Jak si vytvořit zdravý vztah sami k sobě?

1
3128

Není žádnou novinkou, že naše myšlenky vládnou obrovskou mocí. Tvoří naši realitu, a to dokonce takovým způsobem, o kterém se nám mnohdy ani nezdá. Pokud v sobě najdeme sílu změnit své myšlení (a tím myslím nejvíce způsob, jak přemýšlíme sami nad sebou) a svá slova, budeme mít v rukou moc změnit i svou skutečnost, své zkušenosti a vztahy, které jsou naší neoddělitelnou součástí. A to je jeden ze způsobů, jak rozvíjíme svou osobnost.Flow Festival (Flickr)

Víte, na co vlastně myslíte?

Máte vůbec tušení, kolik myšlenek nás denně napadne? Věřím, že ne, ale nebuďte překvapení. Je jich více než 60.000. A tušíte alespoň, na co vlastně myslíte?

Pokud ne, rozhodně se to nebojte sami sobě přiznat. Je totiž opravdu běžné, že mnoho z nás nemá ani ponětí, na co vlastně myslí, co je pro ně důležité, v co věří, a jaká přesvědčení mají dopad na naši cestu životem.

Mám pro vás malý test. Potřebujete k němu pouze papír, tužku a svou mysl. Níže máte uvedeno několik témat, napište k nim vše, co vás vedle nich jako první napadne:

  • moje osobnost…
  • mé schopnosti…
  • můj úspěch…
  • mé vztahy…
  • mí rodiče…
  • muži v mém životě…
  • ženy v mém životě…
  • já a mé zdraví …
  • já a sex…
  • já a práce…
  • já a peníze…

Takto vytvořený soupis myšlenek si někde založte a na chvíli na něj zapomeňte. Nechte myšlenky uzrát a za pár dní si svůj seznam znovu projděte. Vidíte teď jasněji myšlenky, které jsou pro vás ubíjející? Nepřemýšlejte a hned je vyškrtněte.

Negativní myšlenka může vypadat například takto – nechci navázat žádný vztah, protože bych se musel/a vzdát své svobody. Jenže s takovým přístupem se vám pravděpodobně žádný kvalitní vztah vybudovat nepodaří. By dokonce je zde vysoká pravděpodobnost, že narazíte spíše na manipulativní typy partnerů, a budete se tak ve vztazích navíc cítit stísněni.

Další skličující myšlenky mohou mít třeba tuto podobu – nemohu být zdráv, šťastný ani bohatý. Navíc peníze přece kazí charakter.. Když se na sebe podívám do zrcadla, vidím jen ošklivou postavu, ale zhubnout zkrátka nemůžu, to nejde. Nejsem dost inteligentní, nemám úspěch, ve společnosti nepatřím mezi oblíbence… myslím si, že jsem špatný člověk, pro nikoho dost dobrý…

Co vaše životní realita?

Jak potom může vypadat vaše životní realita při pohledu na tolik negativních myšlenek?

Takže se neostýchejte, a rovnou ze seznamu odstraňte vše, co vám ubližuje. Namísto nich si do seznamu napište nové výroky, které vás budou činit šťastnými. Cesta k vnitřní svobodě totiž není zase tak složitá, jen je třeba ji nějak začít. A je vždy dobré začít tím, že si budete neustále opakovat: „Mám se rád/ráda.Vážím si sebe samého/sama.“

 

Každý je ve svém nitru mnohem odolnější, než si vůbec dovede představit. Každý z nás je totiž schopen utvořit si svou vlastní realitu. Proto si svůj nový seznam nechte před očima a pozitivní myšlenky z něj si opakujte nejlépe každý den, nebo alespoň kdykoliv si na ně vzpomenete.

Pro představu, jak by takové pozitivní myšlenky mohly znít, vám přikládám několik variant:

  • Jsem spokojený/á sama se sebou.
  • Mám se rád/a takový/á, jaký/á jsem.
  • O svém životě si rozhoduji sám/sama.
  • Mám dost vnitřní síly.
  • Mám obrovský potenciál.
  • Jsem zdravý/á a mám energie na rozdávání.
  • Vše je v nejlepším pořádku.
  • Jsem klidný/á.
  • Jsem hrdý/á na vše, co jsem dokázal/a.
  • Minulost je minulost, nevracím se k ní a žiji přítomností.

Je velmi pravděpodobné, že ze začátku vám opakování si těchto vět bude připadat hloupé, možná až zbytečné. Zkuste to ale překonat. Odměnou vám za to bude, že jednoho dne se na vás ze zrcadla při pronášení těchto vět bude váš odraz usmívat. Uvědomte si, že to je ta chvíle, kdy máte před sebou sebe samého v podobě, v jaké si sebe hluboce vážíte a máte se rádi.

Že už jste o této technice slyšeli? Pravděpodobně. Nebo o ní alespoň četli. Ale – kolikrát jste i ji na sobě vyzkoušeli?

TIP: Přijďte na některý z mých kurzů osobního rozvoje a naučte se zlepšovat svůj život.

© Markéta Hamrlová

1 komentář

  1. Naprosto souhlasím. Nedá se dostatečně dlouho a důrazně opakovat, že máme ohromnou sílu být šťastní navzdory všemu. I když máme pocit, že se nám nic nedaří, že nás nikdo nemá rád, že je všechno úplně špatně. Doplňte si dle libosti to nejnegativnější, co se Vám může přihodit. A stačí k tomu jediné – zachovat se k sobě jako k trpícímu člověku, který potřebuje trochu toho pochopení a pomoci. Nekopnout ještě sami do sebe, když se obrazně choulíme na zemi bolestí. Nemusíte čekat, až to někdo udělá za Vás. Že Vám podá pomocnou ruku a pomůže nám. Máme ohromnou svobodu dát si to nejdůležitější sami.
    Ke štěstí vede spousta cest. Jednou z nich je přijetí (https://zitjak.wordpress.com/2013/10/04/jen-jediny-krucek-ke-stesti/). Ta není až tak úplně jednoduchá.
    Zjistila jsem, že mnohem snazší je právě cesta sebelásky. To, co jsem v srpnu zažila, hlavně onen druhý týden, (https://zitjak.wordpress.com/2015/09/03/srpen-v-tom-nejak-nemel-jasno-aneb-o-jednom-zkolabovanem-programu/) bylo velmi výmluvné. Je to neuvěřitelná moc.
    A protože, jak se zdá, poslední dobou se okolo mě roztrhl pytel s tématem sebepřijetí, jeden komentující výstižně řekl, že zjistil, že klíčovým poznatkem pro něj je, že je dobré sám sobě odpustit 🙂 (https://zitjak.wordpress.com/2015/01/04/jak-si-doskakate-ke-stesti/#more-4130).
    Kéž by tuhle moc objevilo co nejvíc lidí :-))))) Protože přesně jak říkáte, přečíst si to můžeme stokrát, slyšet to můžeme stokrát, ale pokud tomu nedáme šanci a nevyzkoušíme si to, přicházíme o strašně moc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here