Van Andel & DeVos: Hodnoty pravého úspěchu
Jay Van Andel a Rich DeVos se poprvé setkali na střední křesťanské škole v Grand Rapids ve státě Michigan. O dva roky starší Jay, který vlastnil auto, a Rich, kluk ze sousedství, spolu uzavřeli dohodu díky níž mohl Rich jezdit s Jayem do školy vozem a výměnou mu přispívat na benzín. Společné cesty položily základ silnému přátelství, které vydrželo v bezútěšných letech druhé světové války, po jejímž skončení a službě v armádě založili malé občerstvení a leteckou školu. Později své malé podnikání prodali a společně koupili malou plachetnici s níž se vydali obeplout Jižní Ameriku. Dobrodružství při němž se i loď v bouři potopila přeměnilo přátelství v doslovné bratrství a závazek k životu toho druhého dosáhnout něčeho velkého.

Po návratu si Rich i Jay založili vlastní rodiny a své úspory vložili v roce 1949 do podnikání s panem Carlem F. Rehnborgem, výrobcem potravinových doplňků značky Nutrilite. Podomní prodej se stal tou nejcennější zkušeností pro další budoucnost. Jejich úspěch byl nepřehlédnutelný a Rich s Jayem kolem sebe začali skládat silnou skupinu 2000 prodejců. Vnitřní neshody ve vedení Nutrilite je ovšem přivedly k rozhodnutí založit vlastní společnost přímého prodeje. Vzali odpovědnost za svoji skupinu prodejců Nutrilite, zakoupili recepturu na první výrobek, čistící prostředek LOC, novou firmu pojmenovali Amway a její sídlo umístili do sklepení domu Jay Van Andela a jeho rodiny. Psal se rok 1959 a psaly se dějiny.

Jako definici svého nového podnikání si vytyčili šest poslání, šest axiomů. Z nich měli spřádat svoji budoucnost a na nich stavět pevné vazby mezi distributory. A dosáhli s nimi většího úspěchu, než o kterém se odvažovali vůbec snít.

Partnerství – spolupráce v jistotě a důvěře s každým k dosažení nejvyššího dlouhodobého úspěchu všech.
Integrita – měřit úspěch nejen penězi, ale i zaslouženou důvěrou a respektem druhých.
Osobní hodnota – jednat s lidmi pravdivě, uznávat jejich osobní kvality a dávat jim příležitost dosáhnout plného potenciálu.
Uznání – posilovat druhé a oceňovat jejich tvůrčí schopnosti, inovaci, vynikajícnost a dosahování ve všem, co dělají.
Osobní odpovědnost – pomáhat lidem, aby si uměli udržet spolehlivost pro dosažení osobních, skupinových i korporátních cílů.
Svobodné podnikání – obhajovat svobodu a svobodný trh jako nejlepší cestu k celosvětovému zlepšení životní úrovně.

V roce 1969 maloobchodní obrat Amway přesáhl 85 milionů dolarů, o deset let později již 800 milionů a v roce 1989 již 1,9 miliardy dolarů. V roce 2007 působí Amway s třemi miliony distributorů již v 80 zemích světa s velkoobchodním obratem rekordních 7,1 miliardy dolarů (9,3 miliardy maloobchodně). Více než tři miliardy dolarů z této sumy byly zásluhou potravinových doplňků značky Nutrilite, jejíž výhradním celosvětovým distributorem se Amway stala 1. ledna 1964.

Další velkou část svých životů Jay Van Andel a Rich DeVos zasvětili filantropii a výchově svých dětí. Jay byl zvolen prezidentem Obchodní komory USA, později se této pocty dostalo i jeho synovi Stevu Van Andelovi, který je předsedou Amway, zatím co Doug DeVos, syn Riche, je prezidentem korporace. Jay Van Andel za svůj život založil Van Andelův institut pro vzdělání a vědecký výzkum, Van Adelovo Muzeum, byl vyslancem USA na Expo 92, s manželkou založili nadaci Van Andelů věnující vysoké částky na zdravotní péči, vzdělání, podnikatelský rozvoj a umění. Jay Van Andel zemřel 7. prosince 2004, 11 měsíců po své manžlece Betty. Rich, který v roce 1997 podstoupil transplantaci srdce, založil DeVosovu dětskou nemocnici, Centrum pro zdravotní vědy, DeVosův kampus na Grand Valley State University a DeVos Place konferenční centrum. Je také majitelem basketbalového klubu Orlando Magic. Společně s Jayem založili síť luxusních hotelů Grand Plaza a zakoupili rozsáhlý ostrov Peter Island, na kterém postavili jeden z nejprestižnějších resortů v Karibiku.

Forbes mnoho let zařazuje Riche DeVose i Jay Van Andela na seznam 100 nejbohatších Američanů. Získali pro odvětví přímého prodeje a síťového marketingu respekt odborníků a uznávaných osobností napříč světem. Za své podnikání Amway posbírali dosud desítky ocenění, uznání a medaílí za šetrnost k životnímu prostředí, společenskou odpovědnost či správný podnikatelský rozvoj. Svými knihami inspirovali miliony lidí a své životy pojmuli do definice svého poslání: „Pro mě není tím největším potěšením hromadění majetku, ale tvoření bohatství a jeho následné rozdávání.“

Ve videogalerii pod článkem naleznete rozhovory s Richem DeVosem a pořad Respected People Respect Amway, v němž jsou zachyceny komentáře předních odborníků.

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

O autorovi: Magazín Dreamlife

 

 

Další články v kategorii Podnikání

 

8 komentářů

 • Veronika

  Děkujeme zakladatelům Jayovi a Richovi za to, jací jsou skvělí lidé, za to, že vymysleli obchodní systém, který je sestaven na základě lidských hodnot a dává každému možnost: just to do life better!

 • Vasil

  Děkuji zakladatelům DeVosovi a Van Andelovi za vytvoření tak báječné příležitosti Amway, kde se skloubí jedinečná forma pasívního příjmu, osobní, podnikatelský a profesní růst, víra, přátelství a naděje na svobodu pro každého na Zemi!

 • Lukas

  Spalte mosty!

 • Dušan

  Kde by som bol keby nebolo Amway? Na túto otázku radšej nemyslím, lebo mi mráz po chrbte chodí. Ďakujem, že niekto niečo také vytvoril…

 • Michal

  no neh mi po takom clanku skusi niekto povedat, ze sa nieco neda…ti 2 gantlemani su vynikajucim prikladom ludi s velkym SNOM a co viac—> pomohli spnit sny tisickam dalsich… dali tisicom l;udom moznost najst co hladali v zivote a za to si myslim zasluzia 2 VELKYMI PISMENAMI napisane mena v ucebniciach historie

 • Exactly! jedna z nejlepších nahrávek, Les Brown je bomba!

 • Máš naprostou pravdu, měla by to být povinná četba pro všechny Čechy, kteří umí tak akorát brečet do piva..

 • Ráda se zúčastním seminare at se prrsvedcim jak Ameay funguje

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

 

 

 
 
 
 
 
 

Už také na Instagramu!

 
 

Doporučujeme