Slovní sebeobrana: Braňte se inteligentně II.

0
1560

Váš obranný štít

Výbornou technikou k znovuzískání stability a klidné mysli je technika vnitřního krunýře. Pojem pochází od trenérky komunikace Barbary Berckhanové. Jde o ochranný štít, ve kterém se budete cítit, jako by se vás ani netýkalo, co se právě děje. Díky představě místa, kde jste v bezpečí, které máte rádi a cítíte se tam sebejistí, si můžete mnohem snadněji říct: „To se mě netýká.“ Takové místo může být například u vás doma na zahradě, v křesle s knihou, na balkoně, při plavání v bazénu či při jiném sportu. Tedy ve chvílích, kdy věříte svým schopnostem, činíte plány do budoucna a cítíte se jistí tím, co umíte a jací jste.

Znát vlastní silné a slabé stránky

Jestliže budete vědět, jaké pozitivní a negativní vlastnosti máte, nenecháte se tak snadno zaskočit, bude-li vám někdo vyčítat to, co je ve skutečnosti vaší předností. Sotva vás pak vyvede z míry výtka, že vůbec neumíte řídit, když vám výjimečně potrvá o chvíli déle, než zaparkujete do řady aut. Vy velmi dobře víte, že vaše řidičské schopnosti jsou výborné, také jste mnohokrát od kolegů či známých slyšeli. Výtka vás nechá v ten okamžik klidnými, je vám jasné, že ten druhý vás jen provokuje.

Vyrovnaná osobnost si je vědoma toho, že nikdo nezvládá vždy vše dokonale

Stejně tak je vhodné si uvědomovat své nedostatky. Za slabé stránky není důvod se stydět, každý nějaké má. Naopak patří to k suverenitě vnímat své slabiny, vědět o nich – nepopírat je, ani nedramatizovat. Neshazujme se proto zbytečně zdůrazňováním nedostatků. Nikdo totiž není zase tak dokonalý, aby si mohl dovolit upozorňovat na své chyby. S tím souvisí i to, že budete předcházet situacím, ve kterých byste snadno stali terčem narážek a kritiky. Úkoly, na které nestačíte, prostě odmítejte, je-li to možné. Věnujte se raději tomu, co umíte, v čem jste dobří. I to patří ke znalosti sebe sama, vyhnete se tak mnohdy zbytečné kritice druhých.

Nevíte, jak reagovat

Ocitli jste se v nevhodné situaci. Možná, že si právě v duchu říkáte „jen zůstat klidný, tak mne snáz napadne, co chytrého říct“. Možná jste dokonce už měli připravená nějaká slova, ale k tomuto okamžiku se nehodí. Takže vás nenapadá vůbec nic, jen myslíte na to, že byste měli zůstat klidní. Ze všeho nejdříve si uvědomte, že to není váš nedostatek, ani vaše chyba, že jste se do této situace dostali. Myslíte na to, že to se může stát jen vám? Jiní lidé by nereagovali o mnoho lépe, nedeptejte proto sami sebe zbytečně tím, že někdo jiný by to na vašem místě zvládl bravurně.

Nemusíte na sebe klást tak vysoké požadavky

Ve chvíli, která vás zaskočí natolik, že téměř oněmíte, zapomeňte na to, že „musíte být pohotoví“. Samozřejmě že obratnému řečníkovi se někdy podaří odpovědět brilantně, ale ve většině případů odpoví prostě to první, co jej napadne, byť by to měl být úplný nesmysl, což také dost často bývá. Nenechte se proto nepříjemnou situací převálcovat, nepřemýšlejte nad tím, co od vás očekávají druzí, co by řekli jiní, či zda bude vaše reakce odpovídající. Pro začátek prostě jen řekněte, co se vám honí hlavou. To stačí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here