Je možné se naučit vše?

1
2571

Na světě neexistuje člověk, který by uměl úplně všechno. Každý má své zaměření, úděl, zálibu. Jeden z důvodu, proč se tak děje je fakt, že nemáme dostatek času na této planetě, jelikož život je krátký. Abychom se stali v něčem mistry, tak je dle některých zdrojů potřeba 10 000 hodin této činnosti. Proto máte štěstí, pokud se za celý život stanete mistry ve 3-4 věcech. Nikdo se nerodí mistrem.

189748_10150101493057101_6165266_n-601x400

Mozart trénoval od svých jedenácti let a svou první slavnou skladbu složil až po dvacítce. Problémem je, že nám často chybí motivace. Nebo motivaci máme, ale jakmile to párkrát zkusíme, tak začne mizet. A to se stává obzvlášť u věcí, které nám ze začátku úplně nejdou. Raději rozvíjíme činnosti, na které máme větší talent a na tu původní zanevřeme. Ale co když nás nebaví to, na co máme talent? V té chvíli se musíme překonat a jít naplno do toho, co nás baví, i kdybychom v tom byli sebevíc nemožní. Protože téměř cokoli se dá naučit a není nic horšího než ztratit spoustu času na něčem, co se sice od nás očekává, ale nám osobně nepřináší žádné naplnění.

Existují samozřejmě oblasti, kde bez talentu vždy dosáhnete pouze na průměrnou úroveň, kterou je například zpěv. Můžete se ho naučit, můžete znít i dobře, ale nikdy nebudete znít jako někdo, kdo má zlato v hrdle. Nebo ano? Není to náhodou pouze stav mysli, který omezuje naše hlasivky, myšlenky, které nám nedovolí odemknout náš potenciál? Takzvané placebo funguje na všechny z nás. Pokud něčemu bezmezně věříme, pak je to možné. Ovšem dnes vyvstal na povrch mnohem jiný název.

Neuroplasticita mozku. Jedná se o docela nedávný termín z oblasti neurologie. Jak už název napovídá, náš mozek dokáže téměř po celý náš život vytvářet zcela nová nervová spojení. To v podstatě znamená, že se dokážeme naučit v podstatě cokoli, pokud trénujeme a vydržíme dostatečně dlouho. Lidem, kteří nemají nadání, to trvá déle, lidem s talentem kratší dobu. Tím se mozek stává naší nejlepší zbraní, naším nejlepším nástrojem. Spousta lidí se vymlouvá na to, že nemají na něco buňky a proto to nedokážou. Teď už ovšem víme, že to není buňkami, ale nedostatečným tréninkem. Znáte takový ten pocit, kdy vás osvítí zbrusu nový nápad a vám se v hlavě rozsvítí? To je právě ono – nové nervové spojení, které se vám zapsalo do mozku. Říkáte si, že je taková změna v mozku v podstatě nedůležitá? To jste ovšem na omylu, protože počet nervových spojení, která takto dokážeme za život vytvořit, je neskutečně mnoho. Představte si jedničku a za ní šest miliónů nul! Tolik spojení dokáže od základu překopat vaše myšlení a fungování mysli.

Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Nikdy to nebylo tolik pravdivé jako v téhle době. V tomto století se společnost rozděluje na lidi, kteří hledají způsoby a druzí důvody proč to nejde. Je pouze na vás do jaké skupiny chcete patřit. Jen si pamatujte, že váš mozek má neskutečný potenciál a čeká jen na vás, až jej odemknete. Máte na něco talent a baví vás to? Výborně, rozvíjejte to a půjde vám to jako po másle. Nemáte na činnost, která vás baví, talent? Nevadí, snažte se nadále a časem se ve vás něco zlomí a půjde vám to stejně jako někomu talentovanému. Za vším je práce, nic na vás samo nespadne z nebe.

© Jan Drápal

1 komentář

  1. […] Na světě neexistuje člověk, který by uměl úplně všechno. Každý má své zaměření, úděl, zálibu. Jeden z důvodu, proč se tak děje je fakt, že nemáme dostatek času na této planetě, jelikož život je krátký. Abychom …více › Příspěvek Je možné se naučit vše? pochází z Dreamlife.cz Source: Je možné se naučit vše? […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here