Jak mít i v zimě krásnou a zdravou pokožku?

0
2421

Kůže je největší orgán lidského těla a ačkoli jedna z jejích hlavních funkcí je ochranná, i ona sama potřebuje chránit. V zimě bývá velmi namáhaná, podrážděná, dehydratovaná, tudíž bychom se o ni měli speciálně starat. Netřeba však propadat panice! Stačí správná zimní péče a mráz, vítr ani sněhová bouře jí na kráse a zdraví neubere.

Zimní období zintenzivňuje běžné problémy. Viníky jsou především změny teplot (přechody z mrazu do vytopených místností), velice nízké externí teploty (dlouhodobé pobyty v nich), plus smogová situace. Namáhanou pleť nutno čistit, detoxikovat, hydratovat, vyživit, zklidnit (minimalizovat zčervenání, podráždění) chránit (přes den i ochranným faktorem)!

Základem je čištění

Čistění provádějme každé ráno a večer. I přes noc se na pleti usazují nečistoty (z okolí – např. prach – i nečistoty pokožkou vyprodukované – přes noc probíhá samočištění), proto potřebuje ráno očistit vhodným přípravkem (čistící maskou/gelem/odličovací vodou… na zimu ideálně bez obsahu alkoholu, závěrem většinou vodou klasickou). Pokožka na obličeji je mnohem tenčí a zpravidla citlivější než kůže na těle (nejtenčí je na očních víčkách), proto volme přípravky speciálně na obličej, tedy šetrnější. Pozor: Umytí těsně před pobytem venku se nedoporučuje! Večerní vyčištění potřebujeme kvůli nahromaděným nečistotám, které jsme chytli během dne + kvůli potu, mazu. Pro odlíčení make-upu z citlivé pleti můžeme použít neiritující univerzální čištění: na vodou navlhčený tampónek nanesme pár kapek oleje.

Pouze vyčištěná pleť může vstřebat výživu.

O hebkost, péči a ochranu se postará krém

Po vyčištění (ráno + večer) můžeme aplikovat sérum a na něj krém – ten neopomíjejme! Pro zimní období jsou ikonické hutnější, mastnější krémy: pleť napumpují vitamíny, antioxidanty a vodou v olejích, což hydratuje, vyživuje, posiluje/chrání kožní bariéru. Pro pohodlnější aplikaci, vsáknutí + uzavření vlhkosti většiny přípravků (zejména na bázi oleje) můžeme pleť nejprve navlhčit vodou a poté krém/sérum jemně vklepávat či vmasírovat.
TIP: Nechcete, aby nic nepřišlo nazmar, ale z tubičkových obalů zbytek produktu nemůžete dostat ani za hlasitého bubnování a zaříkávání? Tak tubičku rozstřihněte nůžkami, pak se dostanete i k rohům obalu. U pevných balení poslouží vatová tyčinka, nebo zředění produktu s trochou vody a jeho následné “vylití” (lze jen u některých výrobků, kterým voda ubere pouze na hustotě/síle, nikoli na funkčnosti, například u krémů).

  • Krémy na oční okolí jsou nepostradatelnou součástí denní i noční péče.
  • Nesmíme zapomínat ani na péči o rty (zimní balzámy jsou též hutnější, mastnější, s ochranným faktorem).
  • Za vhodné zimní pomocníky lze označit hlavně oleje, např. konopný, makový mandlový, kokosový, olivový, bambucké máslo a včelí vosk.
  • Na zklidnění kůže poslouží např. Aloe vera, rakytník, měsíček, termální či bylinná voda.
  • Součástí (nejen) zimní rutiny by měly být také šetrné peelingy (pro exfoliaci odumřelých buněk). Peeling provádějme podle typu pleti a jejího aktuálního stavu.
  • K důkladné péči patří i výživné masky.
  • Koupelové oleje či tělové oleje prokáží suché pokožce velkou službu.
  • Klíčový je zdravý životní styl: správný pitný režim, zdravá strava, dostatek spánku, duševní vyrovnanost a dobrá nálada.
  • Přecházíme-li k přírodním produktům, buďme trpěliví, než si pleť navykne a zareaguje. Zhruba 28 dní trvá vývoj buňky, obnova pleti, až pak se ukáží účinky.
Nejen pokožka obličeje, ale pokožka celého těla potřebuje péči

V zimní péči o pokožku těla platí rovněž jako u pokožky obličeje: šetrné čištění (jemná mýdla/gely, šampony) + hydratace (krémy, másla, oleje, kondicionéry – i v péči o vlasy, vousy). Rukám dopřejme intenzivní péči – neostýchejme se vhodnými krémy promazávat několikrát denně.
Pro intenzivnější hydrataci chodidel a rukou použijme po nanesení krému na noc kosmetické ponožky, rukavice (nechceme-li je kupovat, poslouží nám i klasické -pro tento účel obětované- bavlněné ponožky, rukavice).

Nezapomínejme se venku chránit čepicemi, šálami, rukavicemi… i zbytek těla raději oblečme! Jak přísloví praví:

„Dobře oblečeným se mráz uctivě klaní, špatně oblečené zraní.“

Vše je propojené
  • S dobrou náladou lépe zotavíme/ubráníme tělo, což odprezentuje i kůže.
  • S dobrou pletí získáme sebevědomí, tudíž dobrou náladu, tím posílíme i imunitu.
  • S dobrou imunitou pokožka lépe odolává nepříznivým vnějším vlivům, je krásná a naše nálada je skvělá.

 „Vnější krása je o to cennější, oč více skrývá vnitřní krásy.“
William Shakespeare

TIP: Nechce se vám říkat, že máte husí kůži, jelikož vám tento termín připadá málo vznešený? Můžete použít jeho odbornou verzi a říci, že máte piloerekci. Lepší, že? ?

Recept na domácí zimní krém

Základ tvoří bambucké máslo, které rozehřejeme, aby se nám s ním lépe pracovalo (např. ve skleněné misce ponořené ze ¼ v horké vodě – pozor: nevaříme!) Tento krok není nutný, ale manipulace s tekutou formou jde lépe než s tuhou. Do roztaveného másla přimícháme rostlinný olej (kokosový, mandlový, olivový… dle „chuti“). Když je máslo s olejem hezky promíchané, přidáme pár kapek esenciálního oleje (např. levandulový, mátový, ylang-ylang, heřmánek… podle oblíbené vůně + požadovaných vlastností) a opět důkladně promícháme. Následně necháme v lednici na cca 15 minut ztuhnout. Když je směs neprůhledná, pevnější (nikoli zcela ztvrdlá), vyndáme z lednice. Můžeme přidat i aloe vera gel. Opět důkladně promícháme (skvěle poslouží vidlička, metlička, šlehač nebo mixér). Množství ingrediencí záleží na nás, kolik krému chceme vyrobit, jaké máme preference (zda chceme krém hutnější, více olejový, voňavější…) Poměrově by složka bambuckého másla měla být největší, poté rostlinný olej, nakonec pár kapek esenciálního. Takto vyrobený krém uchováváme při pokojové teplotě (nebo v chladu) v uzavřené nádobě, chráníme před přímým slunečním zářením a můžeme jej používat na obličej i tělo. Vyhněme se kontaktu s očima.

Zdroj inspirace receptu: ereksjonspiller.com www.livesimply.me