Vlasta Burian: Život plný porážek, plný smíchu

1
1757

Vlasta Burian se narodil ještě za Rakouska-Uherska roku 1891. Burian byl všestranný člověk, jehož nesporný talent se projevoval již od dětství. Zpočátku bavil své příbuzné při různých společenských událostech. Když se chtěl vydat na dráhu divadelního herce, narazil ve vlastní rodině. Jeho otec krejčíř s tím nesouhlasil. Když však jednou viděl Vlastu v hospodě předvádět jedno ze svých čísel, usoudil, že je výborný komik a v jeho cestě mu dále nebránil. Zpočátku vystupoval zejména ve vedlejších divadlech. Avšak po 1. světové válce se již objevoval i v divadlech nejznámějších. Např. v Národním divadle, Vinohradském divadle aj. Též vystupoval v kabaretech.

První větší zklamání Burian zažil, když se divadelní ředitelé dohodli, že už ho nikdo nezaměstná. Bylo to způsobeno tím, že Burian měl několik představení denně a na různých místech, což se pochopitelně nedalo stíhat. A tak si Vlasta Burian založil své vlastní divadlo – divadlo Vlasty Buriana (dnes se jmenuje divadlo Komedie)
   
    Vlastu Buriana známe ovšem taky z mnoha filmů, z nichž některé sám dokonce režíroval. Nejznámější filmy ve kterých hrál jsou např. To neznáte Hadimršku, Ducháček to zařídí, U pokladny stál, Přednosta stanice, Tři vejce do skla, Byl jednou jeden král a spoustu dalších). O dnešní oblibě Burianových filmů svědčí i to, že byly znovu některé vydány a to formou DVD a VHS.

Burian byl vynikající herec, jeho humor se vyznačoval zejména improvizací, laskavostí a satirou. Sám Burian nikdy texty nerespektoval a nepodřizoval se ani autoritě režiséra. Je též příznačné, že zatímco některé hvězdy tehdejší doby (první republiky) braly za jeden film honorář kolem 10 000 Kčs, Burian brál 10krát tolik! Tedy kolem 100 000Kčs.

Dosáhl tak značného bohatství. Začal taky podnikat a postavil si luxusní vilu, kterou měl velmi pěkně zařízenou. Dokonce měl pronajatý jeden zámeček, kde jezdil ve svém volném čase lovit. V době první republiky byl tedy na vrcholu.

Jaký ovšem byl Burian jako člověk? Jak prožíval svou slávu? Málokdo z nás ví, že náš nejoblíbenější komik trpěl velmi těžkými depresemi! Je to velmi paradoxní…Herec, který smích rozdával a sám v soukromí trpěl melancholií a smutkem. Vlasta Burian trpěl závažnou psychickou poruchou – maniodepresí. Tato nemoc se vyznačuje prudkým střídáním nálad. Od povznesené až po strašně smutnou, což člověku značně ztrpčuje život. Burian tedy rozhodně neměl na růžích ustláno.

Často se zavíral do své vily a mnoho nekomunikoval. Velkou oporou mu byla jeho věrná manželka a velká obdivovatelka Nina Burianová.
Burian byl velkým mecenášem sportu. Sám hrál aktivně fotbal, dokonce v mládí i za některé kluby. Postupem času však sport částečně vytlačilo herectví. Že však na sport nezapomněl, svědčí postavená tělocvična v jeho vile. Burian měl taky postavený bazén a tenisový kurt u své vily, což byl na tu dobu nevídaný luxus! Burian však uměl i dávat – je známá historka, jak Burian háže nový míč nezaměstnaným dělníkům, kteří hrají fotbal s rozedraným míčem.
 Přišla druhá světová válka a ta změnila spoustu věcí. Zpočátku sice Burianovo divadlo fungovala celkem normálně, ale když v roce 1944 musely být zavřeny všechna divadla, nevyhnul se zákaz ani Burianově divadlu. Po této události již následoval strmý pád. Po válce byl nařčen z kolaborace a byl uvězněn. Po roce 1948 bylo jeho divadlo znárodněno. Další rána přišla když dostal herecký distanc. Byl mu též zabaven všechen majetek. A tak se musel začít živit fyzickou prací. Pracoval dokonce v severočeských dolech, pak jako poslíček pracoval na horských chatách.
Kdysi svěží a osobitý Burian se velmi změnil, hodně zestárl, stal se skromnějším. Pronásledování a vězení mu takřka úplně zničilo zdraví. V těchto letech mu byla opravdu velkou oporou jeho manželka Nina. 
Až v roce 1950 mu byl zrušen herecký distanc a mohl začat opět hrát. Zahrál si sice ještě v několika filmech, ale i když úroveň jeho humoru byla pořád ještě na dobré úrovni, již to nebylo takříkajíc „ono“. Traduje se, že jeden fanoušek Buriana žádal aby mu podepsal fotografii s názvem “Vlasta Burian – Král komiků”. Vlasta se prý jen usmál a řekl: „Kdepak král, dnes už jenom králíček.“
Finanční nouze ho donutila hrát mnoho představení. Poslední představení hrál s těžkým zápalem plic. Zemřel roku 1962 na plicní embolii. Zanedlouho poté, zemřela žalem i jeho manželka.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here