Nezapomínejme na přírodu! Jak žít zdravěji a ekologičtěji?

0
4144

Člověk je s přírodou spjatý, tudíž by na ní měl brát ohledy, ať je mu to pohodlné nebo není. My vám ale dnes ukážeme, že o nepohodlnosti nemusí být řeč. Stačí se nad přístupem k přírodě zamyslet, vytvořit si životní styl spjatý s šetrností a ohleduplností k matce lesů, vod a strání. Vše je o našem přístupu, chování. Buďme vděční za zelenou planetu, kde je čerstvý vzduch a snažme se takový stav udržet. Čím více lidí bude přemýšlet ekologicky, tím více se bude předcházet přírodním katastrofám. 

Stále více lidí se začíná zajímat o ekologický životní styl a je tomu tak dobře. Existuje mnoho důvodů, proč takový život a přístup mít. Zařaďte do svého života větší ohleduplnost k přírodě a naučte se žít zdravější a ekologičtější život. A nezapomínejte, že každá snaha se cení. Říkat si, že jen vy to asi nezachráníte, je nesmysl. To by si mohl říct každý.

K bydlení ekologie patří

Lze vůbec ovlivnit ekologii a snahu o čisté a zdravé prostředí bydlením? Můžeme bydlet ekologicky. Rozhodně to však neznamená, že byste se museli výrazně omezovat. Ekologické bydlení rovná se zájem o správné návyky a přístup. Nejdříve se musíme naučit ekologicky myslet, pak podle toho i bydlet a žít.

Mnoho lidí se v takovém případě bojí, že ekologické bydlení bude vyžadovat větší investice. Pak si pořádně nastudujte možnosti dotací na ekologické bydlení a budete mile překvapeni, co vše lze podpořit.

Když ponecháme stranou samotnou stavbu nízkoenergetických domů, můžeme své síly směřovat alespoň k menším krokům, které jsou pro přírodu důležité. Jistě doma máte spoustu spotřebičů a výrobků, které již přestaly sloužit. Zapojte svoji představivost a zkuste přijít na to, co by se z nich dalo ještě udělat. Nemusíte je hned vyhazovat.

Dalším bodem, kterým ekologický život ovlivníte, je omezení spotřeby. Země trpí tím, že z ní lidé využívají její zdroje v opravdu velké míře. Lidstvo je závislé na spotřebě a dnešní moderní společnost obzvlášť. Reklama a marketing často cílí na nákup nového zboží, které ve skutečnosti ani nepotřebujeme. Necháme se zlákat a už máme na stole plno věcí, které nepotřebujeme. Ale co spotřeba vody, kterou například splachujeme? Jedná se o čistou vodu, s jejímž nedostatkem v některých zemích bojují. Zamysleme se i nad tímto problémem a hospodařte s vodou vhodněji.

Važme si jídla a neplýtvejme jím

Važte si životně důležitého zdroje, za který by lidé na jiné části planety dali cokoliv. Jak budete ohleduplní k přírodě ohleduplní právě tím, že nebudete plýtvat s jídlem? Pokaždé, když vyhodíte nespotřebované ovoce a zeleninu, výrobky, které jste nechali v lednici zplesnivět, hodíte je do igelitového pytle a odnesete do popelnice. Přijede vůz, vše naloží a jako každý jiný den vše odveze na skládku. Už je vám to jasnější? Nezatěžujme přírodu zbytečně vyhozenými surovinami, které nám sama dala.

Chytré třídění odpadu

Pomeranč, banánová slupka, krabice od mléka, k tomu obal od jogurtu (asi z papíru nebo co) a navrch plechovky od sobotní akce. Vypadá takhle váš odpadkový koš, který nesete do směsného odpadu? No tak vězte, že maříte práci ostatním. Hlavně ale maříte přírodu a dary, které vám přináší! Nejen, že jste sobečtí k ostatním sousedům, kteří se snaží odpad třídit, ale jste sobečtí k celé společnosti.

Zamysleme se nad svým jednáním a způsobem života a mysleme přitom na přírodu. Jednou nám to vrátí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here