Komunikace ve vztahu aneb udělejte jej ještě hezčí a vyhněte se krizi

0
5712

Nikdo nečte myšlenky a váš partner pravděpodobně nevlastní čarovnou kouli, z níž se večer co večer dozvídá trápení a touhy, které byste nejraději řekli nahlas, ale neřeknete. Partneři často nevědí, co tomu druhému vadí, co by si přáli, dokud jim to jejich protějšek nepoví sám. Netajme před nimi stovky myšlenek a dejme šanci komunikaci. komunikace

Skrýváte ve své hlavě detaily a maličkosti, které se vám zdají zbytečné. Po čase se takových detailů nakupí víc než je zdrávo a pak jdou těžko pokládat za malý nepodstatný omyl a chybičku. Vžijte se do pozice partnera, kterému se věci neříkají narovinu. Ptáte se, co druhého trápí, co se mu nelíbí a zda je v pořádku. Dostane se vám odpovědi, že je všechno v pohodě, on/a je OK a nemusíte se bát. Za týden, měsíc či rok jste pod palbou seznamově uspořádaných prohřešků od A do Z, kterých jste se údajně dopustil/a. Situace bude asi různobarevná, ale rozhodně nebude spravedlivá a objasněná zavčas. Pokud chcete problémy vyřešit a ne se jimi nechat zavalit, komunikujte a řešte je! A řešte je okamžitě.

Říkejte si pocity, myšlenky a plány, mluvte o věcech, které se ani tak netýkají vašeho vztahu, protože pokud spolu máte vydržet, budete řešit víc věcí, než jen kam půjdete na večeři, s kým si vyrazíte ven a kam pojedete na dovolenou.

Za jiných okolností plácáme páté přes deváté, kolegům a přátelům chceme říct všechny naše zážitky a pocity za den, týden…ale přijde čas na upřímné dialogy s partnerem a některým z nás se zavřou ústa na zámek. Právě kvůli takovým zbytečnostem se rozpadají stovky vztahů každý den. A vztah je přece něco, za co stojí bojovat! Tak zabojujte a staňte se průbojnější v komunikaci, ve vzájemném porozumění a naslouchání. A pokud máte strach, stydíte se a nevíte jak na to, tak zkrátka zkoušejte a zkoušejte. Nikdo moudrý a dokonalý z nebe nespadl a věřte, že pokud alespoň vyvinete snahu a chuť komunikovat, partner to ocení.

V životě se učíme různým věcem, první jsou slůvka, kroky, ježdění na kole, první lásky, chození za ručičku. Musíme se postupně naučit i komunikovat a to nejen o dobrých a příjemných tématech, ale i o problémech, které se zkrátka MUSÍ řešit! Zavřením očí a otočením se na druhý bok se skutečně ještě nikdy nic nevyřešilo.

Proč se lidé bojí komunikovat?

Je přirozené, že máme strach z nepříjemných věcí a zážitků. Říkáme raději dobré zprávy, špatné protlačíme stěží a někdy vůbec. Obecně mají lidé strach z toho, jak budou u takové komunikace a sdělení vypadat. Kladou si otázku, jak a kdy zrudnou, jak budou vypadat směšně, kdy se dostaví koktání a od jakého písmenka se jim začne třást hlas. Obávají se partnerovy reakce a představa o pouhém rozhovoru se stává černější a děsivější

Možná že poprvé se hlas třást bude, třeba i zrudnete. Tyto předsudky a obavy si často nosíme už od dětství jako těžký batoh na zádech, který nejde odepnout. Rodiče děti za jejich názory peskují, pokud mají děti trochu jiný názor a řeknou ho nahlas, jsou drzí nebo malí na to, aby vůbec říkali názor na danou situaci. Ve škole se jim děti smějí. Dá se vůbec z takového kolotoče vyskočit a nezlomit si u toho vaz? Věřte, že je to více než jisté, ale přesto náročné.

