Chanel Cométe: Svět šperků jiné dimenze

0
1808

Výraznou francouzskou módní návrhářku a její legendární parfém Chanel N°5 zná celý svět. Slavná Gabrielle Bonheur Chanel zemřela před více než 35 lety, ale zanechala za sebou ve světě módy tolik stop, že ještě dnes dokáže uvádět „své publikum“ v ohromující úžas. Ostatně o jejím životě a kariéře si můžete přečíst v našem článku: „Coco Chanel: Krásná, obdivovaná, nemilosrdná“.

Jednou z její stále vycházejících hvězd je kolekce šperků, kterou poprvé předvedla v roce 1932. Tenkrát svými nevídanými tvary diamantových hvězd, peříček, komet a slunečních paprsků doslova na klenotnickém nebi způsobila rozruch. Pár měsíců před představením této její první kolekce bylo oslovena zástupci Mezinárodního spolku obchodníků s diamanty, aby vytvořila svým jménem nové šperky. Šperky, které tento oslnivý drahokam přivedou zpět na výsluní. Coco se spojila s talentovaným ilustrátorem Paulem Iribe a i v těžké době ekonomické krize to dokázala. Každý klenot byl mimořádný pro své delikátní uspořádání a multifunkčnost. Například zde byl náhrdelník, který se dal přeměnit na brož i náramek nebo z přívěsku bylo možno utvořit sponu. Bohužel tyto výjimečné klenoty v duchu Art Deca si svou prvotní slávu užívaly krátce. Přišla druhá světová válka a módní dům Maison Chanel uzavřel své dveře.

Když po válce Chanel začal opět fungovat, diamanty šly stranou. Zastínila je móda a doba parfémů. Až po založení divize hodinek na konci osmdesátých let a jejich úspěchu vsazených diamantů, přineslo ideu návratu originálních šperků – v roce 1993 Chanel přinesl světu zpět inovaci první kolekce Coco. Objevili, že kometové náhrdelníky, čelenky a přívěsky neztratily na přitažlivosti a brzy se staly šílenstvím nových zákazníků. O čtyři roky později módní ikona zrenovovala Hotel de Cressart na prestižním pařížském náměstí Place Vendôme, aby tam vytvořili úžasné výstavní místo pro jejich šperky a hodinky. Ti nejlepší umělci designu zde nyní každoročně tvoří prostředí pro nové kolekce.

Jedna z nejnovějších kolekcí „Cométes“ se inspirovala slovy samotné Coco Chanel: „Chtěla jsem pokrýt ženu souhvězdími! Hvězdami! Hvězdami všech velikostí!“ Designéři Chanel tak inovovali linii šperků, které se třpytí diamanty, prolíná je hluboká modř safíru, perly se náhle objevují jako planety v nenečekanějších spojeních. Také nemohl chybět styl módní značky – černobílá kombinace – černý onyx a bílý kašolong tak ovládají symbol absolutní krásy. To vše je důrazně doplněno osmnáctikarátovým bílým zlatem. Přívěsky, náhrdelníky, hodinky, náušnice a brože se třpytí jako hvězdy na nočním nebi.

Symbol pohybu, svobody a krásy. Komety se staly emblémem těch nejúžasnějších kreací šperků, které rozzáří každou ženu. Coco Chanel dokázala vidět do budoucnosti. A nemusela se pídit po tom, co ženy v dnešní době udělá šťasnými. Ona to totiž věděla už tenkrát. Její jednoduchá myšlenka: „Skutečná hodnota ženy se nejvíc počítá, když září krásou a klidem,“ je totiž také věčná jako jsou komety na nebi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here