Kam se poděl můj sýr? Aneb story o jedné velké změně

10
2282

Kam se poděl můj sýr je titul bestselleru, který pohádkovou formou pojednává o jedné velké změně. Jde o úžasný příběh plný rad, jak se vyrovnat s různorodými změnami v životě. Kniha je členěná do tří částí. Setkání, příběhu a diskuse. Tvoří kompaktní příběh o skupině bývalých spolužáků, jež se po letech opět shledávají na třídním srazu a vypráví si o svých životech. Dochází k zajímavým zjištěním: U nikoho z nich není budoucnost přesně taková, jakou si ji v mládí představovali – narážejí tím na neustálé životní změny.

Jeden ze spolužáků náhle nadhodí jakýsi příběh o hledání sýru. Je o čtyřech postavičkách – dvou myškách a dvou malých lidech – nácházejících se v bludišti. Jedinou potřebou postaviček je najít sýr, jenž je symbolikou pro jakékoliv naše přání, touhu nebo sen. Může symbolizovat skvělou kariéru, vysněný vztah, finanční svobodu i klid duše. Může znamenat také potravu, bezpečí a jistotu, jako znamenal pro hrdiny příběhu. Bludiště značí místo, které nám toto vše může poskytnout, tedy okolní svět.

Každým dnem si tito malí tvorové soukají do svých tepláků, nasazují si botky, uvazují na nich mašličky a vyrážejí za svým sýrem. Zvyky těchto malých postaviček jsou velice podobné. Avšak s nalezením sýra začnou být patrné odlišnosti v chování – u lidiček. Vstávají vždy o něco později, do bludiště již nevbíhají, pouze vchází apod. Stalo se to pro ně rutinou a příliš zpohodlněli. Citelný rozdíl v chování je patrný ve chvíli, kdy nastane změna – sýrová stanice, kam každým dnem vyráželi pro chutný sýr, je náhle prázdná! Sýr postupně ubýval až došel. Jakmile tato změna nastane, jedni se chovají intuitivně a opět výráží do víru bludiště za hledáním sýra nového, druzí bědují a usedají na místo, kde sýr býval a s hlavou plnou analýz  započínají dlouhé čekání. Hádejte kteří situaci řeší a kteří pouze vyčkávají a váhají…?

“Změna je nevyhnutelná, ale růst je vaší volbou.” Willard Barth, Kurz sebeuvědomění, 14. díl

“Co když sem sýr opět vrátí? Musíme jistě jen vydržet čekat dost dlouho…” analyzují človíčkové svými složitýmy mozky nejen svou zoufalou situaci, začnou dokonce analyzovat i zdánlivě neinteligentní myšky. Jejich zkušenosti a domněnky začnou hrát prim a jejich mysli se náhle zabřednou do stavu zvaného status quo. Sýr pro ně byl vším, lpěli na něm, ani si neuvědomovali jak, začínají být hladoví, podráždění a nešťastní. Jelikož “hloupé” myšky věděly, že změna jednou nastane, nebylo to pro ně žádné překvapení – instinktivně se opět vrhly do další pátrací akce po novém sýru. Než aby se ale malí lidičkové také ihned nastanuvší situaci přizpůsobili, dělají nejprve vše ostatní, jen aby se nemuseli měnit sami. Hádejte, jaké v tom bude podobenství?

Jak se tedy postavit ke změnám? Přijměte je jako součást života, nepřehlížejte je, jako by se nic nedělo. Nebědujte nad nimi a nebraňte se jim. Nastane-li neočekávaná změna, využijte ji v konstruktivním slova smyslu – přizvěte si na pomoc svou kreativitu a položte si co nejvíce otázek, ale především věřte! Věřte, že díky této změně se k vám přiblížilo něco ještě lepšího, než současná situace. Vždyť se ohlédněte zpět a pečlivě studujte ty zdánlivé “katastrofy”, které vás v minulosti potkaly… “Co kdyby se tato událost nestala, kde bych dnes byl…?” Po prvních odpovědích do sebe jistě dílky skládačky začnou zapadat a i vy začnete chápat to “proč”?

