Značka levně a vkusně aneb jak zařídit stylové bydlení?

0
3371

Drahé a luxusní značkové výrobky mají vždy nějaké alternativy. Které to jsou a jak si zařídit bydlení levně a vkusně? Následující článek vám prozradí pár tipů, jak se nastěhovat do promyšleného, vkusného a líbivého bytu, do kterého nebudete muset investovat celou výplatu a ještě se u stěhování zadlužit. bydlení

Během zařizování budeme mít možná zkreslené představy o rozpočtech, jelikož na nás ze všech stran útočí předražené tipy, jak si zařizovat bydlení v rustikálně venkovském, přesto luxusním bydlení nebo v čistě bílém a nalajnovaném skandinávském stylu. Naštěstí existuje spousta alternativ, jak si pořídit čisté, elegantní a stylové bydlení za rozumné ceny. Stačí se nad samotným zařizováním zamyslet, stanovit si priority a být nadmíru kreativní.

V první řadě se poptejte nejbližších

Vsaďte na nejsnadnější cesty a dobré vztahy. Jestliže jste v kontaktu s lidmi, kterým jste v minulosti poskytli pomoc, mohli by pro vás udělat jisté drobnosti. Zapojte známé a poptejte se jich na zbylý a nevyužitý nábytek, je dost možné, že se jim na půdě či ve sklepě skrývá kousek, který byste mohli mít v novém bytě. Projděte si nabídky bazarů, kam se většinou vkládají vcelku zachovalé a levné kusy nábytku a doplňků.

Pokud jste doposud neprozkoumali vlastní půdní a sklepní prostory, učiňte tak co nejrychleji. Možná se vám doma skrývají poklady, o kterých ani nevíte. Často tomu tak bývá v domech po rodičích, kteří na půdě skrývali a schraňovali velké množství věcí po rodině. Mějte však stále na paměti, že až si v bytě nahromadíte posháněný nábytek, měl by lahodit vašemu oku a měl by hlavně ladit vzájemně! Jestliže s nábytkem a vybavením nebudete spokojeni, budete ho stejně chtít za každou cenu vyměnit. V zápalu rychlé nápravy tak můžete koupit první ale předraženou věc, která se namane. Zvažte všechny možnosti, ale dbejte na to, že si do bytu dovezete opravdu to, co chcete. Je zbytečné říkat, že samotná přeprava a síla vynaložená na stěhování něčeho, co pak vyhodíte, je zbytečná.

Vyvarujte se zbytečných chyb

,,Dvakrát měř, jednou řež.“ Celé zařizování je běh na dlouhou trať. Někdy máte pocit, že se pohovka hodí právě doprostřed místnosti, je tam skvělý výhled ven a jste v otevřeném prostoru, jindy se budete cítit bezpečněji v rohu obývacího pokoje. Promyslete si raději všechny varianty, než si nakoupíte nábytek a vybavení na míru a na další změny již nebude místo ani peníze.

Kreativita a iniciativa se vyplatí

Nebojte se vlastních výrobků nebo inovátorských činů. Pobrali jste trochu toho nadání na jemnou motoriku a máte zajímavé nápady? Víte, jaké barvy se k čemu hodí a máte trpělivost a chuť se pouštět do nových věcí? Pak si můžete krásný a ,,nový“ nábytek vyrobit sami. Stačí sehnat starší kusy, které přetvoříte na nové. Pokud nábytek očistíte, popřípadě upravíte tak, aby na něm držela barva, můžete se pustit do natírání. Někdy je potřeba odstranit starou barvu, nebo povrch dřeva či jiného materiálu vyhladit. Pak už si jen vyberte vhodnou barvu, která bude ladit k ostatnímu vybavení a můžete zkrášlovat. Poslední dobou se ,,nosí“ rádoby nedotřené a patinou potažené vybavení. Inspiraci můžete hledat kdekoliv na internetu, na bytové show či v oblíbeném katalogu. Zajděte si na designové výstavy. Měsíčně se jich koná spousta a stačí si jen vybrat tu, která vám padne do oka, a která se nachází v blízkosti vašeho bydliště.bedroom-690129_1280

