Mercedes Benz a BMW: Velká výročí a vtipné popíchnutí

V pondělí 7. března automobilka BMW oslavila 100. výročí od založení, 29. ledna pak Mercedes Benz oslavil 130. výročí založení a též letošní 10. výročí založení muzea Mercedesu. Jak Mercedes vtipně zalaškoval s německým konkurentem a co vzkázal pan Ralf Glaser, vedoucí tiskového a marketingového oddělení Mercedes-Benz Classic zaměstnancům BMW?

bmw-918408_1280

Trocha historie BMW

Letos je to sto let od založení automobilky BMW a tak trochu na její počest jsme dnes vydali recenzi jejího nového modelu X6. BMW však nebylo vždy jen výhradně výrobcem aut. Původně BMW nebo-li Bayerische Motoren Werke vyráběla letadla a letecké motory, řekl bych, že tomu odpovídá i logo automobilky, které má znázorňovat letecké vrtule, ale není to tak úplně pravda. Na internetu lze najít dvě teorie o tom, co přesně logo znamená, jedna tvrdí, že je to právě bílá vrtule roztočená v modré nebi. Druhá teorie nám pak říká, že jde o modro-bílou stylizaci bavorské vlajky, kde je ovšem pravda se už zřejmě nikdy nedozvíme.

Po první světové válce mělo Německo zákaz vyrábět letadla a letecké motory, tak se firma BMW přesunula k výrobě motocyklů a později aut, ač byla výroba letadel ve dvacátých letech opět povolena, již se nedostala do tak vysokých objemů, avšak má za sebou i spoustu rekordů s jejich leteckými motory. Jeden z rekordů z jejich motorů přišel v roce 1919, kdy Franz Diemer s letadlem poháněným motorem BMW IV vyšplhal až do rekordní výšky 9 759 metrů. Po válce tedy BMW začalo s výrobou motocyklů, prvním motocykl měl označení BMW R32 a měl na sobě již známé logo automobilky. V roce 1922 pak byla otevřena továrna v Mnichově, kde automobilka sídlí dodnes. Do automobilového průmyslu vstoupila firma v roce 1928 a začala vyrábět licencovaná auta s označením Dixi. Až později začala vyrábět vlastní vozy a postupem času se z něj stalo BMW, tak jak ho známe dodnes.

afff BMW_303_1933_bicolor_vr_TCE BMW_502_Coupé_vr BMW_328_1938

A teď trocha historie Mercedes Benz

Dne 29. ledna 1886 si Carl Benz podává žádost na patent Motorwagen a spojením dvou firem Daimler Motoren Gesellschaft a Benz & Cie, se v tento den začíná psát historie osobních automobilů, ač první auto, tak jak si jej představujeme dnes bylo vyrobeno o mnoho let déle. Firma Benz & Cie. Rheinische Gasmotoren-Fabrik je totiž známá, jako nejstarší světový výrobce automobilů.

Logo automobilky zde má jasný původ a význam. Trojcípá hvězda představuje – vodu, zemi a vzduch, navrhl ji sám Gottlieb Daimler a je ověnčena známým a tradičním vavřínovým věncem Carla Benze. Dnešní podoba loga je již bez vavřínového věnce. Pro právě jméno Mercedes? To se dozvíte v zajímavém příběhu zde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Mercedes-Benz_300_SL_Roadster_at_the_Old_Time_Show_in_Italy Nice_old_Mercedes_convertable_-_Flickr_-_Supermac1961 Mercedes-Benz_280_CE_(W123)_at_the_Old_Time_Show_in_Italy

Mercedes gentlemansky vtipkuje

A nakonec se dostáváme k tomu, jak se vyjádřil vedoucí tiskového a marketingového oddělení Mercedes-Benz Classic pan Ralf Glaser: „Srdečně blahopřejeme celosvětově respektované společnosti BMW k jubileu a zveme všechny zaměstnance BMW AG k prohlídce kompletní historie automobilu v Muzeu Mercedes-Benz.“ To ovšem není všechno. Od 8 do 16. března 2016 mohou zaměstnanci BMW navštívit muzeum Mercedesu zcela zdarma. Kdokoliv přijede ve vozidle BMW může prominentně parkovat přímo před vstupem do muzea a připraven pro ně bude i speciální raut s místní specialitou. Od nás získává Mercedesu pochvalu za skvělý a přitom nikoho urážející humor.


 

Tags: , , , , , , , , ,

O autorovi: Martin Olejník

 

 

Další články v kategorii Auto & Moto

 

Buď první a přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

 

 
 
 
 
 

Už také na Instagramu!

 
 

Doporučujeme