První podmořské muzeum: Egypt chce zpřístupnit zatopené poklady

0
1547

Podmořský svět člověka nepřestává fascinovat ani po dlouhých letech dobývání tajemných hlubin, ať už prostřednictvím neoprenových skafandrů, nebo propracovaných ponorek. V poslední době jde ale lidská podnikavost ještě dál, a my se tak stáváme svědky budování podvodních staveb, které by ještě před několika desetiletími patřily spíš do oboru vědeckofantastické literatury. Na Dreamlife.cz jste si už mohli přečíst články o podmořském resortu Poseidon i neobvyklé restauraci Ithaa, dnes přinášíme informace o nejmladším vznikajícím přírůstku do této partičky – podvodním muzeu v egyptské Alexandrii.

Jako dřívější hlavní město starověké egyptské říše do svého lůna Alexandrie každoročně stále láká tisíce turistů z celého světa, z nichž ale mnozí netuší, že spousta dochovaných pokladů zůstává před jejich zraky ukryta na mořském dně. Rozsáhlá zemětřesení v prvním tisíciletí našeho letopočtu totiž z povrchu zemského doslova smetla starodávné památky včetně Kleopatřina velkolepého paláce a jeden ze starobylých divů světa – maják na ostrůvku Faru.

Pozůstatky z těchto věhlasných sídel leží uprostřed alexandrijské zátoky a díky několika nadšeným archeologům a investorům je zanedlouho možná na vlastní oči spatříte i vy! Na speciálně vybraném místě v blízkosti nové Alexandrijské knihovny možná už za několik málo let vyroste unikátní muzeum, které prozatím nemá nikde na světě obdoby.

Začátkem září UNESCO sestavilo tým odborníků, usilujících o zjištění, zda by takovýho zásah do podmořského prostředí potopené památky nijak nepoškodil. V roce 2001 totiž stejná organizace přišla s usnesením pro zachovávání potopených památek – podle UNESCO by tyto objekty měly zůstat ležet na mořském dně, protože mnohdy je to právě voda, která je udržuje v takto zachovalém stavu.

Dno zátoky v Alexandrii pokrývají tisíce objektů, které zde v devadesátých letech objevili potápěči-archeologové: sfingy a sochy, vážící až 56 tun, a dokonce i ztroskotaná řecká a římská plavidla.

Muzeum by měla tvořit větší část nad hladinou, na kterou budou navazovat skleněné tunely, jež vás zavedou přímo ke krásám ležícím na dně zátoky. Počáteční návrh tvoří čtyři vysoké skleněné věže ve tvaru plachet starodávných lodí, které kdysi křižovaly egyptskou říši po Nilu. Tyto „plachty“ mají reprezentovat čtyři světové strany vyobrazené na kompasu a budou osvětleny modrými světly. „Čtyři protilehlé věže budou jako alexandrijský maják, jenž kdysi osvětloval knihovnu a okolí. Chci, aby stejně působilo i toto muzeum,“ říká jeden z projektantů, Jacques Rougerie.

Egypťané věří, že pokud se muzeum dočká zdárného dokončení, kompletně změní tvář alexandrijského turismu i celého městského obrazu. „Nebude to pouze muzeum. Je to jenom část ambiciózní vize, která má oživit celé město a jeho dědictví.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here