5 nejexkluzivnějších single malt whisky světa

0
2253

1. Maccallan 64 years old

Tento historický skvost je rekordmanem na trhu, neboť jde o nejdražší whisky světa. Před 3 lety byla vydražena za neuvěřitelných 460 000 dolarů čili takřka 9 miliónů korun! Aby ne, vždyť tento exemplář patří mezi nejstarší kousky, které zrály ve starém dubovém sudu od sherry již v roce 1943. Takže můžeme očekávat okouzlující barvu dubu, aroma cedrového dřeva propojené s vůní skořice a hřebíčku. Tato jemně pikantní kompozice je doplněna o tóny vlašských ořechů a čokolády, jež zaručují extázi ve vašich ústech. Raritou je i křišťálová karafa (Lalique), v níž se tento maccallan nachází. Je vyzdobena starou metodou „ztraceného vosku“, která dodá tomuto lahodnému moku na dokonalosti!

2. Balvenie Cask191

Co značka, to jiný jedinečný exemplář. Pro stvoření toho nejlepšího, co dosud vyprodukovali, se v roce 1952 rozhodli majitelé palírny Balvenie použít pouze jediný sud. A to sud s číslem 191, ve kterém dříve zrálo to nejlepší sherry. Po naplnění těmi nejkvalitnějšími surovinami se již jen čekalo, až tato whiskey dozraje k exkluzivitě. A až po dlouhých 50 letech bylo ručně naplněno, zazátkováno, voskováno a podepsáno mistrem palírny 82 lahví. Bohatá tmavá barva, komplexní chuť s tóny karamelu, ořechů a rozinek již zaujala mnoho vášnivých sběratelů, kteří se nebáli dát za láhev 13 000 dolarů, což je něco málo před čtvrt milionu korun.

3. Mortlach 70 years old

Tento lahodný skotský mok již zrál v sudu v době, kdy započala druhá světová válka. Jedná se tak o nejstarší single malt whisky na světě! Na její atypičnosti dodává i karafa ve tvaru kapky, která nadšeného zájemce přijde na 16 000 dolarů, tedy něco přes 310 tisíc korun. Barvou připomíná mahagon, v její vůni se snoubí aroma čerstvě sfouknuté svíčky s vůní vybraného tropického ovoce a květin. Jemně pikantní chuť je dokonale sladěná s tónem sušených fíků.

4. Bowmore 40 years old

Tato specialita zrála v pečlivě vybraných sudech po amerického bourbunu, ale přesto se jedná o výrobek skotské palírny. Světlo světa spatřilo pouhých 53 lahví. Samotná značka Bowmore hlásá, že se jedná o jednu z nejlepších whisek jejich historie. Zlatavý lesk, sladké aroma vanilkového krému či jemná chuť dřeva doprovázená tóny pomerančové kůry, grepu a svěží hrušky vás dostanou do kolen. Karafy, v nichž tento skvost spočívá, jsou navíc ručně foukané a tvarované, což dodává jemně kouřovému mistrovskému dílu na atraktivitě. Cena lahve je 10 000 dolarů, čili necelých 200 tisíc korun.

5. Dalmore 62

A další skotský skvost jménem Dalmore 62, jehož bylo do oběhu posláno pouhých 12 lahví. Povídá se, že se jedna rodina rozhodla skoupit skoro všechny exempláře, aby se z nich mohli těšit jenom oni. Dalmore poznáte podle jemného kouřového aroma. V chuti se mísící tóny vlašských ořechů a dubového dřeva zaručí extází chuťových buněk v pravém slova smyslu. Je to sen mnoha nadšenců mít tu možnost ochutnat alespoň doušek tohoto bájného nápoje. Jenže to se nám už asi nepoštěstí, neboť poslední lahev byla vydražena před 3 lety za 250 000 dolarů v Singapuru. Ano, za 5 milionů korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here