Forbes: Nejlepší literárně-dobrodružné cesty světa

0
1249

Další dobrodružnou cestu zase inspiroval slavný kubánský revolucionář Ernesto ‚Che‘ Guevara a jeho motocyklové deníky, podle nichž byl v roce 2004 natočen i film. Mladý student medicíny a jeho přítel v polovině dvacátého století podnikli motorkářský výlet přes Argentinu, Chile, Peru a další státy Jižní Ameriky. Dnes tuto zkušenost nabízí MotoDiscovery pod názvem „High Andes Expedition“. Motocykl si můžete dovézt vlastní, společnost ale provozuje i půjčovnu. Za 34denní jízdu, při níž urazíte téměř 8000 kilometrů a navštívíte mnoho jihoamerických pamětihodností zaplatíte 10 879 dolarů.

Po stopách Homérova Odysea, ovšem bez rizika Sirén, které by se vás snažily přivést „na scestí“, se vydejte na luxusní lodi Corinthian II. „Odyseova cesta“ má ve svém itineráři Turecko, Řecko, Maltu i Itálii, a to vše si můžete užít ve vlastní komfortní kajutě. Dvanáctidenní plavba stojí 7595 dolarů.

Zamíříte-li přes Středozemní moře na jih, máte možnost zúčastnit se cesty, jejíž podklady položil francouzský spisovatel Gustave Flaubert před více než sto lety. Plavbu po Nilu zajišťuje luxusní jachta Oberoi Zahra prostřednictvím dvou různých týdenních harmonogramů. Plavby probíhají po celý rok a vyjdou na 5442 dolarů. Těšit se můžete na starověké chrámy, pyramidy i Údolí Králů.

Dalšího literáta Bruce Chatwina pro změnu vždy fascinovala Patagonie. Roku 1976 se proto vydal na její šestiměsíční návštěvu, aby jí posléze zaznamenal v knize V Patagonii. Tento konec světa nepřestává lákat dobrodruhy z celého světa, a proto si u cestovní agentury Explora můžete i vy zakoupit dobrodružnou cestu „Travesia El Chalten“ za 8313 dolarů. Pro návštěvu této oblasti se doporučuje jaro a podzim.

V dávné historii podnikl svou dobrodružnou cestu i věhlasný cestovatel Marco Polo. Jako jeden z prvních Evropanů se vydal skrz Asii po trase známé jako Hedvábná stezka. Důležitá obchodní tepna starověké Asie se stala terčem zájmu agentury MIR Corporation. Vybrat si můžete z pěti různých variant lišících se délkou i cenou – od 3295 do 18495 dolarů. Ideální podmínky bývají také na jaře a na podzim.

Dávný mořeplavec Fernão de Magalhães se ve své době vzdal života v přepychu a vyměnil ho za nejisté živoření na moři. Odměnou mu však byla věčná sláva za to, že přivezl důkaz o kulatosti Země. Dnes můžete svět obeplout i vy. Holland America Line poskytuje plavbu „Grand World Voyage“, 117denní plavba po 40 světových přístavech je na celý rok 2009 kompletně vyprodána i přesto, že cena za osobu činí 19 434 dolarů. V případě zájmu zkuste plavby napřesrok.

Francouzskou oblast Cévennes proslavil skotský autor Robert Louis Stevenson svou dvanáctidenní pěší túru s tvrdohlavým oslem, zachycenou v cestopise Putování s oslicí po Cévennách. Právě tato kniha přilákala do oblasti spoustu turistů. Stevensonova cesta je atraktivní díky přímořskému podnebí a dostupností po 10 měsíců v roce. Britská společnost Enlightened Traveller zprostředkovává individuální balíčky na této trase za 1000 dolarů. Za tyto peníze dostanete „multi-tematický pěší výlet působící na váš intelekt i všechny smysly“.

Severní pobřeží Severní Ameriky lemuje plavební trasa známá jako Severozápadní průchod. Cestu skrz Severní ledový oceán a Kanadské arktické souostroví počátkem 20. století objevil Roald Amundsen a dnes ji nabízí agentura Polar Cruises za 6390 dolarů. Při plavbě na lodi Ioffe trvající 13 až 15 dní navštívíte vzdálené arktické oblasti a zažijete nespočet nezapomenutelných dobrodružství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here