Apple iPhone: když se koncept stane skutečností

0
1477

Tato novinka se nazývá iPhone a ještě před uvedením na trh se stal objektem nebývalého zájmu a světem se šířilo bezpočet spekulací. Internet je plný nejrůznějších vizí a podvržených obrázků, jak by měl telefon vypadat a bezpočet je rovněž spekulací, co by měl umět. Bez nadsázky lze iPhone označit jako nejočekávanější mobilní telefon v historii vůbec.

Splní očekávaní, která jsou do něj vkládána?

iPhone je mutací chytrého telefonu a oblíbeného iPodu. Chytrým telefonem se iPhone stal díky operačnímu systému OS X a propracovanému uživatelskému prostředí. Funkce iPodu si bere na starost vestavěná Flash paměť s dostatečnou kapacitou. iPhone se bude vyrábět ve dvou variantách lišících se kapacitou paměti. K dispozici bude iPhone s pamětí 4 GB a 8 GB.

Novinka od Applu přináší revoluční uživatelské prostředí a ovládání. Vše se ovládá přes rozměrný dotykový displej s úhlopříčkou 3,5 palce a rozlišením 320 x 480 obrazových bodů. Telefon se neovládá dotykovým perem, ale pouze prsty. Připraveny jsou zkratky, které umožní například jednoduše zvětšovat prohlížené fotografie.

 Další inovací je jedinečná softwarová klávesnice QWERTY nebo automatické natáčení displeje z vertikálního na horizontální, které obstarává vestavěný senzor.

Telefonování obstarává GSM modul pro všechna čtyři pásma a tak lze iPhone použít takřka po celém světě. Nechybí podpora klasických textových zpráv SMS a HTML e-mailový klient s podporou protokolů POP 3 a IMAP. E-mailový klient dokáže zobrazovat současně text i fotografie. Nechybí snadná synchronizace kontaktů, zpráv, fotografií, hudby a dalších položek s počítačem. Telefon spolupracuje přes USB 2.0 jak s počítači Mac tak s PC s Windows.

 Surfovat na internetu můžete pomocí prohlížeče Safari, který samozřejmě dokáže zobrazovat i na šířku displeje. Nechybí multi-tasking, které dovoluje brouzdání na internetu a současné stahování došlých e-mailů. K dispozici je automatická synchronizace oblíbených internetových adres z adresáře na počítači. Prohlížeč Safari má vestavěné vyhledávače Google a Yahoo!. Datové připojení obstarává Wi-Fi (802.11 b/g) a datové přenosy EDGE.
 Rozměry iPhonu jsou oproti současným mobilním telefonům větší: 115 x 61 x 11,6 milimetru. iPhone je také dost široký, na druhou stranu potěší malá tloušťka. Hmotnost také není v kontextu s běžnými mobily malá a má hodnotu 135 gramů. Podobně jako u dnešních PDA zabírá nejvíce místa 3,5 palcový displej. Pod displejem se nachází jediné ovládací tlačítko – Home. S jeho pomocí se můžete odkudkoli v mžiku oka přesunout zpět na hlavní menu iPhonu. Na vršku zařízení se nachází to, čemu Apple říká Proximity Meter – zařízení, zajišťující automatickou deaktivaci displeje při telefonování u ucha (čímž se šetří baterie) a Multi-Touch, čili dotykové ovládání, čímž se zamezí např. nechtěnému ukončení hovoru dotykem obličeje.

Na levém boku se dále nachází regulátor hlasitosti a na vršku uspávací tlačítko.

Výrobce udává výdrž při volání, přehrávání videa a brouzdání na internetu až 5 hodin. Při nepřetržitém poslechu hudby by měl telefon vydržet až 16 hodin.

 Pokud se na iPhone těšíte, budete si muset chvíli počkat. V červnu se začne prodávat v USA a do Evropy by měl dorazit ke konci letošního roku, v Asii se prodej rozběhne až v roce 2008. Ve Spojených Státech bude 4 GB verze iPhonu stát 499 dolarů, 8 GB verze pak 599 dolarů. V přepočtu tedy 10 600 Kč respektive 12 700 Kč. To jsou akceptovatelné sumy, ale jen úplný naivka bude věřit, že tolik bude iPhone stát i u nás. Odhadujeme, že cena bude minimálně o čtvrtinu vyšší. Jen DPH (které se v USA v ceně neuvádí a je nutné ho započítat) zvedne u nás cenu o 19%.
Doporučujeme také shlédnout toto video a přesvědčit se, jak iPhone doopravdy funguje: VIDEO:OVLÁDÁNÍ IPHONE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here