Knihy: Obrovská studna moudrostí aneb jak si z nich zapamatovat co nejvíc?

0
3452

Čtete nejrůznější knihy osobního rozvoje, knihy o produktivitě? Ale po dočtení cítíte, že jste si z knihy neodnesli mnoho praktických rad? A po pár týdne si už na knihu ani pořádně nevzpomenete a už vůbec se neřídíte radami v ní obsaženými.

V tomto článku se dozvíte, jak dostat z knížek co možná nejvíce informací a užitečných rad. Ode dneška už nebudete čtením marnit čas. Naučíte se, jak si z knihy zapamatovat více informací a použít je v praxi, abyste se posunuli blíže svým snům.

Proč vlastně čteme knihy osobního rozvoje? Aby nás posunuly jako osobnosti, abychom se naučili novým dovednostem. Často však knihu pouze přečteme a nic si z ní nevezmeme. Pojďme se naučit čerpat z knih a zapamatovat si to nejdůležitější.

Prvně si knihu proleťte

Ve škole nás naučili, jak číst. Ale nikdo nám neřekl, jak bychom měli číst pro praxi, abychom si toho co možná nejvíce zapamatovali a uměli přečtené informace využít v praxi. Mnoho z vás dostane do rukou knihu osobního rozvoje a začne ji číst od první stránky. Existují však efektivnější postupy.

Ještě předtím, než se pustíte do samotného čtení, pořádně si knihu prohlédněte. Přečtěte si úvod, pořádně si prostudujte obsah knihy, přečtěte si i zadní obal a recenze, pokud je kniha má.

V této fázi nabudíte váš mozek. Začnete být více zvědaví a připravíte se na efektivní přijímání vědomostí. Pokud byste se jen tak pustili do čtení s tím, že znáte název knihy, nemělo by to takový efekt.

Když si knihu prohlížíte, pokládejte si otázky: Co se můžu v této kapitole naučit? Jakou zajímavou techniku si budu moct vyzkoušet?

Hlavním cílem těchto otázek je, abyste v sobě probudili zvědavost a aktivně zapojili mozek.

Tento vstupní přehled vám nezabere moc času. Záleží na knize, pokud je to dlouhá kniha s mnoha kapitolami a recenzemi, strávíte vstupním přehledem přirozeně více času.

Určete si cíl

Knihu jste si prohlédli a můžete se pustit do čtení. Ne tak rychle…

Ještě předtím, než se pustíte do čtení kapitoly, určete si cíl. Po vstupním přehledu byste zhruba měli vědět, co můžete od knihy očekávat, podle toho si stanovte cíle.

Řekněme, že čtete knihu Roberta Cialdiniho Před-svědčování a první kapitola se jmenuje: Privilegované momenty

V hlavě si řekněte, že chcete vědět, co to jsou ony privilegované momenty. Také si chcete z kapitoly odnést praktické tipy, jak privilegovaných momentů využít. A protože máte rádi příběhy z praxe, stanovíte si, že si chcete zapamatovat jeden příklad, který to ilustruje.

Když se následně pustíte do čtení, váš mozek bude mnohem soustředěnější a bude se snažit splňovat cíle, které jste si stanovili.

Tato snadná technika dokonce zrychlí čtení, jelikož budete číst rychleji pasáže, které nepovažujete za tak podstatné.

Kdybyste se pustili do čtení jen tak, bez cíle. Nemůžete očekávat, že si toho tolik zapamatujete.

Veďte vnitřní dialog

Nyní, když už máte cíl, můžete se pustit do samotného čtení. Ani tady to nefunguje tak, že byste jenom četli, tak jak vás to naučili ve škole.

Jestliže si chcete z knihy odnést skutečně mnoho užitečných informací, veďte se sebou vnitřní dialog, pokládejte si neustále otázky.

Tato technika pozvedne koncentraci při čtení, ba co víc informace budete přijímat na hlubší úrovni. Tím pádem se vám nové vědomosti do mozku zapíši „tučnějším“ písmem.

Možná si říkáte, jaký vnitřní dialog se sebou máte vést. Je to jednoduché, prostě si při čtení neustále pokládejte otázky:

  • Jak to můžu využít ve svém životě?
  • Připomíná mi to něco?
  • Dá se to k něčemu přirovnat?
  • Znám někoho, kdo to tak dělá a funguje mu to?
  • Jaké by to bylo, kdybych to zkusil?

Při čtení se klidně jednou za čas zastavte a zapojte svou představivost. Náš mozek mnohem lépe pracuje s obrázky a představami než s abstraktním písmem.

Jak číst rychleji článek, který vám pomůže číst rychleji, bez toho aniž by se zhoršilo vaše pochopení.

Čtěte jako Bill Gates

Bill Gates, jak je známo, každý den pravidelně čte. Ani on nečte tak, že by se prostě rozhodl číst a bezmyšlenkovitě se přesouval od slova ke slovu. Nutí se nad knihou přemýšlet. Jak to dělá?

