Vizitka gentlemana: Ručně šité boty na míru

1
1860
Jedinečná obuv pro jedinečnou osobnost
Dimitri Gomez pracuje už 10 let u Crockett & Jones v Paříži. Pánové Crockett a Jones založili dnes prestižní firmu na výrobu obuvi roku 1879 v anglickém Northamptonu. Dodnes si zachovala svůj rodinný charakter a více než 200 zaměstnanců řídí Jonathan Jones, přímý potomek zakladatele.
Na prstech jedné ruky bychom spočítali slavné obuvnické značky, které podobnou exkluzivní službu – ruční šití bot – nabízejí. Vyhledává ji mezinárodní klientela, která si chce a může dopřát boty podle svého gusta. Zákazník vybírá tvar, materiál a detaily, může přijít také s vlastním návrhem, podle kterého mu budou zhotoveny boty jeho snů. Dimitri nabízí i vlastní kreace, aby bylo opravdu z čeho vybírat.
Každý pár, který opustí jeho dílnu, je jedinečný – výběr tvarů, barev a kůží je nepřeberný. Boty na míru zaručují, že budou podle vašich představ a bezkonkurenčně pohodlné. Pro jejich zhotovení je třeba počítat se 4-6 měsíci a 2 500 euro. Jestli nechcete čekat tak dlouho, můžete si vybrat střevíce z předpřipravené série, která existuje ve dvou tvarech, čtyřech šířkách a nabízí širokou škálu modelů. K jejich zhotovení stačí dva měsíce a částka 1 500 euro.
Boty na míru krok za krokem
Předtím, než se pustí do díla, musí mistr obuvník vzít podrobné míry obou chodidel a jejich otisk – to aby měl přehled o rozložení váhy těla. Míry jsou zakresleny na milimetrový papír a bude jich použito k výrobě formy.
V podzemí své dílny Dimitri uchovává stovky dřevěných forem. Jednu z nich vybere a opracuje ji do podoby boty, kterou si klient vybral. Na formu jsou přeneseny míry chodidla a pak je kouskem skla opracována dohladka. Dimitri jí dá přesný profil a linii. Jenom výroba formy zabere zhruba 20 hodin práce.
Na formu se značkami zakreslí, kde bude obsázka, zadní díly svršku a šněrování. Pak přijde na řadu předběžný zkušební model, aby si obuvník ověřil, že dosavadní měření byla v pořádku. Když je zkušební model dobře vyzkoušen a odpovídá formě a mírám, pustí se Dimitri do řezání kůže a stříhání podšívky. Výběr je obrovský, od těch běžných až po nejvzácnější, aby bylo možné uspokojit i nejnáročnější zákazníky. Nechybí ani kůže exotických zvířat: žraloka, antilopy, slona, krokodýla… Znalci s extravagantním vkusem mohou sáhnout i po hadí kůži: 1cm2 za 26 euro. Ta se však používá spíše na detaily.
Dimitriho pak čeká šití svršku boty, které zabere asi 8 hodin. Nastříhané části kůže se barví a připravují se paspulky, které se přišívají na šicím stroji. Připravený vršek se nasadí na formu, aby se vytvaroval. Tam zůstane dva dny. Zákazník si už brzy bude moci vyzkoušet první maketu svých vytoužených střevíců.
Jestliže maketa boty klientovi sedí, Dimitri přistoupí k zhotovení nového svršku, pečlivěji opracovaného a s precizní konečnou úpravou. Znovu je třeba počítat s 8 hodinami práce. Poté je svršek k formě připevněn hřebíčky. Všechna tato práce je – jak velí tradice i stavovská čest – zásadně dělána ručně.
Před posledními úpravami bere Dimitri znovu míry střevíců a srovnává je. Když je práce na svršku téměř u konce a podobá se konečnému výsledku, pouští se mistr do podrážky. Takzvaný rám obuvi, proužek kůže, který lemuje botu a díky němuž drží svršek a podrážka pohromadě, se přišívá jak jinak než ručně.
Po připevnění podrážky a podpatku mohou začít poslední úpravy: ohlazování a leštění, ořezávání okrajů podešví, tvarování reliéfu u podrážky. Střevíc může být ozdoben perforovanými kousky kůže – třeba s květinovými motivy, které se umisťují hlavně na špičku. Bota je nyní kompletní. Zbývá pouze patinování a navoskování, aby se zvýraznil lesk kůže. Celá procedura zabrala 6 měsíců.

1 komentář

  1. Po delším hledání jsem našel tohoto pána zacharias-shoes.eu který se právě popsanou výrobou zakázkové obuvi zabývá .Podle mne je to velká vzácnost a je skvělé že nemusíme za kvalitní obuví do ciziny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here