Města budoucnosti: TOP10 Severní Ameriky

1
2146

Města sice hrála v naší civilizaci vždy zásadní roli, ale v posledních staletích a zejména desetiletích nabrala urbanizace a její dopad na společnost neuvěřitelné tempo. Pokud se vědci nemýlí, v roce 2050 bude 70% světové populace žít ve městech. Co to pro města znamená?

Zvyšující se nároky na infrastrukturu, správu i zdroje. A současně nové výzvy i příležitosti jak městům samotným, tak architektům, stratégům, organizacím, společnostem, obyvatelům… v kombinaci s rapidním rozvojem technologií není překvapením nový trend inteligentních měst, tzv. Smart Cities. Jak si vybrat to nejprogresivnější město budoucnosti? Američan Boyd Cohen, konzultant urbanizace budoucnosti a autor knih o klimatických změnách a kapitalismu, se o to již pár let pokouší. Tady máte nejlepší města Spojených států a Kanady. stĕhujete se, nebo tam už jste?

Seattle

1. Seattle
Čtyřmilionový Seattle je jedním z nejrychleji rostoucích severoamerických měst, a to nejen počtem obyvatel, ale i v klíčových aspektech hodnocení Smart Cities. Správa města se věnuje implementaci technologií, snaží se podporovat inovace a podnikání, ale usiluje i o štěstí a spokojenost obyvatel, které kontinuálně vyhodnocuje. Město také cílí na otevřenost a transparentnost, důležitá data a statistiky jsou dostupné nejen vědcům a konzultantům, ale i veřejnosti a inovátorům. Jako jedno z nejlepších měst pro podnikání a startupy na světě přitahuje pozornost i talenty, vysokou úroveň podnikatelské líhně potvrzuje například úspěch Amazonu.

Boston

2. Boston
Jedno z nejstarších amerických měst také patří do desítky největších, s více než 70 univerzitami má téměř bezkonkurenční ukazatel počtu podaných patentů na obyvatele stejně jako výbornou dostupnost rizikového kapitálu pro podporu podnikání. Město dokonce buduje podnikatelskou čtvrť okolo centra pro podporu inovací včetně startupových akcelerátorů a inkubátorů. Budoucnost však není jen v podnikání, ale třeba v nových způsobech zajišťování bezpečnosti či zrychlení pohybu po městě. Boston koordinuje dopravu pomocí inteligentního kamerového systému nebo používá zvukové senzory pro zachycení střelby. Ty nejlepší senzory jsou však v mobilních zařízeních obyvatel samotných, pomocí aplikací tak Boston může zlepšovat život obyvatel bez velkých nákladů na nákup a správu technologií.

San Francisco

3. San Francisco
Asi většina z nás se bude divit, že se San Francisco se Sillicon Valley hned za rohem nevyhřívá na výsluní jako kolébka většiny amerických snů a úspěšných korporací. Avšak rozdíl mezi prvními třemi není markatní a s Bostonem dokonce drží remízu. Stále více odborníků sleduje tzv. odliv mozků, které se rozbíhají do celého světa, jak se ostatní metropole snaží do nedávna unikátnímu regionu vyrovnat. Tak či onak, San Francisco a celý region je stále ve hře a své pozice se nehodlá vzdát!

4. Washington
Vysoká kvalita života, nízký rozdíl příjmů, snižování emisí podporou cyklistiky a veřejné dopravy, aktivní sbírání podnětů a stížností ze sociálních sítí… Washington má ambice vyhoupnout se brzy na špici žebříčku.

5. New York
Boduje jak otevřeností a dostupností dat veřejnosti, tak i snahou o ‘demotorizaci’ osobní i veřejné dopravy, NYC dokonce spouští jeden ze světově největších projektů podporujících cyklistiku a aktivně plánuje rozšiřování zeleně. V kombinaci se skvělými univerzitami a podporou podnikání jeho pozice není záhadou.

V žebříčku pak následují kanadské metropole. Páté Toronto se vyznačuje zejména projektem informační dostupnosti, kde obyvatelé mají přehled v reálném čase jak o dopravních zácpách, tak veřejné dopravě nebo počasí a brzy již o spotřebě elektřiny i vody. Další v řadě Vancouver je snad nejambicióznější město žebříčku, které usiluje o prvenství nejekologičtějšího města planety do roku 2020 a chce také hrát prim v kategorii chytrých měst.

Zbývající města Portland, Chicago a Montreal opět bodují zejména v přístupu využívání technologií pro správu dopravy a emisí, jejich podpora cyklistiky a zelené dopravy si nezadá s předchozími a každoročně navyšují počty certifikovaných ekologických budov.

1 komentář

  1. Zajímavý žebříček. Osobně ale vidím budoucnost v městech na jihu USA. Všechna nejrychleji rostoucí velká města se nachácí na jihu a polovina z nich konkrétně v Texasu. A nejedná se zdaleka pouze o hispánskou imigraci. Rodilí Američané se též masivně přesouvají na jih. Samozřejmě “ekolog” může mít jiné priority, ale byznys kvete na jihu. Díky nízkým daním, nízkým nákladům na pracovní sílu, přísnám zákonům, atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here