Long Way Round: Cesta kolem světa pro odvážné!

2
1607


Ewan McGregor a Charley Boorman jsou dlouholetí kamarádi. Oba mají rádi terénní motorky a cestování. A tak si jednou řekli: „…co takhle projet světem trasu dlouhou 31.000 kilometrů na motorce z Londýna až po New York a celé to natočit?“ Pokud jste na stejně odvážné vlně, pojďme se podívat co k takové cestě budete potřebovat!

 Především je důležité mít za sebou plánovací tým, který zařídí veškeré dokumenty, povolení a víza. Nejzajímavější je však samotný trénink jezdců. Před odletem je nutné zvládnou základní kurz ruštiny, neboť polovinu cesty tvoří obyvatelstvo hovořící tímto jazykem. Nezbytný je také trénink chování v nepřátelském prostředí, průjezdy nebezpečnými místy střežených ozbrojenci, únik před střílejícím útočníkem.. Zdá se vám to jako přehnané opatření? Hned na Ukrajině jsou naši dva hrdinové pozvání do krásné vily ve vesnici, kde stojí kromě ní pouze polorozbořená stavení, a pan domácí s úsměvem od ucha k uchu přinese „na hraní“ samopal, což okolostojící domorodci v kožených bundách a zlatými řetězy kolem krku s radostí uvítají.
 Samozřejmě také potřebujete velmi náročný trénink ovládání motocyklu v terénu. Naložený stroj má takovou hmotnost, že pokud ho položíte, k jeho zvednutí je potřeba dvou silných mužů a tak není jeho ovládání jako projížďka na motokáře. Stroje musí být speciálně upraveny na překonávání blátivých úseků, metr hlubokých brodů, sněhu, nebo písku. S tím souvisí i nutné školení v opravách stroje při případném poškození.
 Jakmile máte vše potřebné naplánované, zajištěné doklady a sbalenou výstroj, vyrážíme! Cesta vede přes Německo, Českou republiku se zastávkou v Kostnici, Slovensko, Ukrajinu a konečně Rusko. Díky třetímu členovi výpravy, profesionálnímu kameramanovi, vás zfilmované dobrodružství vtáhne natolik, že začnete ihned plánovat svoji cestu, kdy budete moci být zaprášení od prachu cesty, nadávat na stovky kilometrů cesty v rozmáčených lukách a odvážně ochutnávat tradiční jídla národů, které potkáváte.

Naprostou senzací se Ewan s Charliem stali v Kazachstánu, kde je na celé cestě doprovázela policejní hlídka. A možná to bylo dobře.. Když přijeli do hlavního města, všechny tamní televizní stanice vyslali své reportéry a najednou byli hvězdou večerních zpráv a politikové je zvali na setkání. S díky se omluvili a jeli dál. Jejich zážitky z cest jsou natolik rozmanité a střety s kulturami tolik překvapující, že nezbývá než žasnout nad úžasnou pestrostí našeho světa. A hlavně… všude jsou příjemné a usměvaví lidé.

 Nejzajímavější úsek cesty byla ruská cesta Rad of Dones – „Cesta Kostí“. Představte si nejmrazivější místo na světě po Antarktidě s teplotami okolo minus 70°C, dvacet milionů komunistických vězňů usmrcených při stavbě této cesty a všudypřítomné opuštěné známky historie, která je doslova koupelí v krvi. Dva tisíce dlouhá cesta je podle domorodých obyvatel jen velmi těžko sjízdná pro nákladní vozidla speciálně k tomu účelu upravená a na dotaz, zda je možné ji projet na motorce si jen s úsměvem ťukají na čelo. Přesto vidíme jak lidský duch vítězí nad přírodou a s malou pomocí zmíněných nákladních vozidel při brodech i tři metry hlubokých se oba jezdci dostávají na konec Ruska
 Přeletět na Aljašku a projet po dálnicích Amerikou do New Yorku je poté vyloženě odpočinková aktivita. Putování končí a natočený seriál je jasnou výzvou. Výzvou k vědomému rozšiřování vlastních hranic a možností. Je něco velmi poutavého na putování napříč kontinenty. Cítíte touhu po poznání, překonání svých překážek a jakési prastaré volání hluboko v nás po kontaktu s přírodou. Jaké by to bylo, sbalit se s pár přáteli a udělat si pár měsíců volno na příběh, který budete vyprávět vnoučatům, zatímco budou nevěřícně kroutit hlavou? Jaké to bude mluvit o cestování kolem světa a mít za sebou desítky tisíc procestovaných kilometrů? Možná ostatní zůstanou sedět doma, nebo si pojedou sednout k moři na pláž. Zkuste ale vzít trochu odvahy a představte si: „ …jaké to bude, až…?“

2 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím. Dokument jsem viděl byl fakt super, druhý díl kdy cestovali po africe už mě tolik nezaujal, ale spíš jsem se chtěl zeptat jestli nevíte kde se dá sehnat knižní vydání dlouhé cesty, teda jestli vyšla v češtině:-(

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here