Luxusní ubytování pro troufalé, první část: Srí Lanka

0
1504

Jednou z takových zemí je tropický ostrov Srí Lanka s hedvábně písečnými plážemi, rozmanitou vegetací a tyrkysovým mořem. Lístky zeleného čaje kam se podíváte, kouzelná koloniální architektura, idylická jezera, klikaté křivky hor a místy i divoké vodopády. “Nic z naší chudé evropské vegetace nemůže ani vzdáleně připomínat vznešenost této cejlonské přírody,” napsal na počátku 20. století francouzský autor Octave Mirbeau. “Jsou to nové barvy, které zatím nezná žádný z našich umělců.”

Srí Lanka byla předurčena k tomu, aby se stala vyhledávaným cílem lidí z celého světa. Tyto vyhlídky však razantně pošlapala občanská válka, jejíž intenzita postupně narůstala během druhé poloviny minulého století a její výsledek čítá hrůzné číslo 70 000 obětí. Když na přelomu milénia začali do země přijíždět první odvážlivci, přišla v roce 2004 další rána v podobě vlny tsunami, která smetla další desítky tisíc lidských životů a s nimi i slibně se rozvíjející cestovní ruch.

Pobřeží nicméně byla obnovena pro turisty a radikální separatistická skupina Tamil Tigers odsunuta do severovýchodní části státu, a tak země, která po dlouhou dobu kolísala na hraně naděje a beznaděje, může konečně doufat v příliv turistů a zisk peněz do státní kasy.

Turisté by si neměli nechat ujít starobylé město Kandy v Centrální provincii Srí Lanky. Podle pověsti je zde uložen Buddhův zub, což je jedna z nejennějších buddhistických relikvií. Ve měste zapsaném na seznamu UNESCO najdete síť starých chrámů a více než stovkou nejrůznějších penzionů za dostupnou cenu. Srí Lanka toho však může nabídnout ještě daleko víc.

UNESCO ochraňuje i přírodní skvost Sinharaja, deštný les, který si nejlépe prohlédnete z letoviska Rainforest Edge. To dále slibuje jedinečné sledování exotických ptáků, organickou stravu z vlastní zahrady a vkusně zařízené pokoje napájené buď solární energií, nebo osvětlené tradičními petrolejovými lampami. Mimo hlavní sezonu se dá pokoj pořídit od 150 dolarů a více informací se můžete dozvědět z webových stránek www.rainforestedge.com.

Pokud hledáte ještě důmyslnější komforní ubytování, zaměřte se na resort Ceylon Tea Trails v staroanglickém koloniálním stylu v horách nad údolím Bogawantalawa. Čtyři zdejší bungalovy uprostřed čajové plantáže byly elegantně rekonstruovány v luxusní sídlo. Každý z bungalovů má vlastního správce, komorníka i kuchaře. Samostatné pokoje si pronajmete od  280 dolarů na noc, celý bungalov pro 10-12 lidí je na jednu noc k mání za 3260 dolarů. V ceně jsou zahrnuta všechna jídla, víno, koktejly, samozřejmě bezedná konvice čaje a prohlídka plantáže. Informace na www.teatrails.com.

V následujících částech této série se dočtete o dalších, dříve velice nestabilních zemích, které se postupně snaží rozvinout průmysl cestovního ruchu a přivábit turisty na lákadla v podobě luxusního ubytování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here