Digitální nomádství: 7 věcí, na které se připravit než začnete

1
2371

Většině lidí přijde, že dlouhodobé cestování a práce nemůže jít dohromady. S tím ovšem digitální nomádi v žádném případě nesouhlasí. Tento termín je poměrně mladý a označuje člověka, který cestuje a při tom dělá nějaký typ práce na dálku, čímž se zaopatřuje. Zní to jako vysněný život, ale vždy to není tak lehké, jak se na první pohled zdá. Digitální nomádi se musí vypořádat se spoustou problémů, které musí řešit buď předtím než vyrazí na cestu, nebo až během ní.

digitální nomádství

Co za práci vlastně takový nomád většinou provozuje? Často se jedná o práci, která vyžaduje počítač či nějaké chytré zařízení. Mezi nejčastější povolání lidí, které tyto cesty absolvují, jsou programátoři, copywriteři, grafici či překladatelé, ale samozřejmě i spousta dalších, které se dají dělat z pohodlí domova. Bez počítače v podstatě neudělají ani krok.

Digitální nomádi se rozdělují do dvou základních skupin. Jednou z nich jsou krátkodobí nomádi. Jsou to většinou nezkušení nebo méně zkušení lidé, kteří si to chtějí vyzkoušet, nebo se chtějí stát potencionálními dlouhodobými nomády. Cestují většinou pouze za pár hranic nedaleko od svého domovského státu a jejich doba pobytu se pohybuje do dvou měsíců. Ovšem už i během té krátké doby zjišťují všemožná úskalí tohoto konceptu stejně tak jako výhody. Další skupina již cestuje dlouhodobě a to dokonce v rozmezí několika měsíců či let! Zatímco krátkodobá cesta se dá považovat za alternativní dovolenou, dlouhodobá se už vyznačuje znaky životního stylu.

Paradoxně jedna z nejtěžších věcí, se kterou se musíte vypořádat před započetím je rozhodnutí, že do toho půjdete. Člověk nerad vystupuje ze své komfortní zóny a má strach cokoli zásadního podniknout. Jakmile nad sebou v mysli vyhrajete, tak samozřejmě musíte řešit spoustu dalších věcí:

  1. Práci, kterou můžete dělat na dálku – Nic z tohoto samozřejmě není možné, pokud máte klasickou práci.
  2. Letenky – Díky tomu, že ceny letenek jdou neustále dolů a existují společnosti, které se na tyto laciné letenky přímo specializují, je v dnešní době poměrně jednoduché něco rozumného sehnat. Pokud nejedete nikam daleko, můžete použít i vlastní auto.
  3. Zdravotní pojištění – Tohle není povinné, ale velice praktické, pokud nechcete v případě zranění platit závratné částky zdravotní péče, které jsou v některých státech nastaveny skutečně vysoko.
  4. Pracovní nástroj – Ať už je to notebook nebo tablet, bude to v příštích měsících či letech váš nejvěrnější společník. Buďte připraveni na všechny možné problémy, které s ním mohou nastat. Úplný základ je mít pojistku ve formě zálohování vašich dat a nějaký obal, který dokáže předejít poškození.
  5. Jazyk – Bez alespoň komunikativní znalosti anglického jazyka to pro vás bude složité. Neříkám, že je to nemožné, ale znalost jazyků se velice hodí. Buď se ho naučte ještě před cestou, nebo budete muset počítat s učením až na místě.
  6. Ubytování – Naplánujte si místa, která chcete navštívit a dle toho si určete místo ubytování. Zkušení nomádi si bydlení hledají až na místě, ale pokud podobnou věc děláte poprvé, tak je lepší mít rovnou zamluvený nějaký pokoj, což vám ušetří spoustu starostí a víte přesně, kolik za něj utratíte.
  7. Rozpočet – Co se týká peněz, je nutné pořádně kontrolovat cenovky a utrácet rozumně. Nesmí to dopadnout tak, že utratíte peníze za Disneyland. Turistické atrakce si dopřejte pouze v případě, pokud na to máte.

Musíte také počítat s tím, že vás mohou čekat i všemožná úskalí na samotné cestě. Největším nepřítelem je vždy prokrastinace. Láká vás poznávání nového prostředí. Chcete se bavit. Jenže nejdůležitější a na prvním místě je vždy práce. Díky ní vyděláváte a máte možnost tuhle cestu uskutečňovat. Dalším problémem může být vytvoření optimálního pracovního prostředí, jelikož je vám většina věcí úplně cizí a nedokážete se úplně stoprocentně uvolnit. Pokud nevycházíte s financemi, tak to není nic zas tak překvapivého. Vyděláváte peníze v korunách a kurzy v cizích zemích bývají často nemilosrdné a ceny výrobků někdy přesahují naše ceny až několikrát. Rozumné je šetřit v zemích, kde není tolik draho a nechávat si peníze na země, kde ceny jsou na naše poměry velice vysoké. Velice zásadním problémem, který vás může potkat a dokonce vás donutit se vrátit zpátky domů je ztráta dokladů či kreditní karty. V takovém případě vám často nezbývá nic jiného než se vrátit a tuhle nepříjemnou záležitost vyřešit.

Digitální nomádství krásně reflektuje to, že život na volné noze může být neskutečně vzrušující a plný nových zkušeností. Trend v České republice ještě příliš známý není, ale postupně se objevuje více a více lidí, kteří to touží vyzkoušet. Budete dalším z nich?

© Jan Drápal

1 komentář

  1. Souhlasím. Spousta lidí si neuvědomuje, že nomádství není dovolená, je to práce jako doma, jen na jiném místě. Ano můžete si přizpůsobit čas, tak aby jste to moře vůbec viděli, ale nesmíte hlavně zapomenouot pracovat a ta prokrastinace u moře je sakra znát. Vím o čem mluvím, místo abych makal čtu články o nomádství 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here