Čte s tužkou a pokaždé, když s autorem nesouhlasí, napíše na okraj knihy proč a co se mu na tom nelíbí. Také si vypisuje důležité myšlenky a jak by je mohl použít. Tato technika ho nutí přemýšlet kriticky a informace přijímat na hlubší úrovni. Dokonce řekl, že někdy je až frustrující, když čte, jelikož si pořád něco vypisuje na okraj.

Nejbohatšího člověka planety můžete napodobit, vypisujte si důležité věci na okraje. Nebo můžete používat při čtení zvýrazňovač a podtrhávat si důležité pasáže. Se zvýrazňovačem musíte být však velmi opatrní.

Cílem podtrhávání by mělo být, abyste podtrhli jenom důležité pasáže a pořád nad knihou usilovně přemýšleli. Pokud si něco pořád podtrháváte, nepřemýšlíte a jenom tupě pohybujete rukou. Lidé to dělají proto, že si myslí, že to, co si podtrhnout si lépe zapamatují. Výzkumy však prokázaly, že to není pravda, zvýrazňovač vám nepomáhá si něco zapamatovat lépe.

Nejlepší je, když si stanovíte nějaká pravidla, například: zvýrazňovač můžu použít jenom jednou na stránce a můžu označit maximálně jednu větu.

Takto se z vás nestanou roboti, pořád budete nad čteným textem přemýšlet a kriticky se rozhodovat, co je pro vás důležité.

Po dočtení informace dostaňte z hlavy

Už jsme si řekli, že je důležité si při čtení říkat, jak můžete informace využít. Jakmile dočtete, měli byste jít okamžitě do akce a nově poznané vědomosti si vyzkoušet v praxi.

Pokud je to něco, co můžete udělat hned, udělejte to. Jestli zrovna nemáte čas, napište si to do svého to-do listu nebo kalendáře. Skvěle si tak připomenete své znalosti.

Doporučuji, abyste vědomosti okamžitě dostávali z paměti. Řekněte o zajímavém poznatku z knih svým známým nebo rodině. Prostě se donuťte informaci dostat z hlavy, teprve pak ji skutečně pochopíte a skutečně ji ukotvíte ve své hlavě.

Po dočtení si můžete přečtený obsah shrnout i sami pro sebe. Dopřejte krátkou pauzu a zkuste o knize chvíli sami pro sebe mluvit. Říkejte si, o čem jste četli. Snažte se vědomosti směřovat i na sebe, jak z toho můžete benefitovat? Kdy to můžete použít?

Pokud máte čas, dělejte si krátké poznámky z knih. Normálně si do nějakého textového editoru udělejte poznámky. Nedívejte se do knihy a udělejte si poznámky z hlavy, donuťte se myslet a vyzkoušejte si, kolik si toho pamatujete. Rovněž se jedná o skvělý trénink paměti. Prvně budete celkem frustrování, že si toho pamatujete málo, ale postupem času se zlepšíte. Tento způsob rovněž zajistí lepší pochopení informací a pevnější uložení v mozku.

Čtěte také: Jak se učit čísla a složitá fakta

Pravidelné čtení

Samozřejmě, abyste mohli čerpat z těchto rad, musíte se prvně přinutit číst. Myslím, že zde nemusím mluvit o benefitech čtení, všichni jste si jich vědomi. Jen, jak se ke čtení přinutit?

Každý návyk má svůj spouštěč, samotný návyk a odměnu. Abyste se donutili číst, stanovte si nějaký spouštěč pro čtení. Pro Billa Gatese to jsou třeba večerní hodiny. Když už je večer a chystá se jít spát, tak čte.

Identifikujte ve svých životech činnost, kterou pravidelně děláte a využijte ji jako spouštěč pro čtení. Asi každý z vás večeří, proto si řekněte, že po každé večeři budete číst. Po pár týdnech se z toho stane automatické chování. Spouštěčem můžete být i snídaně, příchod z práce, konec oblíbeného televizního pořadu, čištění zubů atd.

Opravdu je nejúčinnější, pokud čtete pravidelně každý den zhruba ve stejnou dobu, nejrychleji tak vybudujete návyk. Ke čtení se už pak nebudete muset nutit a vynakládat pevnou vůli. Na svých mobilních telefonech si můžete nastavit budík, který vás každý den upozorní, že máte číst.

Varování, „bolí to“

V článku jste poznali mnoho zajímavých tipů, které vám určitě pomohou z knih dostat mnohem více. Musím vás však upřímně varovat, „bolí to“. Váš mozek vás bude přemlouvat, abyste četli starým způsobem a nečetli tak, jak vám doporučuji v tomto článku. Mozek je věčný lenoch a chce dělat věci jednoduše, často bohužel neefektivně.

Překonejte ten odpor a donuťte se číst novým způsobem. Budete to sice „bolet“, ale jedině tehdy poznáte, že se skutečně učíte nové informace a aplikujete je v praxi. Až tehdy bude mít čtení skutečný smysl.

Časem si tento způsob čtení zamilujete a nebudete ho chtít měnit, stačí překonat prvotní odpor.

Děkuji vám za přečtení článku. Věřím, že se vám líbil a tipy skutečně využijete v praxi, až se pustíte do čtení.

Jestli se chcete dozvědět více o efektivním a rychlém učení, doporučuji, abyste si zjistili více o e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here