Mátě nějakou zkušenost, jež se zpočátku jevila jako tragédie, avšak s odstupem času se z ní zrodila ta nejlepší událost, která vás mohla potkat? Ano? Podělte se o ní s Dreamlife i ostatními čtenáři… Jsme vám moc vděční!

10 KOMENTÁŘE

 1. významné události, které mne kdy v životě postrčily o kus dál, se z počátku tvářily jako katastrofa. A v tu chvíli jsem je tak vnímala. Rozchod, ztráta zaměstnání, odchod ze školy, odjezd do zahraničí, další ztráta zaměstnání, další a další rozchody…Neznám recept na to: nebát se změny. Jen vím, že odvaha neznamená nemít strach. Odvaha je i přes strach jít dál…Bojím se, ale doufám, že můj život se nikdy nepřestane měnit. A jsem si jistá, že díky pravidelným podnětů z dreamlife půjdu pořád kupředu. 😉

 2. Tak na tohle téma mám svůj vlastní názor, změna je skvělá věc, ale pokud přijde nečekaně, člověk ji nemusí lehce zvládat. Jsem spíš zastáncem názoru Warrena Buffeta, něco najít a držet se toho, protože i když je to v určitou chvíli špatné, vím že se to zlepší. Častokrát se mě stalo, že jsem dělal rychlé a časté změny bez uvážení, a po čase jsem zjistil,že kdybych se těmi změnami vůbec nezabýval, byl bych na tom líp. Takže v mém případě změny ano, ale jen pokud je velká možnost být na tom celkově a dlouhodobě lépe.

 3. Existuje i zjednodušená verze a krásně ilustrovaná pro děti. Je to o tom, že číst tuto knížku až třiceti je dost škoda. Mojí dceři je 5 let. Aje úplně úžasné jak ten příběh chápe/nechápe a jaká je s ní na konci diskuze. Je to něco zvláštního, protože najednou poznáte, že nejen vy můžete učit něco své děti, ale ony mohou mnoho naučit i vás!

 4. prave prozivam ve svem zivote velkou zmenu… prestehovala jsem se do ciziny… a narazila jsem na tento clanek… z nejakeho duvodu jsem mela vasi stranku ulozenou presne na tomto clanku, aniz bych ho jiz nekdy cetla… naaahoda??? 😉
  a dava mi to dalsi podnety k premysleni nad svou novou situaci…
  dekuji jako jiz po nekolikate za nove podnety 🙂
  pekne podzimni dny vsem, kdo navstevuji vasi uzasnou motivacni stranku.
  Zuzi

 5. moc hezky jsi to napsala:

  Bojim se, ale doufam, ze se muj zivot nikdy neprestane menit.

  Aneb jak bylo receno ve filmu pokojny bojovnik: Bojovnik neni o neporazitelnosti ci nedotknutelnosti, bojovnik a bojovnice 🙂 , to je o naproste zranitelnosti.

 6. Jak tady bylo nekde napsano, dulezite je verit ze se to vsechno deje pro nase dobro. Ze to, co nas ceka bude o tolik lepsi, ze stoji za to projit si tou zmenou.

  Podivejte se ve svem zivote nazpet. Cozpak nemuzete rict, ze to vse, co vas potkalo, nebylo naprosto uzasne? A vesmir se o vas vzdy nakonec moc dobre postaral. Pokud mate jenom takove zkusenosti, tak podle ceho nas vubec muze napadnout, ze by to tentokrate melo dopadnout jinak? To co nas ceka je naprosto fenomenalni.

  Jinak soucitim, protoze jsem pred par dny taky prijel na delsi dobu do zahranici a je to zkouska 🙂 Drzim moc palce a verim ze nam to vsem vyjde. Proste MUSI ! 😀

  To nase ocekavani lepsiho – prinasi do naseho zivota to lepsi. To je uzasne !!

 7. kdysi v jednom zaměstnání jsme byli rádi, když doba bez změny přesáhla půlhodinu. V té době mě napadlo tři česká přísloví srazit do jednoho: Změna je nejlepší přítel člověka (změna je život – život je pes – pes je nejlepší přítel člověka) Od té doby se toho držím

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here