Rafting: Kolik adrenalinu snesete?

0
1155

Člověk se během své evoluce stal nesmírně mocným tvorem, vyšplhal na nejvyšší horu světa (článek o prvním člověku na Mount Everest najdete zde), podíval se až na samotné dno oceánu, předehnal ptáky v letu a dokonce se procházel po povrchu Měsíce! Lidský druh dnes vládne dosud nevídanou sílou, může díky technice a své inteligenci měnit lesy v pouště a naopak. Co jej tedy vede k tomu, aby celou svou moc odložil a vrhnul se do boje s přírodou odkázán jen na svoje schopnosti? Co nás tolik láká na Raftingu? Snad právě to vzrušení, že se nemůžeme opřít o techniku, ani naši inteligenci, nýbrž že jsme odkázáni pouze na sílu svých svalů a jeden na druhého tváří tvář běsnící přírodě! V těchto chvílích objevuje člověk sebe samotného, to skutečné skoro až živočišné jádro, které je normálně ukryté pod tlustou vrstvou společenských konvencí a morálních zásad.

Právě ve chvílích naprosté bezmoci odhalíme v sobě naše skryté rezervy, neuvěřitelnou odvahu a chuť po životu.

Mezinárodně uznávaná stupnice dělí vodní toky do šesti kategorií, první stupeň je velmi klidná hladina, její sjezd nevyžaduje prakticky žádné zkušenosti. S tím jak číslo stoupá, zvětšuje se množství ostrých skal, rychlost toku a spád jezů. A aby Rafting byl opravdu adrenalinovým sportem, budeme se bavit jen o tocích s klasifikací 5+ až 6. Což znamená extrémně obtížný až nesjízdný! A pro takové adrenalinové labužníky byl jako stvořen národní park Denali na území střední Aljašky! Na území větším než třetina ČR stojí také nejvyšší hora Severní Ameriky Mount McKinley, na rozsáhlých planinách se potulují početné populace medvědů grizzly, losů, sobů a další severské zvířeny. Také byste si neměli nechat ujít prohlídku starých měděných dolů. Ačkoli v národním parku Denali působí mnoho společností zaměřujících se na rafting, většinou se jedná o rodinné výlety po klidných a vyzkoušených tocích, proto je ideální postarat se o vše sám.

V našem zorném poli bude Savage River, která má klasifikaci 5+ (takže tak extrémně obtížná, až je skoro nesjízdná) a její délka více než 12 kilometrů je, co se stimulace adrenalinu týče, také ideální. Zároveň však není řeka v naprosté pustině, takže když by se náhodou něco přihodilo, nebudeme daleko od pomoci. A když by se vám náhodou zdála sjízdnost až příliš snadná, pak je nejlepší najít okamžik, kdy hladina vody klesne. A pak se vydat na adrenalinovou jízdu! Sedm lidí v šestimetrovém nafukovacím člunu, jen šest pádel a kormidlo proti ostrým skalám a živelné řece, která každou vteřinou vrhne na skaliska stovky metrů krychlových ledové vody s takovou silou, že i z dálky zní peřeje Savage River jako výbuch dynamitu. Mrazivá voda vám úplně znecitliví ruce, vaše srdce bude bít tak rychle, že se jednotlivé tepy slijí do nekonečného proudu. Ale pokud zaberete a stejně tak i váš tým, zdárně můžete překonat všechny nástrahy. Několikrát se přitom vykoupete, člun se vám zasekne, a možná vás proud strhne tak daleko od člunu, že vás bude stát zbytek sil, jen abyste doplavali zpátky. Ale když dodržíte všechny bezpečnostní opatření, bude to nakonec nádherný zážitek. Boj o život, pravé nebezpečí s vědomím, že jste vždy jen pár desítek kilometrů od civilizace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here