Jak a do čeho investovat

6
2242

Způsobů, jak zhodnotit svoje peníze, je celá řada. V zásadě ale můžeme vymezit dva typy investování.

„Investice do peněz“

Finanční domy nabízejí celou škálu produktů, do kterých lze uložit vydělané peníze. Nabízejí se podílové fondy, termínované vklady, dluhopisy, strukturované investiční produkty, nákup akcií, stavební spoření nebo třeba důchodové připojištění. Podívejme se na některé z nich.

Podílové fondy

Jedná se o způsob kolektivního investování, které spočívá v tom, že vícero investorů dá svoje prostředky profesionálnímu správci (investiční společnosti), který s nimi za určitý obnos nakládá tak, aby dosáhnul většího zisku. Otevřené podílové fondy nabízejí možnost investice v různých měnách a vyplatí se hlavně při dlouhodobém zhodnocení financí. Výhodou je plná likvidita, tzn. že se můžete podílových listů okamžitě „zbavit“ a získat zpět hotovost.

Akcie

Investice do akcií se dá chápat jako vytváření dlouhodobých rezerv, ovšem doporučuje se mít ještě nějaký jiný, méně rizikový způsob investování. Přímý nákup akcií totiž už vyžaduje nějakou orientaci na akciovém trhu, a tak je pro začátek dobré nastudovat si, jak to na takovém trhu chodí. Lákadlo je však poměrně vysoké. Lze nakupovat i akcie, které se zhodnotí třeba o sto procent. Čím větší potenciální výdělek, tím větší je ale i potenciální ztráta.

Vkladní knížky

Myslíte si, že vkladním knížkám už odzvonilo? Ne tak docela. Stále se najde dost lidí, kteří tuto klasickou bankovní službu využívají a nestěžují si. Pro někoho to jsou sice pohodlní či málo flexibilní investoři, kteří tak trochu zaspali dobu, ovšem v našich zemích se ne náhodou vkladní knížky těší dlouholeté tradici. Jednou výhodou je to, že na rozdíl od mnoha jiných bankovních produktů o svoje peníze téměř určitě nepřijdete. Vkladní knížky jsou totiž ze zákona pojištěné. A že je to jaksi málo adrenalinový způsob investování? Zařiďte si výherní vkladní knížku, uložte na ni třeba jen tisíc korun a sledujte, jestli hlavní výhra půl milionu korun nepřipadne zrovna vám!

Investice do (hodnotných) předmětů

Investicí do materiálních věcí můžeme zabít dvě mouchy jednou ranou. Jednak získáme věc, která nás těší, a zároveň přitom investujeme do budoucna, když se domníváme, že hodnota dané věci poroste. Typickým příkladem je nákup uměleckých předmětů. Není nic příjemnějšího, než si koupit obraz oblíbeného autora a ještě mít velkou naději, že za deset let bude mít větší cenu než nyní. V takových chvílích investor myslí i na svoje potomstvo a na dědictví, které jim jednou zanechá.

Právě nákup obrazů a jiných uměleckých děl už není výsadou pouze odborníků a skutečných fajnšmekrů oboru. Řada lidí si uvědomuje, že taková investice se jim jednoduše vyplatí. Stejně tak není doménou pouze velkých boháčů. Místo abyste jeli do Turecka, jeďte raději na týden do Chorvatska a ušetřených deset tisíc pak investujte třeba do nákupu grafiky od Josefa Čapka nebo Adrieny Šimotové. Tato žena se podílela na utváření českého výtvarného umění druhé poloviny dvacátého století a nákup jejích obrazů je právě například vedle děl Čapkových odborníky doporučován. Koupě uměleckých předmětů je však pochopitelně dlouhodobou investicí se současně horší likviditou.

Můžeme zvolit v zásadě dva postupy. Buď se potěšíme obrazem autora, který má ve světě umění již nějaké renomé (třeba právě zmínění Čapek a Šimotová), nebo naopak vsadíme na neznámého „koně“ a budeme s napětím čekat, jestli za několik let nebo desetiletí svůj závod o uměleckou proslulost vyhraje. Společně s ním pak vyhrajeme svůj investiční boj i my.

6 KOMENTÁŘE

  1. Je urctite dobre byt schopny odlozit nejake penize bokem a vsechno hned neutratit.
    Jeste lepsi je umet pouzivat cizi penize ve svuj prospech.
    Nejlepsi investice je investice do vlastniho financniho vzdelani. Od te doby, co jsem precetl knihy od R. Kiyosakiho a Larryho Williamse, uz si nemam s zadnym financnim poradcem co rict 😉

  2. Důchodové pojištění je pojištění a název je v podstatě zavádějící, protože tento produkt je ke spoření na důchod nevhodný (mimo to sami pojišťovny od něj upouštějí). Penzijní připojištění v této době má minimální výnosy, takže se maximálně vyplatí za 500Kč měsíčně pobrat státní příspěvky.
    R.Kiyosaki jistě nenavádí k ignoraci jištění rizik přes fin. produkty. Krýt rizika je základ. Zbytek financí je dobré kombinovat do různých typů investic (podílové fondy, akcie – o těch R.K. v knihách také hovoří, nemovitosti, diamanty, atd. – každý typ je vhodný v jiné době a pro jiné množství peněz) Záleží na volném cashflow a výši majetku. Takže rady poradců jsou dobré, ale skutečných poradců, ne prodavačů fin. produktů, kteří Vám prodají to za to mají nej provizi.

  3. Zdravím všechny,
    co chtějí vydělávat a přitom nic moc nedělat, prostě vydělávat tak
    aby za vás dělala chytrá banka, která chytře investuje vaše peníze jediný
    problém, který nástává je kapitál aby ste mohli vydělávat měsíčne 30 000kč, tak je
    minimální kapitál 100 000kč, proto sháním zbylých 24 000kč (76 000kč už mám)
    -minimální vklad je 500kč

    pro bližší info nebo cokoliv jiného: blaznivynikola@seznam.cz
    info banky: http://trhy.mesec.cz/fondy/
    -očekávaný zisk pro další měsíc je 43 000kč, proto vyhraje ten rychlejsí

    Uprava: nějací zajemci se ozvali zbýva vybrat 15 000kč

  4. Dlouho jsem nečetl, tak jednoduchý článek o financích. To psal tak žák osmé třídy. Nic to neřeklo a spoustu vynechalo.
    Pro ostatní spekulanty mám základní židovský model
    1/3 do finančních produktů (spořící účty, ne pojistky)
    1/3 do nemovitostí
    1/3 do zlata
    Produkty pojišťoven pouze na zajištění a krytí rizik.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here