Wellness, jako účinná cesta ke zdraví v zimě

0
1755

Jelikož nám pořádná zima začala až nyní, mohli bychom psát o tom, jak si udržet být zdraví a fit přes zimu. Mohli bychom rovněž přidat nějaký dietní “vánoční/zimní” jídelníček, jenže to se podle nás tak trochu vylučuje. Stačí, když si budeme vědomi toho, co jíme a zda nejíme zbytečně moc. Dneska se tedy zaměříme na regeneraci těla a mysli. Zde je pár tipů, jak si utužíte zdraví i v těch nejtužších mrazech!wellness-1021131_1280

Sauna

Asi největším pomocníkem v zimě je klasická suchá sauna o teplotách 90-110°C. Nejdůležitější je pak pravidelné střídání vysokých teplot v sauně a ledové koupele v bazénu. Ideální procedura pro rozproudění krve i na uvolnění svalů. V zemích Skandinávie je přitom zcela normální mít svou soukromou saunu doma a chodit tam denně za odpočinkem, po práci, po promrznutí. Tak si člověk zařídí klidovou činnost srdce, předejde mnoha virozám, uvolní dýchací cesty, bolesti kloubů a svalů. Nadměrným pocením zase vyloučí zplodiny z těla a zklidní se i po psychické stránce. Co víc si přát?

Parní lázně

Parní lázně jsou tu zase naopak pro ty, co se chtějí prohřát, ale preferují mnohem nižší teploty než v klasické sauně. Teplota v parních lázních se pohybuje většinou kolem čtyřiceti stupňů a v mnohých wellness centrech jsou spojeny s aromaterapií, takže inhalujeme bylinné či solné esence pro zvýšení zdravotního účinku.Parní lázně působí blahodárně na astma, dýchací problémy, při zánětu průdušek i při revmatických potížích. Otevírají póry a zbavují těla nečistot. Pro ty, kteří mají v klasické sauně zmíněné výše problémy s dýcháním, jsou parní lázně přímo určeny.

Solná jeskyně

Tentokrát na vás nečekají žádné enormní teploty, ale příjemná pokojová teplota 22°C. A tělu přinese jedna návštěva solné jeskyně stejně minerálů jako víkendový pobyt u moře. Solné jeskyně jsou totiž vybudovány z různých kamenů a solí (nejčastěji však ze soli z Mrtvého moře), což vytváří unikátní mikroklima obsahující důležité minerály a stopové prvky, které se postarají o naše zdraví. Tak například obsažený draslík snižuje krevní tlak, magnesium chrání před nemocemi srdce, brom působí příznivě na nervovou soustavu a jód se zase stará o správný chod štítné žlázy. Je to tedy dokonalý koktej stopových prvků, které nám mnohdy v těle chybějí.

S novým rokem a novým životním předsevzetím je potřeba se dobře připravit. Užít si rok v příjemné atmosféře, s dostatkem času jak pro své nejbližší, tak i pro své tělo. Jestli vás trápí to, že se začínáte zakulacovat, pak si z toho nedělejte těžkou hlavu. Tělo se jen „obrňuje“ na zimu a pokud se z Vánoc nestanou svátky“obžerství“, pak půjdou tato kila na jaře rychle dolů.

Pokud vám snad svátky znepříjemňovala viróza, zkuste si k solné jeskyni naordinovat místo chemicky vypěstovaných pomerančů třeba čaj s plátky zázvoru a medem. Na suchou pokožku a rty použijte kokosový olej a vánoční cukroví nahraďte alespoň z části sušeným ovocem. Stručně řečeno – jen ve zdravém těle je zdravý duch. Nový rok přináší horu nových plánů, ale s unaveným tělem i myslí se toho hůře dosahuje…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here