MFF Karlovy Vary jako punc prestiže

0
1678

MFF Karlovy Vary patří po řadu let k nejvýznamnějším festivalům kategorie A (nespecializovaný festival se soutěží celovečerních hraných filmů) ve střední a východní Evropě. Patří tak do stejné skupiny jako MFF v Berlíně, Benátkách, Tokiu či Cannes. Každoročně přinese více jak 200 nových filmů, které se díky prezentaci na MFF dostanou mezi diváky, na televizní obrazovky, do distribuce.

Každoročně vynese na světlo talent, píli, nové a slibné tváře, režiséry a hlavně příběhy.

Ne vždy jsme však mohli pět na filmový festival chválu…S myšlenkou na filmový festival se přišlo již před válkou, první ročník se ale konal až následující léto po válce – v srpnu 1946. Tehdy se představily filmy jak z Evropy, tak z USA, a to především v Mariánských Lázní.

A byl to úspěch, který měl trvat pouze krátce. Hned po roce 1948 byl festival orientován především na budovatelskou tvorbu, jež ukazovala Západ v tom nejhorším světle. Každý rok se přicházelo s něčím novým, co momentálně ovlivňovalo politiku, avšak vždy silně dobovým, budovatelským v duchu socialismu. Udělovalo se množství cen, například ceny míru, ceny práce, ceny boje za svobodu či sociální pokrok, ceny přátelství mezi národy…

V 50. letech byl navíc založen MMF i v Moskvě a tudíž socialistickým zemím stačil jen jeden festival ročně, což znamenalo se po roce střídat. Zájem rapidně klesl. Následujících víc jak 20 let připomínal MMF stranické schůze, propagace komunistické ideologie a pomyslného bratrství Sovětského svazu.

O to větší šok znamenala v prezentaci filmů Sametová revoluce a potažmo demokracie sama. Po letech se vytáhla díla, jež byla za dob minulých zakázaná. Zakázané ovoce nejlépe chutná. Už v roce 1990 do Karlových Varů přijely osobnosti jako Miloš Forman, Lindsey Anderson, Robert de Niro a další.

Nicméně až do roku 1993 se stále nad osudem MFF stahovala mračna – musel si totiž vydobýt své místo jak v srdcích diváků, tak i své místo pod sluncem a především v (západním) světě. Od roku 1994 se změnila organizace pod vedením herce Jiřího Bartošky jakožto nového Prezidenta MMF KV a Evy Zaoralové na pozici programové koordinátorky. A vrátili mu lesk a prestiž. Ukázali, že pořádání festivalu má smysl!

Od té doby mohly Karlovy Vary hostit osobnosti, jako je Leonardo DiCaprio, Sharon Stone, Miloš Forman, Karolína Kurková, René Zelwerger, Michael Douglas, Robert de Niro, Antonio Banderas…

Ano, dnes je MFF Karlovy Vary nejprestižnější festival ve střední a východní Evropě. Přináší nové pohledy na život, baví…

A jak to bude vypadat letos? Letošní ročník proběhne 2.-10. července 2010, hlavní hvězdou má být herec Jude Law, který převezme Cenu prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Z premiér uvidíte například thriller Sweet Evil, polské drama Matka Tereza a v soutěži o Křišťálový globus se utká i česká novinka oscarového režiséra Jana Svěráka Kuky se vrací. Karlovy Vary navíc představí i filmy oceněné v Cannes, takže pokud jste se do Cannes nedostali, můžete nyní zhlédnout perly jako O bozích a lidech (Des hommes et des dieux) režiséra Xaviera Beauvoise, který v Cannes získal Velkou cenu, dále film Věrná kopie (Copie conforme), Poezie (Shi), Křičící muž (Un homme qui crie) od čadského režiséra Mahamata-Saleh Harouna oceněný Cenou poroty plus mnoho dalších.

Samozřejmě nehledě na dokumentární filmy a soutěže Na východ od Západu, nehledě na další dvě stovky zajímavých filmů, jejichž snem je zazářit, upoutat, rozvášnit, nezapomenout. Nehledě na bohatý společenský a charitativní program. Nehledě na velkou událost vysoké módy…

A to kdysi dávno býval MFF Karlovy Vary i festivalem na propagaci budovatelských myšlenek a podpory socialistické ideologie….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here