Minimalismus jako cesta ke štěstí? Jde to!?

0
2667

Co znamená být šťastný? Jakou má štěstí podobu? Jak se dostat k tomu, co nás šťastné učiní, a to nejlépe navždy? Otázky, které lidstvo trápí téměř od počátku věků a neustále na ně proto hledá odpověď. Někteří ji našli trochu nečekanou. Ke štěstí se rozhodli nepotřebovat nic nebo jen velmi málo.

minimalismus

Co to je minimalismus?

Minimalismus budete znát v trochu jiné podobě. Jako umělecký směr je na scéně už od padesátých let minulého století. Ale jestli si umíte vybavit takovou minimalistickou architekturu nebo třeba design, tak jste na stopě i principům toho minimalismu životního. (Možná sami máte tak zařízený byt, ostatně, trend tak velí a ještě chvíli tento názor asi neopustí.) Někteří lidé se totiž rozhodli, že si pro spokojený život zkrátka vystačí i s málem.

Kde se vzal minimalismus jako životní styl?

Za jednoho z předních představitelů je dnes považován Leo Babauta, který začal docela jednoduše: Skončil s prací, která ho nenaplňovala a založil si blog, aby se mohl věnovat své vášni – psaní. Psát začal o sobě a o své životní cestě. Tím se stal inspirací pro mnoho následovníků, kteří se našli v radikálním omezení materiálna ve svých životech.

Co je jeho podstatou?

Především pevná vůle a také trochu odříkání. Najednou totiž zjistíte, že vás zcela samozřejmě obklopuje opravdu spousta věcí. A těch se nyní v duchu tohoto smýšlení vzdáváte. Nové boty jenom proto, že se vám prostě líbí? Tak to už ne. Koupit si „jen tak” čokoládu, jelikož na ni máte zrovna chuť? I to si teď odpustíte.

Tento způsob života se promítne do vaší práce i do soukromí. Mnoho minimalistů se stává striktními vegany, případně inklinují k freeganismu. Tento postoj je založen na myšlence, že je třeba bojkotovat systém, neboť západní civilizace plýtvá potravinami. Freegani se tak živí třeba vyhozeným jídlem z kontejnerů.

Ovšem, nemusíte tyhle principy dotáhnout až do naprostého extrému a vystačit si pouze s tím, co máte momentálně na sobě. Jde to i jinak. Ortodoxní zastánci minimalismu sice žijí v bezvýhradné askezi, ale přínosným může být i převzetí jen některých myšlenek.

Co si od minimalistů tedy můžete vzít pro svůj každodenní život i vy?

Tato filosofie se stává i terčem kritických ohlasů. Odpůrci ji vidí jako příliš vyhrocenou, s nemožností ji aplikovat do běžného života, už pro nedefinovatelnost pojmu „zbytečný”. Co je zbytečné pro vás, o tom nemusejí být stejně přesvědčení ostatní, takže než rodině naordinujete tento „očistný” životní styl a partnerovi vyhodíte klíčky od auta a dětem tablet, čtete dál.

Přinejmenším psychologové zastáncům tohoto způsobu života souhlasně přikyvují: Jsme pod velkým tlakem. Musíme toho přes den hodně stihnout, zařídit, udělat, prožít. Zastat všechny sociální role, které nám klade život do cesty, je náročné. A mnohé stres dostává paradoxně do spárů prokrastinace. Minimalismus vám pomůže si život zjednodušit. Setkáváte se pravidelně s kamarádkou, která vás nezištně zve na kávu, aby vás následně podrobila dvouhodinové litanii na téma „zlobivé děti, nevěrný manžel, nesnesitelný šéf”, ze které odcházíte vyždímaní jako citron? Uschováváte ve skříni svetr, co jste deset let neměli na sobě, protože do něj ale určitě ještě zhubnete, a lyže, na kterých se zaručeně už právě tu příští zimu naučíte?

V tom případě vám mohou postupy převzaté z minimalismu pomoci. Utřídíte si priority, zjistíte, co je pro vás skutečně důležité a co vás naopak v rozvoji brzdí a omezuje. Sami pro sebe si určíte, co je naopak zbytečné. Získáte tím svobodu. Zbavíte se věcí, jež vám nepřinášejí ani užitek, ani potěšení. Naučíte se taky poslouchat svoje vnitřní „já chci”. Neustále něco musíte, děláte ty činnosti, které se zkrátka mají a okolí je od vás očekává? S tím vším můžete skončit. Ač cesta k naplnění minimalistického žití není mnohdy snadná, rozhodně není cílem trápení. Naopak! Minimalismus usiluje o šťastnější život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here