Girard-Perregaux: Exkluzivní kolekce Haute Horlogerie

0
1441

Kolekce nazvaná Haute Horlogerie se samozřejmě řadí mezi nejvýjimečnější, takto komplikovaných a luxusních hodinek se v jednom roce vyrobí pouze omezené množství v rámci několika desítek kusů. Některé z jejich kousků si můžete prohlédnout v pražském butiku značky na Staroměstském náměstí, který je v pořadí pouhým sedmým exkluzivním zastoupením značky na světě a o jehož otevření jsme informovali společně s rozhovorem s viceprezidentem značky Girard-Perregaux Stefano Macalusem.

Tourbillon Chronograph
Pouzdro z růžového zlata v sobě ukrývá mechanismus, který v roce 1880 poprvé sestrojil Constant Girard a vybavil jím kapesní hodinky: Rattrapante Chronograf se sekundovou ručičkou „Foudroyante“. Tato ručička je součástí ukazatele mezičasu. Po spuštění chronografu každou sekundu oběhne dokola kolem své osy a malá ručka indikuje čas s přesností na 1/6sekundy. Nová výzva – zabudování mechanismu do hodinek náramkových – byla pokořena v roce 2008. Rattrapante chronograf je chronograf doplněný další „centrální“ vteřinovou ručkou a dalším ovládacím tlačítkem. Pohyb této ručky je odvozen od původní, lze ji však v libovolném okamžiku zastavit pro odečtení mezičasu. Po opakovaném stisku jejího ovládacího tlačítka se ručka mžikově vrátí do zákrytu s původní a chronograf je připraven k eventuálnímu odečtu dalšího mezičasu. Tento složitý mechanismus se skládá z pětiset sedmi komponentů, jež jsou všechny bez výjimky vkládány ručně. Exkluzivní model hodinek je omezen edicí o třiatřiceti kusech.

Vintage 1945 Tourbillon Jackpot
Tyto hodinky jsou dostupné v bílém či růžovém zlatě, v rozměrech 43×43,95mm. Zadní strana pouzdra je safírová. Vintage 1945 Jackpot představují unikátní propojení Tourbillonu se zlatým můstkem a hracího automatu – výzva několika podob pro experty Girard-Perregaux, jež byla úspěšně pokořena právě v tomto modelu. Vývoj tohoto zcela unikátního kalibru trval měsíce. Profesionální práce tak umožnila zmenšit a zkombinovat všechny komponenty do takové míry, která je projevem opravdového hodinářského umění. Zvolené symboly jsou reprodukcí prvního mechanického hracího automatu, známého „Liberty Bell“, který byl vynalezen na konci 19. století.

Opera Three
Tento exkluzivní model je dostupný v bílém, žlutém a růžovém zlatě, nebo platině. Průměr pouzdra je 43 mm, zadní strana je kryta safírovým průhledným sklíčkem. Pásek je vyroben z aligátoří kůže. Hodinky Opera Three se pyšní velmi komplexním a důvtipným mechanismem – umí každou novou hodinu oznámit melodií. Zvonková hra se skládá z válce o ručně vkládaných dvaceti řadách hrotů – celkem se sto padesáti jednotlivými hroty. Hodinky mají v repertoáru dvě melodie, mezi kterými je možné jednoduše vybírat pomocí malé páčky, přičemž majitel má možnost melodie vložené do mechanismu určit sám. Funkci hracího automatu lze zcela vypnout, nastavit hraní na každou hodinu anebo nechat zahrát v určitý okamžik. Číselník je charakteristický malou vteřinovou ručičkou na „šesti hodinách“, a dvěma indikátory: ukazatelem rezervy nátahu a vybrané melodie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here