Zapojte hlavu a ušetřete za architekta a designéra

Než si začnete nakupovat věci a stěhovat je do nového bytu, sedněte si k plánům a plánujte, kreslete a přemýšlejte. Nemusíte mít vymyšlené ty sebemenší detaily, ale čím více si toho naplánujete, tím víc do zařizování vnesete jasno. Vybírejte podle cen, vkusu a podle recenzí. Ideální by bylo, kdyby byl celý byt sladěný. Pokud je to možné, zkuste si jednotlivé místnosti vybavit najednou. Tento měsíc třeba obývací pokoj, druhý měsíc jídelnu. Vyhnete se přeplácaným a křiklavým výsledkům, kterých byste docílili velmi snadno při nerozvážném a přerušovaném zařizování. Nápady si pište a interiér si nakreslete. Nejdříve si vše vymyslete na papíře a pak se vydejte do obchodů. Pokud víte, co chcete, můžete si plány vymyslet sami a nemusí je za vás vymýšlet někdo, koho za to budete platit a to draze.

Výsledek musí být sladěný!

Sladěné by měly být nejen kusy nábytku, ale i barvy a doplňky. Vše by mělo korespondovat s jedním vybraným stylem. Navrhněte si byt klidně ve více stylech a poté se pro jeden rozhodněte. Věřte, že byt, kde každá místnost hraje jinou barvou a rozdílným stylem vypadá nevzhledně. Pokud už trváte na různých barvách, volte je alespoň v jednom odstínu a rozdělujte je sytostí. Oddělit prostory nebo ozvláštnit barvy můžete i tapetami. Ušetřit můžete například tím, že si ozdobíte jen jednu stěnu. Vybraný pokoj s tapetou pak můžete doladit doplňky, které se inspirují tapetou v barvě, napodobeném materiálu či v symbolech.

Tip pro luxusní vzhled: Volte smetanové a světlé barvy, které místnosti opticky zvětší. Vanilkové, světle modré a bílé barvy dodávají interiéru čistotu a eleganci. Barvy můžete doplnit efektivním osvětlením, které může sloužit jako dekorace. Další možností, která dokonale zvětší prostor, je zrcadlo. Nemusíte mít zrcadla všude, stačí si jejich umístění zvolit velmi prakticky. Dejte si je na dveře šatní skříně, do koupelny (kam patří velké a především osvětlené zrcadlo) a do ložnice.

Myslete na úložný prostor

Rozhodně se vyplatí vymyslet si jedno místo, které bude sloužit jako úložný prostor. Upozorňujeme však na slovo JEDNO! Mít uskladněné věci na jednom místě je praktičtější, než lítat po celém bytě a nacházet věci postupně. Zaměřte se na šatní skříně, které umístíte do šatny, navrhněte si, kam budete ukládat prostředky na úklid a kam chytré pomocníky v kuchyni. Když budete mít zařízený větší prostor pro ukládání věcí, vyhnete se tak zbytečnému skupování malých skříněk, košíčků, krabic a podobných rádoby doplňků.

Minimalismus jako vrchol luxusu

Ladit byt do minimalistického stylu přeje těm, kteří chtějí bydlet luxusně, ale nemohou si dovolit drahé výrobky. Věřte, že méně je někdy více a v případě zařizování bytu platí toto pravidlo dvojnásob. Narvané poličky vším možným, co k sobě nejenže neladí, ale navíc to na ně ani nepatří, je nepraktické a zároveň nevkusné. Potřeba mít dekorace a ozdobné blbinky na každém volném místě je již za námi. Vdechněte vašemu bytu světlo a vzdušnost. Zbytečně zaplněný byt nepůsobí pěkným dojmem. Stačí pár drobností, jako je malé množství svíček, polštářků nebo předmětů z přírodního materiálu.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here