Léčivé účinky přírody aneb pár dní bez technologií?!

Pamatujete na dny, kdy jste se jako malé děti proháněly po poli, byli jste umazaní, lítali jste celý den, ale necítili jste únavu? Rodiče vás táhli z pískoviště do bytu, abyste si šli dodělat domácí úkoly, nebo jste si hráli na zahradě se svým psem, vodili jste ho na vodítku a pak si hráli s ostatními. Večer jste padli do postele, unavení, ale příjemně. Usínali jste bez stresu, ráno jste se probouzeli a neštípali vás oči při pohledu do zrcadla. Jak si vrátit takové pocity a dny?

No mladší už nebudeme…a jako smyslů zbavení se nebudeme prohánět ani na poli v teplákách. Co si však můžeme navodit, jsou dny, kdy se vrátíme do dětských let a hlavně do let, kdy jsme neusedali dennodenně k počítači a naše oči se nezatěžovaly. Pamatujete si, že by vás jako malé nebo mladší bolela často hlava, měli jste zarudlé bělmo a pohled na monitor vás unavoval?

Nejspíš si takové chvíle nevybavíte. Zato dnes se při představě na sezení v kanceláři a na devět a více hodin zírání do monitoru mračíte. Pokud si chcete zachovat trochu rovnováhy a hlavně svým očím a mysli dopřát trochu klidu a relaxace, měli byste pracovní dny a koukání do počítačů, tabletů, mobilů omezit a kompenzovat si to o víkendech, dovolené a po pracovní době.

Cesta z města za humna

Sedněte si k diáři a vymezte si přesně dny, kdy se seberete a vypadnete do přírody. Práce je důležitá, ale po ní byste si měli najít čas sami na sebe a věnovat se tak péči o duši, zdraví a pohodu. Jestli bydlíte na vesnici a za prací dojíždíte do města, budete mít cestu do přírody snadnější. Jestliže bydlíte ve velkém a rušném městě, měli byste si takových dní plánovat opravdu dost.

Vesnice, oáza klidu

Lidé na vesnici se mohou oddávat pomalejšímu a klidnějšímu způsobu života. Jejich trávení volného času je naprosto odlišné od obyvatel měst. Vesničani mají obvykle zahrádku, kam se po práci uchýlí a kde čerpají sílu a energii z přírody v jakémkoliv ročním období. Se zahradou je však spjatá velmi náročná práce a péče o její vzhled. I u ní si však parádně odpočnete a navíc se budete radovat z toho, jak vám vše roste a uzrává.

Město, tepající žíla

Obyvatelé města ať už velkého či malého žijí rychlejší životy. Cesta do přírody je často spojena s návštěvou nejbližšího parku a mnohdy se do něho nedostanou jinak než nejbližším autobusem, tramvají nebo metrem…když už ale sedí a prochází se v parku, dokáží si takových chvílí vážit a patřičně si je užít. Někteří mají to štěstí, že se v pátek odpoledne sbalí a vyjedou daleko za město na své chaty a chaloupky, kde vypnout, nechají za sebou ruch a shon a užívají si klidu.

Všichni potřebujeme ale jedno…ignorovat ty naše technologie alespoň chvíli

Naordinujte si víkend bez notebooků, mobilů a televize. Věděli jste, že přehnané a každodenní dívání na televizi nám zkracuje život, zpomaluje se krevní oběh a kazíme si oči? Vyhněte se alespoň na pár dní odpočinku v podobě ležení na gauči, přepínání kanálů a hraní her na počítači. Naplánujte si s blízkými výlet do přírody, kde se budete procházet, nebo jen tak ležet na lehátkách. Stačí si na pár dní vyjet daleko od všeho shonu a ignorovat internet. Práce vám neuteče a vy se do ní budete vracet naopak odpočatí a pracovní výsledky budou o něco lepší.

Odpočívejte na čerstvém vzduchu, v oáze klidu, za zpěvu ptactva a při šumění nedalekého potůčku. Vždy to nemusí být naprostá idyla a ke všemu vám nemusí z lesa houkat do chaloupky sovička, ale trocha té přírody a vůně je lepší nežli gaučink.

© Barbora Mikysková


 

Tags: , , , , , , , ,

O autorovi: Martin Olejník

 

 

Další články v kategorii Myšlení

 

Buď první a přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

 

 
 
 
 
 

Už také na Instagramu!

 
 

Doporučujeme