Létající jachta: Proč omezovat fantazii

0
1441

Když mohou letadla plout, proč by nemohla jachta létat? Takovou otázku si položil francouzský návrhář Yelken Octuri a poté představil svou “Létající Jachtu” na veletrhu v pařížském Muzeu letectví a kosmonautiky. Samozřejmě, že dnes existuje větší množství konceptů moderních hydroplánů, ale tento opravdu stojí za zmínku.

Yelken Octuri pracuje jako designér ve službách letecké společnosti Airbus a otevřeně říká, že jeho cílem bylo vytvořit něco nového, originálního a samotná realizační stránka šla na úkor fantazie částečně do pozadí. Projekt však zaujal několik konstuktérů, kteří by se na realizaci rádi podíleli a další vývoj tedy právě probíhá. Do první plavby/letu zbývá však ještě pořádný kus práce.

Samotná letající jachta je 46 metrů dlouhá, má dvě paluby, spodní tvoří hlavní místnost, kuchyně a toaleta, na horní palubě najdeme tři luxusní ložnice a koupelnu. Dominantou lodě jsou čtyři mohutné stožáry, jež ve vertikální poloze dosahují výšky 40 metrů a možností individuální rotace umožňují maxiálně využít hnací sílu větru. Celková plocha plachet je více než 1 300 čtverečních metrů.

Při zapnutí leteckého módu se plachty automaticky srolují do vnitřní části stožárů a ty se sklopí do vodorovné polohy. Dostatečný výkon a rychlost letu blížící se 400 km/h mají zajistit čtyři duální motory “Nissen & Brasseur”, každý o výkonu 5 400 koní, umístěné na zádi unikátního vzdušného korábu.

Mezi další futuristické návrhy z dílny Yelkena Octuriho patří například “úhoří letoun” s názvem Flagellum oscilátor, který nevyužívá žádný typ vrtulového či proudového motoru. Zadní část letadla tvoří zvláštní konstukce, připomínající ocas úhoře, jejíž vlnivý pohyb by měl zajisti hlavní pohon celého stroje.

Neustálé hledání nových možností a zdokonalování těch již nalezených je jedním z nejpozitivnějších rysů celé naší zapadní civilizace. Nikdy žádný stav není konečný, dokonalý, a i kdyby byl, nikdo nám nevezme svobodu hledat a zkoušet něco jiného. Nevíme, jestli se létající jachta nebo “úhoří letoun” vůbec dokáží vznést do vzduchu, nebo jestli třeba nepřinesou zcela nové letové vlastnosti, ale v každém případě je to nová možnost, nová možnost učit se. A skončíme-li s učením, skončíme úplně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here