůru, pokud něco budete chtít a budete vědět, že potřebujete získat dané zkušenosti a znalosti ke svému oboru a současné práci, najdete zbývající síly, abyste studium dokončili. Vymyslete si dopředu plán, jak se budete během studia motivovat. V reálné podobě je chození do práce a navštěvování školy velmi náročné, tudíž opravdová motivace je v tomto případě velmi důležitá. Vyšlapejte si cestu k úspěchu skrze překážky, a dostudujte školu dálkově – pro ten pocit v cíli se to vyplatí.
,,Ze země ke hvězdám nevede vyšlapaná cesta.“ – Seneca
© Barbora Mikysková