Tomáš Zdražil: Vydělávám on-line, žiju off-line!

1
3107

Inspirující rozhovor s digitálním nomádem Tomášem Zdražilem z Křídel, který prodal byt a další nepotřebnosti a začal žít různě po světě. S deseti jednosměrnými letenkami za 13 tisíc se vydal trávit druhou zimu na Bali. Sám alternativně investuje peníze=čas a buduje pasivní příjmy. Také skrze svoji firmu Investree vzdělává zájemce v této oblasti díky videím, webinářům a konferencím Cashflow summit.

Tomáši, můžeš se čtenářům ve zkratce představit a říci, čím se živíš?

První část je moje aktivní podnikání, nejvíce času dávám své vlastní společnosti Investree, kde se zaměřujeme na vzdělání a organizaci školení, konferencí v oblasti pasivních příjmů, sdílené ekonomiky a alternativních investic. Dále jsme vydali digitální knihu Vydělávej on-line, žij off-line. Také máme navázané affiliate spolupráce. Pak pracuji s týmem z Berlína na startupu GYM Radio, což je hudba bez reklam pro fitness nadšence. Podporuji video produkci Krideo, kde jsem poskytl investici kolegovi, který natáčí v Česku firemní, svatební videa a je do toho blázen. Druhá část co mě živí jsou alternativní investice, primárně fyzické kovy a kryptoměny, kterým dlouhodobě věřím.

Jak to všechno začalo, co Tě vedlo k životnímu stylu, který právě vedeš?

Je to asi 5 let práce na sobě. Vždy mě bavilo se dost vzdělávat mimo školu a cestovat. Po střední jsem odjel na rok do Skotska studovat a pracovat. Po návratu jsem začal studovat soukromou vysokou školu MVŠO, jezdil na různé stáže a hodně navštěvoval různé konference v Česku. Až jsem s kamarádem odjel v únoru 2015 na měsíc do Thajska a poprvé navštívil coworking v zahraničí. Tady to vše odstartovalo. Začalo se mi to líbit a během roku jsem dozrál k tomu, že chci mít víc aktivit v online světě a nebýt fixován na jedno místo. Zimu 2015 jsem strávil tři měsíce na Bali a ve Vietnamu a to byl už zlom, potom jsem v červnu prodal byt, zorganizoval s týmem třetí ročník konference Cashflow summit v Olomouci a odjel na léto do Itálie a Barcelony. Následně jsem pořídil 10 letenek za 13 tisíc a přes Portugalsko, Izrael, Dubaj a Indii letěl opět na Bali. Od té doby jsem převážně v zahraničí.

Zkusíš popsat svůj typický den?

Když je člověk na cestách je každý den jiný. Snažím se jezdit na místa, kde je dobré připojení k internetu, ideálně coworking. Většinou část dne strávím prací a druhou část venku, poznáváním okolí, přírodu, rád chodím na pláž, do posilovny, nebo si zaběhat. Také je to o poznávání nových lidí a místní kultury. Na Bali jsem se usadil na dva měsíce v jedné vile na jihu u kamaráda, kde jsem měl víc volnější režim. Na Ko Lantě v Thajsku jsem to však dohnal v coworkingu Ko Hub. Každý den se snažím dát alespoň hodinu vzdělání a hodinu sportu.

Co je tak skvělé na Tvé práci?

Hlavně svoboda pracovat odkudkoliv. Preferuji Asii, kde lze do 20 tis. za měsíc žít krásný život. Vlastně nepřijde mi to jako práce. Nějak moc volný čas a práci nerozlišuji. Protože, i když ležím na lehátku s kokosem, nebo jezdím po ostrově na motorce, tak přemýšlím nad svými projekty, že je to vlastně práce. Hlavně si vše tvořím podle sebe. Občas bojuji s disciplínou, ale jinak je vše na mě. Člověk má větší zodpovědnost, určitě to není na pohodu jako zaměstnání, kdy za mě někdo odvádí zdravotní, sociální, oddělá si svoje a má čistou hlavu. Při podnikání jede hlava furt na plné obrátky a stanovování vyšších cílů.

Jaké jsou nevýhody Tvého životního stylu a způsobu práce?

Určitě časté změny a přizpůsobit se dané zemi a kultuře. Člověk pozná super lidi a pak se musí rozloučit a jet dál. V Olomouci jsem si udělal skvělé přátele a pak najednou odjedete a přijde vám, že začínáte znova. To stejné s rodinou, kterou vidíte virtuálně. Musíte si zvyknout na schůzky po skypu a žádný osobní kontakt se svým týmem nebo klienty. Mám v týmu člověka na Facebook marketing, kterého jsem v životě neviděl a nepřijde mi to už nijak zvláštní.

