Wellness: Účinná cesta ke zdraví v zimě!

0
1423

Dnešní článek by mohl být o tom, jak si udržet linii i přes svátky. Mohla bych rovněž přidat nějaký dietní vánoční jídelníček, jenže to se podle mého tak trochu vylučuje. Dietní vánoční jídelníček. Pokud si chceme Vánoce užít, nesmíme mít výčitky svědomí. Stačí, když si budeme vědomi toho, co jíme a zda nejíme zbytečně moc. Dneska se tedy zaměříme na regeneraci těla a mysli. A zde je pár tipů, jak si utužíte zdraví i v těch nejtužších mrazech!

Sauna

Asi největším pomocníkem v zimě je klasická suchá sauna o teplotách 90-110°C. Nejdůležitější je pak pravidelné střídání vysokých teplon v sauně a ledové koupele v bazénu. Ideální procedura pro rozproudění krve i na uvolnění svalů. V zemích Skandinávie je přitom zcela normální mít svou soukromou saunu doma a chodit tam denně za odpočinkem, po práci, po promrznutí. Tak si člověk zařídí klidovou činnost srdce, předejde mnoha virozám, uvolní dýchací cesty, bolesti kloubů a svalů. Nadměrným pocením zase vyloučí zplodiny z těla a zklidní se i po psychické stránce. Co víc si přát?

Parní lázně

Parní lázně jsou tu zase naopak pro ty, co se chtějí prohřát, ale preferují mnohem nižší teploty než v klasické sauně. Teplova v parních lázních se pohybuje většinou kolem čtyřiceti stupňů a v mnohých wellness centrech jsou spojeny s aromaterapií, takže inhalujeme bylinné či solné esence pro zvýšení zdravotního účinku.Parní lázně působí blahodárně na astma, dýchací problémy, při zánětu průdušek i při revmatických potížích. Otevírají póry a zbavují těla nečistot. A pro ty, co mají v klasické sauně problémy s dýcháním, jsou parní lázně přímo určeny.

Solná jeskyně

Tentokrát na vás nečekají žádné enormní teploty, ale příjemná pokojová teplota 22°C. A tělu přinese jedna návštěva solné jeskyně stejně minerálů jako víkendový pobyt u moře. Solné jeskyně jsou totiž vybudovány z různých kamenů a solí (nejčastěji však ze soli z Mrtvého moře), což vytváří unikátní mikroklima obsahující důležité minerály a stopové prvky, které se postarají o naše zdraví. Tak například obsažený draslík snižuje krevní tlak, magnesium chrání před nemocemi srdce, brom působí příznivě na nervovou soustavu a jód se zase stará o správný chod štítné žlázy. Je to tedy dokonalý koktej stopových prvků, které nám mnohdy v těle chybějí.

Na nový rok a nová životní předsevzetí je potřeba se dobře připravit. Užít si závěr roku v příjemné atmosféře, s dostatkem času jak pro své nejbližší, tak i pro své tělo. Jestli vás trápí to, že se začínáte zakulacovat, pak si z toho nedělejte těžkou hlavu. Tělo se jen “obrňuje” na zimu a pokud se z Vánoc nestanou svátky”obžerství”, pak půjdou tato kila na jaře rychle dolů.

Pokud by vám snad svátky znepříjemňovala viróza, zkuste si k solné jeskyni naordinovat místo chemicky vypěstovaných pomerančů třeba čaj s plátky zázvoru a medem. Na suchou pokožku a rty použijte kokosový olej a vánoční cukroví nahraďte alespoň z části sušeným ovocem. Stručně řečeno – jen ve zdravém těle je zdravý duch. Nový rok přináší horu nových plánů, ale s unaveným tělem i myslí se toho hůře dosahuje…

Dovolte si se rozmazlovat. Přejeme vám nádherné Vánoce!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here