V životě jsou důležitější věci než to, že během pěti vteřin zrudnete a pak se vám barva kůže zase vyrovná. Prožijete tolik příjemných chvílí, že rozhodně převýší okamžiky, kdy jste se potili před partnerem a vysvětlovali mu vaše stanovisko.

Vyskočte z kolotoče hned!

Neexistuje přesný návod na to, jak se naučit předcházet strachu z komunikace. Každému bude vyhovovat něco jiného, ale je spousta nápadů, kterými vám tu chceme usnadnit vystoupit z kolotoče včas a bezpečně.

Zkuste si svůj projev před zrcadlem. Ne nadarmo se říká těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Navíc partnerovi bude asi jedno, jak se tváříte, bude ho zajímat obsah vašich vět. Když se podělíte s obavami, může vás povzbudit, uklidnit a dodat vám potřebnou dávku síly a motivace. Táhnout za jeden provaz je snazší než táhnout ve dvou opačným směrem. Mluvte nahlas, nebo si v duchu říkejte věty, které chcete říct. Mluvte o tom, z čeho máte radost, co se vám povedlo, ale i o tom, z čeho máte strach. Mluvte o ledasčem, ale hlavně s ní/m mluvte!

Pište si myšlenky na papír. Zaznamenávejte si obraty a pocity na kus papíru. Budete tak mít přehled o tom, co nesmíte zapomenout sdělit. Navíc vaše slova dostanou konkrétní podobu, možná nebudou působit tak neuspořádaně jako při přeříkávání v duchu.

Rozvaha a klid vítězí nad zbrklostí a osočováním. Pokud se chystáte na nepříjemný rozhovor, uklidněte se předem. Zklidněte si dech a mějte na mysli pozitivní východisko. Chcete přece dospět k nějakému řešení, problém objasnit a minimalizovat. Těžko toho ale dosáhnete obviňováním druhého, tím, že mu/jí budete vyčítat minulost, která se nemusí týkat vás samotných. Volte raději výrazy podmiňovacího způsobu a zkuste navrhovat řešení. Východiska, na kterých můžete pracovat společně.

Nepodceňujte maličkosti. Neříkáte detaily, kvůli kterým nehty vyrýváte rýhu do stolu a to, co by se vám líbilo, se stydíte vysvětlit. Tak vypadá začátek brzkého konce. Pokuste se maličkosti pojmenovat a svěřte se s nimi hned, dokud jsou čerstvé a vy můžete rozhovor doplnit jasnou argumentací a pohledem na věc. A jestliže se vaše vzájemné argumentace protáhnout do podvečerních hodin, vyjasněte si je dřív, než přes sebe hodíte deku a zhasnete.

Schůdným řešením krizí jsou konkrétní návrhy, kompromisy a pravda. Ať už jste zrovna v průběhu hádky nebo jen chvíli, kdy se musíte společně rozhodnout, neodbíhejte od tématu. Vnímejte názory a návrhy druhého a naslouchejte mu. Plná pusa slov, zaslepený zrak a špunty v uších správné řešení nepopoženou a pravděpodobně ani nepřivolají.

V poslední řadě zvolte pravdu a lež nechte za dveřmi. Nechcete-li partnerovi říct věci tak, jak se mají, protože jsou nepříjemné? Raději zalžete milosrdnými slůvky a stáhnete se do ústraní? Takto nevypadá férová komunikace a jednání. Vztah vybudovaný na milosrdných lžích a zamlčovaných problémech brzy skončí v troskách. Malé lži o nepodstatných věcech, se postupně rozrostou v pavučinu lží, ve které se zamotá i zkušený,,konstruktér“.

Ve vzájemné komunikaci napomáhající dobrému vztahu platí spíše upřímná slova a pravda. Oči mohou často napovědět, ale slova jsou v tomto případě branou do duše a myšlenky dotváří. Tak nenechte partnera u nápovědy a přestaňte hrát nekonečné hry na pravdu. Dejte volnost písmenkám v bublinách, které zatím jen létají okolo vás, protože sdílená přání a tužby posilují vztah. O tom a vzájemné podpoře se dočtete v dalším našem článku.

© Mikysková Barbora

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here