Nuda je zdravá! Víte, jak prospívá mysli i tělu?

0
7725

Nudit se v dnešní době není snadné. Zábava i povinnost číhají totiž všude! Nuda v sobě ale skrývá nečekané benefity, proto by se neměla zanedbávat. Umíte tento přirozený stav praktikovat a víte, jak a proč je nuda prospěšná?

Na zastávkách autobusů, v čekárnách, na procházkách nebo třeba když nám nejde usnout, můžeme jednoduše zapnout mobil, laptop, notebook a o zábavu máme postaráno. Nejde ale pouze o naši elektroniku, neboť o naši pozornost soupeří i časopisy, plakáty, billboardy atd. Závislost na dopaminu stoupá, chceme stále víc a víc, abychom se “bavili”.

Náš mozek permanentně vstřebává (mnohdy nepříliš dobré/nepříliš vhodné) informace, které i podprahově zpracovává. Tím často zanášíme vlastní emoce a rozum. Moderní dobou jsme nastaveni pořád něco dělat. Takový režim má neblahý vliv na duševní i fyzické zdraví. Úroveň stresu je zbytečně vysoká, přesměrovaná pozornost na technický um, zastiňuje um kreativní, někým zpracované/zformované myšlenky překrývají myšlenky vlastní, důvěra ve vlastní rozum klesá, nahrazují ji “ověřené návody” od cizích.

Transformaci uvažovaní a ne/zábavy lze vidět taktéž ve školství, kdy osnovy musely být přizpůsobeny. Děti umí informace vyhledat, přijmout za své, umí jít s trendy, věnovat se hře v mobilu/PC i hodiny, ale klesá u nich přirozená zvídavost, vnímavost vůči okolí, hravost (bez moderních technologií), skromnost, vyrovnanost, duševní klid…

Mnoho lidí hledá samo sebe – přitom sami sebe mají již od narození (mít sám sebe je jediný majetek, který byl každému dopřán a každému nejdéle – minimálně do smrti – vydrží). Myšlenky se ale rozprchávají, jsou zmatené, zaneprázdněné… Tak se musíme znovu učit přirozeně být. 

Co může pomoci? “Nástroj” poněkud staromódní, avšak s ověřenou účinnosti: NUDA.

Vyhraďme si čas na sladké NICNEDĚLÁNÍ

Když se objednáme k zubaři, koupíme lístek do opery, naplánujeme pracovní cestu či jinou ne/povinnou aktivitu, vyhradíme si na to čas. Totéž udělejme s nudou. Klidně si např. do kalendáře napišme: “Od 19:00 do 20:00 hod. udělat NIC.” V ten čas odložme všechnu velice chytrou (i průměrně chytrou) technologii a nevěnujme se ničemu. Ideálně to aplikujme na klidném místě, třeba v lese, na terase mezi květináči muškátů nebo doma, pokud tam máme klidný kousek jen pro sebe.

Nejdříve bude většina z nás přemýšlet nad tím, co jsme udělali dobře/špatně, co ještě musíme udělat… Poté budeme mít nutkání “hlavně něco dělat”, sáhnout aspoň po mobilu. Nicméně vydržíme-li, za chvilku se naše mysl uklidní a jedinou činností bude dýchání, popřípadě poslech zpěvu ptáků, šumění větru v korunách stromů… Potom přijdou myšlenky, které neměly čas se dostat na povrch (nebo k jádru). Nabereme sílu, klid, přiblížíme se opět sami sobě.

„Nepodceňujte hodnotu nicnedělání, jen kráčet dál,
poslouchat všemu, co nemůžete slyšet a být v klidu.“

Alan Alexander Milne

5 benefitů, které získáme, budeme-li se (občas) nudit:

Omezíme závislost na technologiích

Na chvilku “vypnout” uleví očím, rukám, zádům. Sníží se vystavení el. záření, sníží se stres z toho, co se “kolem” děje. Utlumí se potřeba do všeho “zasahovat”, vše komentovat, vše publikovat, vše mít nabito, aktualizováno…

Zvýšíme svou kreativitu i produktivitu

Když uvolníme v mysli trošku prostoru, obnoví se naše tendence SNÍT, TVOŘIT, VYMÝŠLET. Jako s prázdným plátnem, které inspiruje (je-li plátno plné, chuť něco dokreslit je mizivá).

nuda může podnítit produktivitu a kreativitu.
časopis Academy of Management Discoveries

Objevíme nové koníčky a zájmy

Stačí si správně zadumat a mysl řekne, co jí chybí. Obnoví se cesta k našim snům, přáním, talentům, vlohám.

Zlepšíme fyzickou kondici

Při nudě se naše tělo i mysl zklidní, zaměří se (opět) na sebe. Na dech, na intuici ohledně jídla, pití, pohybu… Spánek bude kvalitnější, emoce stabilnější.

„Nicnedělání je často ten nejlepší lék.“
Hippokratés

Snížíme stresovou zátěž

Pauzou jednoduše snížíme tendence  řešit kdeco a kdekoho. Přestaneme spěchat, přestaneme (aspoň na chvilku) cítit tlak, že něco “musíme”. V ten okamžik nemusíme totiž nic – nudíme se, to pro danou chvíli stačí. Nuda posiluje i z dlouhodobého hlediska obranyschopnost proti stresu.

Nuda versus meditace

Nuda se může zdát krůčkem od meditace, avšak není to totéž. Při meditaci, popřípadě józe, naše mysl ví, že provádí klidnou aktivitu, kdežto u nudy ví, že nedělá nic (a měla/chtěla by něco dělat) – tím začne (správně, v poklidu) tvořit. Dr. Sandi Mann radí nudit se při něčem, co vyžaduje minimální koncentraci, například při procházce po známé cestě nebo při sezení se zavřenýma očima (i zíráním “do zdi” eventuálně do blba je přípustné).

Naše myšlenky občas potřebují prostor, aby mohly bloudit, hledat a nacházet.

Čtěte také:
Terapie tmou
Úžasní léčitelé, na které zapomínáme

Zdroje: www.time.comwww.huffpost.com

Podcast:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here