Odložte kožichy: Návrháři bojují za práva zvířat!

0
1074

Tento rok ale někteří návrháři začínají protestům naslouchat, a co víc – dokonce s demonstranty spolupracovat. S novými materiály, které jsou mnohdy k nerozeznání od pravých živočišných produktů, přichází i nové luxusní alternativy, stále častěji využívané prestižními módními domy.

Mezi uznávanými jmény prosazujícími tento trend, lze nalézt i legendárního Calvina Kleina, Stellu McCartney, Ralpha Laurena a Tommyho Hilfigera. Návrhářka Charlotte Ronson jde však ve své jarní kolekci ještě o krok dál. Své modely vytvořila pod patronátem aktivistické organizace Humane Society, jejíž práce designérku zaujala natolik, že ji dále propaguje pomocí svých modelů.

Královna „módy bez krutosti“ a dcera slavného člena Beatles, Stella McCartney tuto sezónu představila několik přelomových alternativ kůže a kožešiny třeba na návrzích doplňků. Její „falešná“ kožená kabelka je sice vyrobena bez utrpení jediného zvířete, ale levná rozhodně není: Cena šplhá až na 1295 dolarů (21 000 korun).

Není však pravidlem, že tyto modely musí být nutné předražené a některé značky prosazují dostupnější zboží. Výrobce obuvi Te Casan se například spojil s přísnou vegankou, herečkou Natalií Portman, a společně vytvořili takzvanou „animal-friendly“ řadu pro všechny, kteří dříve měli problém se sháněním takovýchto doplňků za přijatelnou cenu. Pár bot z této kolekce se dá pořídit za 185 až 495 dolarů (3000 až 8000 korun) .

Návrhářům v produkci oblečení a doplňků bez použití pravých kožešin a kůží pomáhají nejmodernější technologické poznatky o syntetických materiálech, které dokáží vytvořit materiály v podstatě nerozeznatelné od pravých produktů. Nové techniky  jsou schopné napodobit norka, vydru i bobra…

„Polyuretanová vlákna vypadají přesně jako originál a jediný způsob, jak odhalit rozdíl, je přejet nehtem po povrchu,“ tvrdí odborníci. K nesporným výhodám těchto materiálů patří i jejich měkkost a menší hmotnost.

Ačkoli výroba alternativních či nepravých kožešin je často levnější, to co žene cenu konečného produktu nahoru, je jméno designéra, což asi nikoho příliš nepřekvapí.

I přes rostoucí zájem o zastavení krutosti na zvířatech má módní průmysl před sebou stále ještě dlouhou cestu. Zatímco masový trh si méně kvalitní syntetické materiály osvojil poměrně snadno zejména díky nízké ceně, u luxusních designérských modelů většina zákazníků stále požaduje pravé kůže s tím, že její alternativy pro ně nejsou dost dobré.

Ale se vzrůstajícím zájmem zákazníků i návrhářů o životní prostředí a etické zacházení se zvířaty se předpokládá i stále častější využívání syntetických materiálů, a to nejen u masově produkovaného zboží, ale i v tvorbě nejuznávanějších návrhářů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here