Sen jako zdroj inspirace: 7 tipů, jak využít sen v náš prospěch!

0
3154

Jak vnímáte své sny? Mnozí jim přisuzují zvláštní významy, někteří se jich bojí a druzí si je po probuzení nepamatují, nebo tvrdí, že se jim nezdá nic. Pak jsou lidé, kterým slouží sen jako zdroj inspirace. Nechte k sobě sny promlouvat a poznejte se skrze ně. ,,Život je sen, uvědomte si to.“ Matka Tereza

sen

Ať už je sen děsivý, přívětivý, kouzelný, neuvěřitelný či rozmazaný, zkuste zachytit jeho podstatu a sdělení. Cílem článku nebude odpověď na to, co sny znamenají, nebo proč se zdají, kde se berou a zda lze sny ovládat. Na tyto otázky by vám mohli odpovědět odborníci na psychoanalýzu. Dnešní článek je o tom, jak sny využít k inspiraci v reálném životě.

Sen jako fascinace

Od nepaměti sny fascinovaly lidstvo. Králové, šamani a myslitelé v nich hledali odpovědi na své otázky. Umělci se jimi nechali inspirovat. A zrovna tak jako sny inspirují umělce, můžete jejich sdělení využít i vy. Nechte se inspirovat noční fantazií. Pokud navštívíte kurzy tvůrčího psaní, možná se setkáte s radou, že si máte své sny zapisovat. Inspiraci se meze nekladou a sny opravdu mohou sloužit jako originální a hlavně jako vlastní zdroj inspirace. Slavná kniha Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda se zrodila na základě snu. Slavný spisovatel Robert Louis Stevenson čtenářům eseje Kapitola o snech prozradil, že k napsání díla ho dovedly právě jeho živé sny.

Sen jako experimentální prostor

Sny umožňují prožít si situace jinak. Nabízejí různé pohledy na skutečnost a dávají nám možnost experimentovat s pocity, myšlenkami a činy. S velkým nadsazením lze říci, že mohou sloužit jako zdroj poučení. Chcete-li využít sny jako zdroj inspirace, pokuste se rozluštit jejich poselství.

Sen jako umělecké dílo

Efektivním využitím snů je jejich kreativní ztvárnění v umění. Vedle literatury a dramatického umění lze sny ztvárnit i ve výtvarném umění. Tento způsob může být pro někoho terapeutický. Převedení nočních můr do hmatatelné podoby může zmírnit nepříjemné pocity zažívané při snění. Na papíře či plátně již nemusí vypadat tak hrozivě. Proč nemít u postele blok, kam si noční fantazie zaznamenáte. Třeba se k nim po letech vrátíte a zjistíte, že najednou dávají nějaký smysl, mají své poslání a vy skrze ně můžete světu nabídnout umělecké dílo.

Sen jako vodítko k porozumění

Sny však nemusejí tvořit jen umělecká díla. Díky nim si můžete srovnat myšlenky, představit si nepředstavitelné, vyzkoušet si nepoznané. Vedou k pochopení sebe sama a svého nitra. Často se nám zdají noční můry, probouzíme se zpocení, vystrašení a máme strach, že se zlé sny jednoho dne naplní.

Sen jako most k podvědomí a minulosti

Sen je produktem duševní činnosti během spánku. Ve spánku sen komunikuje s naším nevědomím a my si vybavujeme útržky z minulosti, zážitky, touhy, přání, ale i obavy a nevyřešené problémy. Moritz Schwind je autorem teze, že sny skládají a hromadí myšlenky, které jsme během dne nestihli či nechtěli vyřídit a pokud frustrace z nevyřízeného přesáhne naše možnosti, přesunou se tyto obavy do snů.

Sen jako překážka

Zkuste si problémy a povinnosti vyřešit před ulehnutím do postele. Nehádejte se a neřešte závažné věci před spaním. Vaše mysl si uloží ty nejhorší obavy, vy se nevyspíte, sny vytvoří nejdramatičtější scénáře a ráno rozhodně nebudete mít chuť se v problému dál pitvat. Ten zůstane otevřený a noční můry budou mít z čeho čerpat. Postavte se problémům čelem a zlé sny zkroťte. Někdo noční můry uvězní do povídky, na plátno obrazu, kamkoliv…hlavně pryč ze své mysli.

Zaměřte se na sílu a potenciál snů

Dobré sny využijete hravě, ale ty zlé jsou výzvou. Bojujte s nimi, zkuste je opravdu vypsat na papír.

Netvrdím, a rozhodně nechci zlehčovat trápení, které prožívají lidé s nočními můrami. Jen uvádím příklad, jak se s ošklivými sny vyrovnat. Mnohdy jsou zlé sny právě vzpomínkami a trápením, které jsme v minulosti nevyřešili, nebo si myslíme, že jsme se mohli zachovat jinak. Odpusťte si své prohřešky a zklamání, dívejte se do dalšího zářivého dne.

,,Odpuštění minulost nezmění, ale prodlouží budoucnost.“ – Paul Boese

© Mikysková Barbora

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here