Dalmore 62: Historicky nejdražší skotská světa

0
4308

Sám Alexander Matheson, jenž roku 1839 tuto skromnou palírnu zakládal, mohl asi jen těžko předvídat, že jeho palírna bude jednou slavnou svatyní, jež vyprodukovala nejdražší skotskou světa. Naleznete ji v malé vesničce Alness, která se nachází na severu na skotské vysočině. Je proslulá výrobou whisky Dalmore, jejíž exempláře bývají nejčastěji buď 12, 21 či 30 let odleželé a mívají od 40 do 43 % alkoholu. To bylo.

Někdy je totiž třeba přijmout výzvu, odolat představě několika stovek rychlých dolarů v kapse a nechat alespoň několik litrů whisky dozrát o trošku víc – konkrétně o další pár desítek let. Výsledkem poté mohou být i kousky, jež jsou před světlem světa uzavřené celých 62 let! To se přihodilo právě stařičké Dalmore 62.

A právě Dalmore 62 – této ojedinělé edice whisky s hrdým dvanácterákem ve znaku – bylo vyrobeno pouze 12 lahví. Bez nějakého velkého humbuku se prodalo 11 z nich, nejodvážnější vizí však bylo trhnout rekordní cenu historie v kategorii whisky. A prodejem té úplně poslední se vize stala realitou, a že její koupě přišla na opravdu solidní balík.

Uskutečnit tuto vizi však nebyl žádný med. Stanovený cíl byl skutečně odvážný, a proto bylo třeba zapojit velice důkladné přípravy. Vzácný mok byl tedy slit do špičkové karafy z křišťálu a uložen do dechberoucí truhlice. A nechat tekuté zlato, které si klidem leželo přes 500 tisíc hodin stranou, uložit do nějakého kusu dřeva, nepřipadalo úvahu. Pečlivé tvorbě této truhlice bylo údajně věnováno – oproti době zrání směšných – 100 hodin čistého času těch nejzručnějších řemeslníků z oboru. A výsledek je vskutku uchvacující, inu posuďte sami.

Tak přesně takto výrobci Dalmore výzvu pojali. Ani jediný drobný detail nezůstal opomenut, bylo pomyšleno naprosto na vše. Přesně takhle se přistupuje k výzvě nazývané “nej světa”. A kolik že tento skvost s přívlastkem “nej světa” stál? Jeden z čínských byznysmenů byl ochoten kývnout na astronomických 250 tisíc dolarů! I jelenův drsný pohled nad touto cenovkou na chvíli změkl… A právě tento obchodník je jedním z mála lidí, jež jsou kompetentní k tomu, aby světu vyprávěli o bohatém charakteru této whisky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here