10 rad, díky kterým vypěstujete to nejlepší přátelství

2
5817

Přítel se nebude snažit s tebou soupeřit, nebude tě chtít předběhnout, ale podpoří tě k běhu po boku. Vidí v tobě to dobré a na špatné tě taktně upozorní. Vypadá takhle naivita? Pokud ano, je to smutné, ale stále si myslím, že s poctivostí a slušností člověk dojde daleko. Když ne u většiny, tak především ve svých očích, u opravdových přátel. Jak vybudovat opravdu pevné přátelství?

přátelství

,,Kdo opustí smutného přítele, není hoden, aby se někdy dělil s jeho radostí.“
Gaius Valerius Catullus

Ve skutečnosti máme opravdových přátel pomálu. Někdy mám pocit, že je ve virtuální době přátelství vnímáno jen jako číslo na facebooku, a čím větší je, tím ,,přítel“ roste v očích ostatních. Podle většiny si dokáže naklonit a udržet takové množství lidí, na které v životě jen zamával. Tak ale přátelství nevypadá. Lidé se na sociálních sítích prezentují v tom nejlepším světle, jako nejšťastnější bytosti, které se zúčastňují pěti akcí denně rozmístěných od Karlových Varů až po Uherský Brod. V takovém světě je velmi lehké navázat kontakt, ale náročné vybudovat si pevné pouto přátelství. Pravému příteli by neměly být cizí následující pojmy.

Důvěra a věrnost

Důvěra a věrnost jsou základním kamenem přátelství a jakéhokoliv vztahu. Trvá velmi dlouho, než se ujistíme o vzájemné důvěře. Pomalu se svěřujeme a vystavujeme se tím riziku, že se druhý rozpovídá někde jinde. Ale pokud důvěřujeme instinktu, zkusme to. Ve vztahu podpořeném důvěrou se můžete svěřit s osobními a mnohdy nepříjemnými problémy a přítel vás vyslechne, pochopí nebo poradí, řekne vám svůj názor a rozhodně si vaše trable nechá pro sebe. Je složité se svěřovat lidem, když jste se v minulosti mnohokrát zklamali v potenciálních přátelích. Ovšem se zklamáním přichází i ponaučení. Z nevydařených přátelství si lidé odnášejí zkušenosti, kterým se chtějí později vyhnout. Nedělejte chyby, které vás připravili o přátele a nedůvěřujte těm, kteří se velmi podezřele podobají potenciální přátelům.

Vzájemnost

Důležitější než si myslíte, je VZÁJEMNOST, protože dává-li do přátelství pouze jedna osoba a druhá se veze, nikdy nebude řeč o přátelství. Vedle vzájemnosti se nesmí zapomínat na obětavost. Někteří, ač si to možná neuvědomují, z vás dokážou maximálně vysávat energii, parazitovat na vaší dobré vůli a zahlcovat vás pouze svými problémy. Ty vaše je totiž nezajímají, a pokud ano, tak jen proto, aby je mohli šířit dál. Tito lidé jedou na dovolenou, ale vám se nezmíní, jelikož mají s kým jet. Ale když nemají jejich přátelé čas, vzpomenou si na vás, … na tu hodnou bytost. Vůbec nejlepší situace je, když o vás mluví jako o mírumilovné a nejhodnější osobě, z čehož vyplývá, že si s vámi lidé můžou dělat to, co se jim zamane. Nikdo se neptá, zda vám to a to vadí… nevadí, protože vy jste ten trpělivý a hodný. Přátelství není o prospěchu, ale musí vycházet ze srdce, nezištnosti a vzájemného pochopení.

Naslouchání a empatie

S obětavostí úzce souvisí nezbytné NASLOUCHÁNÍ. Zamyslete se nad tím, zda se debata s vašimi potenciálními přáteli točí jen okolo nich. Dostanete otázku, jak se máte, jak se daří, nebo zda vás něco trápí? Pokud ne, je něco špatně. Ono je opravdu složité vést hovor na téma: já, já, JENOM JÁ. Pokud chybí naslouchání, chybí patrně i EMPATIE. Schopnost vcítit se do pocitů druhého nemá každý. Někdo se s takovou schopností narodí a posilují ji rodiče, jejich výchova. Komu empatie chybí, měl by se ji snažit objevit co nejdřív.

Pravda

Zvolte PRAVDU a zapomeňte na LEŽ. ,,K čemu by bylo přátelství, kdyby člověk nemohl říct přesně to, co si opravdu myslí. Každý přece dovede říkat věci příjemné, potěšit a lichotit! Jen pravý přítel nám však řekne věci nepříjemné a nebude váhat nás zranit.“ Oscar Wilde

Tolerance

Jestliže říkáte jen to pozitivní a problémům se záměrně vyhýbáte, daleko to asi nepovede. Jestli budete lhát, začnete se do svých lží zamotávat, dokud vás pavouk lži nepohltí. Lži nejdou vzít zpět a napravování není jednoduché. Snažte se proto slovíčku lež vyhnout, i když je situace složitá. Přítel vám bude vděčný, za vaši upřímnost, ovšem upřímnost taktní. S pravdou dojdete daleko, a když se k ní připojí i TOLERANCE, dojdete ještě dál. Přítel vás bude mít rád i s chybami. Dokáže ve vás najít to dobré.

,,Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád“
Elbert Hubbard

ROVNOVÁHA MYSLÍ

Nezáleží ani tak na stejném zaměstnání, stejném oboru na škole a zájmech. Lidé se nebaví jen proto, že chodí do stejné třídy a navštěvují jeden kurz jazyka. Přítelem je člověk mající podobné názory, emocionální cítění, touhy a povahu. Musíte spolu najít téma k hovoru a chuť se znovu sejít, abyste podobné debaty vedli ve stejném duchu, s podobným porozuměním a pochopením. Právě pochopení a PODPORA dělají z kamarádů přátele. Dávají vám najevo, že věří tomu, čemu se věnujete, dodávají vám sílu a energii, když vás ta vaše v cíli opouští. Vrací vám důvěru v sebe sama, podávají pomocnou ruku a nakazí vás úsměvem, když ho nejvíc potřebujete. Pokud máte to štěstí, že takového přítele máte a udělejte vše proto, aby přátelství neskončilo.

,,Nejdůležitějším úkolem přítele je, aby ti byl nablízku, když se mýlíš. Když máš pravdu, jsou po tvém boku téměř všichni.“
Mark Twain

JAK SI ALE PŘÁTELE VYBRAT

Obklopujte se lidmi, se kterými vám je dobře, cítíte se příjemně a máte dobrou náladu. Nenuťte se do vztahů, o kterých již zpočátku pochybujete. Jestliže je někdo jiný a rozcházíte se povahově i názorově, nemá smysl lámat věci přes koleno. Neříkám utéct hned, ale pokud ani po několika snahách neuvidíte zájem, proč se namáhat a plýtvat svoji energií a drahocenným časem právě tady?

,,Příbuzné nám uštědřuje osud. Ještě štěstí, že přátele si můžeme volit sami.”
Julian Tuwim

© Mikysková Barbora

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here