Vztah: 12 kroků ze zamilovanosti k pevnému vztahu

0
7885

V prvních týdnech, měsících a letech vztah jen kvete. Hormonální bouře s námi dělají divy a my se vznášíme v sedmém nebi. Říká se tomu různě – nasazování růžových brýlí, opojení endorfiny, zaslepenost a neskutečná míra tolerance ve všech směrech. Svět je krásnější a barevnější. Jednoho dne se ale barvy duhy promění ve stereotyp, šedivý nádech a vše milé a krásné pomine. Náhle prohlédneme do skutečné reality a nestačíme se divit. vztah

Přechod z duhy do šedi

Nejlepší bude, když se takovému přechodu vyhnete pomocí následujících pravidel a návrhů, které vztah upevní. Na pevném vztahu se musí pracovat, ale především se musí chtít. To si ujasněte hned po objevení prvních šedin.

Jak si vytvořit pevný vztah

Dokonalý vztah se posiluje za pochodu spolu s problémy, ty se ale musí vyvažovat morálními hodnotami, zodpovědností a ochotou na sobě pracovat. Začtěte se do následujících odstavců a inspirujte se jejich posláním.

Sebepoznání je cesta k dobrému vztahu

Když budete znát sami sebe, své potřeby, zájmy, preference, můžete být upřímní a otevření pevnému vztahu. Jedině sebepoznáním a sebereflexí poznáte, co od vztahu očekáváte. Druhým krokem je upřímnost. Jestliže se dobře znáte a víte, co od života a partnera chcete, měli byste mu své představy sdělit.

Jaké si vybíráme partnery

Jestli budete mít pevný vztah, záleží i na výběru správného partnera. Míněním správného, nemyslíme univerzální dokonalý prototyp partnera, který byste měli hledat. Záleží na vaší osobnosti, potřebách a zájmech. Do navazování vztahu byste se neměli nutit, pokud se vám opravdu s někým nechce pro nepřekonatelný nezájem, ušetřete si čas. Zájem o druhého však ovlivní i prostředí a blízcí. Když vás kamarád seznámí s potenciálním partnerem, budete k němu mít větší důvěru, jelikož to není cizí člověk. Zrovna tak vás ovlivní i pracovní prostředí, ve kterém se dennodenně potkáváte. Víte, že se na danou osobu můžete spolehnout, znáte ji už dlouhou dobu a jste si vzájemně sympatičtí.

Komunikace jako s kamarádem

Od malička se učíme říkat slovíčka a pak je tak lehce zapomínáme. Proč se nám zdají večery s kamarády obohacující a zábavné, příjemné a důvěrné? Protože společně dokážete komunikovat. Často však na komunikaci zapomínáte v partnerském vztahu. Proč si odpíráte možnost naslouchání, svěřování a sdílení vzájemných zážitků a pocitů? Takže spolu mluvte! Vakuum je tabu každého dobrého vztahu.

Pocit důvěry a podpory potřebuje každý

Pokud jste si jednou získali partnerovu důvěru, snažte se ji posilovat, protože jestli jednou dojde ke ztrátě tohoto vzácného a velkého daru, těžko ho získáte zpět. Pocit důvěry je ve vztahu velmi důležitý a ovlivní spolu s klidem i svobodu vztahu. Důvěra jde ruku v ruce s podporou. Tu byste měli pocítit v každodenních záležitostech, nejen v náročných životních situacích. Ochota podpořit druhé a ochota podat jim pomocnou ruku je uměním, které by si měl osvojit každý, kdo chce mít pevný vztah.

Svoboda a vztah se nevylučují

Do vztahu a lásky nemůžete nikoho nutit, nemůžete druhé o lásku prosit a žadonit o city. Na vztahu je krásné to, že se lidé necítí v pasti, že si důvěřují a nechávají toho druhého žít svobodně a volně! Jakmile se jeden začne cítit jako lapený v oku, začne se vám mstít za neustálé utlačování a žárlivé scény.

S pevným vztahem přichází i respekt a tolerance

Dobrý vztah je založen na vzájemném respektu a toleranci. Když jste vystaveni neustálému tlaku a ironickým poznámkám ze strany partnera, nebudete mít náladu na jakékoliv sdílení názorů a nakonec ani na vzájemně strávený čas. Pokud vašemu partnerovi není blízký ironický humor, neshazujte ho svými poznámkami, protože ho tím akorát zesměšňujete a dáváte mu pocity zpochybnění. Pokud vám druhý sdělí, že je mu to nepříjemné, měli byste tuto výtku tolerovat. Vztah je o toleranci více než si myslíte. Vztah nikdy nebude mít pevné základy, pokud partneři nebudou vědět, kde jsou hranice, které můžou tolerovat. Tudíž si je nastavte tak, aby o nich ten druhý věděl a pokud možno nastavte si je co nejdříve.

Mít občas nadhled

Ideálním řešením vzácných prohřešků je povznesení se nad situaci. Mít nadhled nad věcmi je nesmírně složité a učíme se to celý život. Ale proč máme brát neustále malichernosti tak vážně a zhoubně. Máte pocit, že se s partnerem musíte rozejít, když dá přednost aktivitě s přáteli místo s vámi? To nesvědčí o nadhledu, ale nesvědčí to ani o zdravém rozumu. Zaměřujeme se na nepodstatné věci, které pak nesmyslně kazí náš vztah.

Občas si zalezte do své krabice a dopřejte partnerovi volnost

Když spolu trávíte čas, je to krásné, ale zrovna tak byste si měli užívat i odděleně. Občas zkrátka potřebujete jít ven s někým jiným, sejít se s přáteli, nebo si vyrazit pryč o samotě. Kvalita vztahu záleží i na tom, zda jste mimo partnera soběstační a máte své zájmy a přátele. Nezůstávejte na druhém závislí a věnujte se svým potřebám. Pokud jste samotář a neradi chodíte do společnosti, užívejte si svého vyhrazeného času sami.

Nic není dokonalé, pokud se na tom nepracuje

Takže pokud jste ochotni na dokonalosti pracovat a chcete se dotknout alespoň podstavce této vzácnosti, začněte na sobě a vztahu makat. A makejte společně, protože vztah je o týmové spolupráci. Jedině jako tým se můžete posunovat a jedině tím způsobem, že do vztahu budete dávat oba 100%. A protože se práce v týmu dělí, měli byste vědět, že síla vašeho úsilí by měla být stejná. Nemůžete od partnera jen brát a užívat si, funkční vztah podporujte tím, že budete i dávat.

Důkazy lásky, aneb máš mě ještě rád/a?

Vyjádření lásky nemusí být pouze slovní a mnohdy jsou od protějšků slova zcela prázdná a bez významu. Lepší variantou je, když se o lásce přesvědčíte ze skutečných činů. Pokud jeden z partnerů tlačí na druhého, aby mu vyznal lásku, dělá to patrně z pochybností. Takže se zkuste zaměřit na to, aby vaši partneři pochybnosti vůbec neměli.

Pevný vztah pak nenabourá cokoliv, jednotlivé krize ho jen posílí a málokterá událost přetrhá pouto.

,,Smrt ukončuje život, nikoliv vztah.” – Mitch Albom

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here