Jaké máš plány do budoucna?

Snažím se plánovat ve všech oblastech. V cestování mám cíl projet svět na motorce Cafe racer, v podnikání zlepšovat služby, stejně tak jak moji angličtinu. Ve sportu zase chci jít na jeden z nejtěžších závodů Ironman. Plánů je opravdu hodně, zimu 2016 jsem strávil opět na Bali a tenhle rok cítím, že to bude větší jízda. Už se mi rodí v hlavě větší plán, až se vrátím v dubnu ze Srí Lanky.

Jaké bylo to nejlepší místo nebo zážitek, který jsi za poslední roky viděl nebo prožil?

Já ještě nepoznal žádné špatné neb nebezpečné místo, všude to je něčím kouzelný. Asi bych to řekl takhle, stopování a týden v horách jsem nejlepší zažil v Pyrenejích a v Norsku. Jízdu na motorce jsem si nejvíce užil po jižním Vietnamu, nomádění v Dojo coworkingu na Bali nebo Ko Hubu na Ko Lantě. Party byla skvělá na Ko Phanganu, nejhezčí pláž na Phu Quoc, nejlepší Smoothie za 20Kč v Chaing Mai, šnorchlování na Gili islands, doutnající sopku v Itálii-Vesuv. Nejhezčí výhled na město se západem slunce v Barceloně, Portu a Edinburgu. S každým místem mám spojený jiný zážitek.

Jaké kvality a nástroje moderního digitálního nomáda jsou podle Tebe nejdůležitější?

Být samostatný a nebát se. Něco málo si umět uvařit, znát alespoň základy anglicky, ale zas žádné zvláštní dovednosti nepotřebujete. Nějaká hranice kdy je nejlepší čas vycestovat není. Je dobrý mít nějaký finanční polštář, pár desítek tisíc, kdybyste místo práce v coworkingu víc trávili na pláži. Taky si udělat rozpočet na celou dobu, na to používám aplikaci Spendee. Také si dobře rozplánovat následující dny, i když hodně často jezdím na blind. Na letenky často využívám Kiwi.com, pro ubytování nejčastěji používám portál Airbnb. Abych si srovnal kolik co kde stojí používám portál Numbeo, kde vidím náklady na běžné věci kdekoli na světě. Na běhání Sport tracker, na hudbu GYM Radio, diář si vedu v Dayone a zbytek si vygooglím. Pokud tě zajímají další nástroje a appky bez čeho se neobejdu při cestování, nebo způsoby jak vydělávat online, tak nahlédni do naší digitální knihy.

Jakou radu bys dal lidem, kteří jsou už unaveni prací celý týden od 9 do 5, chtějí utéct z této rutiny a začít pracovat na dálku a cestovat?

Aby si v té práci našli věci co je baví a během té doby se začali vzdělávat, číst a rozvíjeli činnost, s kterou se chtějí živit. Aby stáhli svoje výdaje, našetřili si nějaký kapitál na začátek, a na Nomadlist si vybrali svoji destinaci a následně koupili výhodné letenky. Ne na nijak dlouhou dobu, třeba na měsíc a vše si vyzkoušeli jak to každému sedne. Potom bych se zbavil co nejvíce věcí a závazků, které člověk nepotřebuje, aby se člověk ideálně sbalil do batohu, pokud teda nechce nomádit na horách. Pak si stačí udělat očkování, příp. víza, cestovní pojištění, zrušit si placení zdravotního pojištění jestli jedete na víc jak půl roku a hurá na cestu.

Kde mohou naši čtenáři čerpat více informací, tipů nebo sledovat tvoje cesty?

Určitě na mém Facebooku a Instagramu Tomáš Zdražil, kde jsem nejčastěji. Sdílel jsem tam nedávno video, kde říkám, proč jsem již druhou zimu na Bali, jak jsem se tam dostal 10ti jednosměrnými lety, proč cestuji, kde vydělávám, kam investuji a proč miluji výzvy. Shrnul jsem svůj příběh plný zážitků, zvratů, úspěchů, neúspěchů, ale hlavně zkušeností, který tě možná inspiruje a prozradí, co dělat jinak. Jinak sledujte Facebook Investree a skupinu To za to stojí.  Hlavně ale čerpejte ve své hlavě, když vyjdete ven, za svoje hranice, najdete tam všechno.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here