Lov jako exotika: Dobrodružství na hraně

2
1362

Kamčatka (Rusko)

Kamčatka sama o sobě je destinací, která nadchne vášnivé cestovatele. Drsné podmínky poloostrov předurčují jak k vylidněnosti (hustota obyvatel je menší než 1 člověk na 1 km2), tak i k panenské přírodě plné divokých zvířat. Mimo jiné zde žije ve velkém počtu také jeden z největších hnědých medvědů – medvěd kamčatský. A právě za ním se mnozí lovci vypravují.

Zápasit s několikametrákovým kolosem (průměrně 300 – 600 kg) možná není bezpečné, ale vzrušení z trofeje je o to větší. Při samotném lovu se samozřejmě pohybujete divokou krajinou na lyžích nebo sněžném skútru, spíte ve vyhřívaném stanu, s puškou pak vycházíte navlečeni v rukavicích a čepici. Do lovecké oblasti vás musí dopravit helikoptéra.

Kanada

Do Kanady se jezdí za lovem černých medvědů. Kopcovitý a hornatý terén loveckých oblastí porostlý lesy nabízí skrýše jak pro lovce, tak pro medvědy. Lov tak získává punc nepředvídatelnosti. Zbraň je dobré mít stále u sebe, nikdy nevíte, kdy na vás nějaký ten medvěd vykoukne z houští. Kanadský poloostrov Yukon ale nabízí také možnost vyzkoušet si lov losů, případně jiné místní zvěře. Kapitální kusy lovíte ze člunu nebo z koně. Sem tam se vám do cesty připlete i grizzly, karibu nebo vlk. Pokud chcete nad krbem vystavit trofej bizona, musíte opustit Yukon a Britskou Kolumbii a vydat se do vedlejší provincie Alberta. Ve sněhu na pláních zanechávají stopy stáda bizonů tak, že je snadno vystopujete i pěšky.

Altaj a Gobi (Mongolsko)

Chce-li mít lovec nad krbem trofej z kozorožce, vypraví se pravděpodobně do Mongolska. Zalesněné kopce Altaje nebo vyprahlé pustiny pouště Gobi jsou ale nevyzpytatelným terénem, kde nevíte, zda ulovíte vy kozorožce, nebo vlk vás. 

Afrika

Do Namibie, Zimbabwe, Tanzanie nebo do Jihoafrické republiky se jezdí za typicky africkými trofejemi – od antilop a zeber přes pakoně, šakaly a žirafy po hrochy, slony, leopardy a gepardy. Pravděpodobně největším zážitkem je lov samotného krále zvířat, lva.

Grónsko

Pro opravdu otrlé lovce, kteří se nebojí zimy a sněhu, jsou pořádány lovy na pižmoně v drsných podmínkách Grónska. Bydlíte ve vytápěných stanech a úlovky honíte po bílých pláních se psím spřežením.

Lov all inclusive

Lovecké agentury, které podobná dobrodružství organizují, ale dobře ví, že na takový lov se vydá spíše bohatý podnikatel než náruživý myslivec ze vsi. Není divu, ceny se totiž pohybují tak vysoko, že podobný zážitek si většina lidí musí nechat ujít. A právě povaze klientely jsou podmínky lovu přizpůsobeny. Samozřejmě narazíte na výjimky, většinou ale máte v ceně vyhřívaný stan, zapůjčení terénní techniky, služby profesionálního kuchaře a podobně. Zároveň bývá v ceně také příprava trofeje na převoz domů.

Lovecké výpravy jako zábava vhodná k odsouzení?

Lovecká tažení leží v žaludku mnohých lidem – ochráncům i milovníků zvířat a divoké přírody. Nelze obhajovat lov zvířat pro zábavu. Nebo ano? Většina z takto lovené zvěře je v daném místě buď přemnožená (a tedy vhodná k lovu), nebo je chována na farmách přímo pro tyto účely (což není v podstatě nic jiného než trochu větší „králíkárna“).

Sporná témata o tom, jestli je komerční lov skvělou zábavou, na které neshledáváme nic špatného, nebo naopak zábavou zvrhlou, která vydělává pouze na zbytečné smrti zvířat, tu nechceme rozebírat. Dá se to srovnávat s přijatelnou formou lovu – rybolovem v zahraničí? Co si o takové zábavě myslíte vy?

2 KOMENTÁŘE

  1. Jen pro zajímavost, některé speciální Ruské cestovní kanceláře začaly před půl rokem nabízet zájezd na lodi do Somálských vod v doprovodu členů Specnazu, a samozřejmě dobře vyzbrojení. Jak už jste asi, uhodli cílem je ulovit si své piráty. Pozor toto není humor, ale realita.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here