Perrier Jouët: Předtančení chuťových pohárků

0
1614




V roce 1811 založil Pierre-Nicolas-Marie Perrier vlastní vinařský dům. Jelikož jeho příjmení bylo v těch letech v oblasti kolem Epernay běžné, rozhodl se jej okořenit příjmením své ženy za svobodna, „Jouët“. Produkce jejich vinic získala rychle na oblibě díky dobrým obchodním vztahům Pierrova syna Charlese. S jeho pomocí Perrier Jouët brzy překročila kanál La Manche a stala se nejoblíbenějším šampaňským vínem britských panovníků Viktorie a Eduarda VII. Inspirována úspěchem vytvořila značka koncept ročníkových šampáň.

V roce 1858 se Perrier Jouët stává prvním vinařským domem, který na své lahvové korky začal uvádět jméno vinice a rok výroby. O dva roky později je již tato informace uváděna na vinětě. Charles po smrti otce převzal vedení společnosti a jako prominentní občan oblasti byl zvolen starostou Eperney. Pod jeho vedením dospěla Perrier Jouët k produkci více než jednoho milionu lahví ročně. Charles zemřel v roce 1878 a do čela značky se postavil jeho synovec Henri Gallice.

V roce 1902 Henri přišel s nápadem odlišení od zbytku trhu jedinečným designem láhve pro své úspěšné šampaňské „Cuveé Belle Époque“. Požádal o realizaci francouzskou uměleckou sklářku Emile Galler. Výsledek jejich spolupráce měl sice určitý úspěch, ale byl brzy zapomenut. V roce 1964 byly objeveny poslední čtyři lahve této edice. Byly shledány tak krásnými, že značka Perrier Jouët rozhodla o znovu-vydání limitované série 5000 lahví k příležitosti oslav sedmdesátých narozenin Vévody z Ellingtonu. Velký úspěch dovedl Perrier Jouët k produkci dalších šesti-set tisíc lahví ročně po dvě následující dekády.

Dnes patří vinařství společnosti Pernod-Ricard Group a produkuje blízko k třem milionům lahví ročně. Ve vlastnictví má bezmála sto hektarů nejvyhlášenějších francouzských vinic. Ale ještě více je Perrier Jouët světoznámá pro péči a zrání svých šampaňských. Pod vinicemi se nachází spleť unikátních jeskyní, které značka buduje již od roku 1811. Dnes je jejich celková délka téměř deset kilometrů a jsou ukryty 14 metrů pod povrchem. V perfektní skladovací teplotě 11°C zde ve tmě zraje dvanáct milionů lahví. Právě tady je zdokonalována a kultivována nezaměnitelná jemná a lákavá chuť Perrier Jouët.

Jen dva dny zpátky, 6. května, byl světu odhalen výsledek partnerství Perrier Jouët s britským klouboučníkem Stephenem Jonesem. Dekadentní personalizovaná edice koženého kufříku na šampaňské je perfektně doplněna designérovým kloboukem. Každá z těchto pouhých osmi dvojic obsahuje v kufříku stříbrný kbelík na led, dvě ručně foukané sklenice a láhev slavného „Belle Époque“ z roku 1999. Kufřík je ručně vyroben italskými řemeslníky z bílé kůže, přírodního zeleného hedvábí a zlata. Překrásný klobouk byl inspirován ornamenty na lahvi Belle Époque – svěží, jarní a uvolněný. Cena každé z těchto osmi sad je stanovena na v přepočtu sto tisíc korun a lze je zakoupit výhradně v Harrods.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here