Ingvar Kamprad: Pan IKEA, špička mezi boháči světa

0
1629

Tak jak to v mládí bývá, i Ingvar Kamprad měl jako malý chlapec své sny. Snil o tom, že jednou bude mít vlastní firmu. Nápady přícházely a odcházely, možnosti se měnily, cíle kolísaly, ale původní idea vlastní firmy přetrvala a narostla do velkolepých rozměrů. Tehdy vše teprve začínalo a malý Ingvar začínal na kole rozvážet zápalky. Jeho smysl a cit pro obchod skloubený s touhou po vlastním byznysu byly vidět už v raném mládí. Zápalky kupoval ve velkém s množstevní slevou a pak je nabízel za velmi nízkou cenu. Rabat se mu při jeho obratu stále vyplatil. Postupně přidával i jiný sortiment. Ryby, vánoční ozdoby, tužky. Vše, co měli lidé na mysli, dokázal Ingvar nabídnout. Když mu jeho otec v 17 letech daroval nějaké peníze, neváhal ani minutu. Použil své iniciály a začáteční písmena svého švédského domova, farmy Elmtaryd ve vesnici Agunnaryd a v roce 1943 přišla na svět IKEA.

Trvalo ještě několik let, než vznikla IKEA, jakou ji známe dnes. Ingvar nejdříve pokračoval v nabídce širokého sortimenu produktů, a k usnadnění práce začal zájemcům rozesílat objednávkový katalog. Po čtyřech letech do svého prodeje zařadil také nábytek od místních výrobců. A to se mu tištěná forma nabídky zalíbila natolik, že už v roce 1951 byl na světě první katalog jeho nábytku. Tvořit prostředí něčeho, co považoval za nejdůležitější, ho uchvátilo. Zaměřil se pouze na nábytkářský sortiment a jeho společnost začala pomalu dostávat dnešní tvář.

Když otevřel první prodejní výstavu, kde dal zákazníkům šanci vidět a vyzkoušet výrobky ještě před nákupem, netušil, jak se brzy posune v žebříčku úspěšnosti. Konkurencí, která bojkotovala dodavatele, byl donucen udělat velkou změnu. Změnu, která mu později vynesla celé jmění. Ne nadarmo se říká: „Všechno zlé je pro něco dobré.“ Ingvar Kamprad si začal navrhovat vlastní nábytek a zajistil si tím lepší ceny, kontrolu nad kvalitou a nekonečný příliv inovativního designu. Pro snadnou dopravu zvolil díky nápadu jednoho zaměstnance ploché balení a jeho nábytek si začali sestavovat zákazníci až doma – za nižší cenu.

První obchodní dům vznikl ve Švédsku v roce 1958. Dnes už jich je na světě více než 260 a pro řetězec IKEA to rozhodně není finální číslo. Pro samotnou firmu pak pracuje více než sto tisíc zaměstnanců, což je velká řada dětí v rodině Ingvara a nemusí být lehké se o ně postarat. Ale to je právě jedním ze stavebních pilířů úspěšného podnikatele. A pokud se ptáte jak to vlastně dokáže, odpověď je nasnadě – opět svým specifickým, rodinným způsobem. Těsně před příchodem nového tisíciletí tak například rozdělil tržbu z celého světa za poslední den mezi všechny své pracovníky jako poděkování za tvrdou práci. Většina z nich tak dostala bonus, který byl vyšší než jejich měsíční plat. Na pracovišti se dodržují pracovní přestávky, nápoje jsou zdarma, pořádají se letní tábory pro děti. A něco na tomto přístupu bude, ne nadarmo se v anonymní studii „Nejlepší zaměstnavatelé v ČR“, pořádané společností Hewitt Associates, IKEA umístila mezi 38 firmami na prvním místě.

Své jmění 33 miliard dolarů (asi 660 milard korun českých) Ingvar Kamprad užívá s rozumem. Neobklopuje se luxusem, létá ekonomickou třídou, chodí do levných restaurací. Žije běžný a obvyklý život, avšak obohacený o péči o vlastní sen… “Neznám lepší způsob vedení lidí, než jít příkladem. Pro mne by bylo nepřijatelné cestovat první třídou, kdybych věděl, že kolegové jsou v turistické,” podtrhuje svůj životní styl. Svůj domov, nyní ve Švýcarsku, má vybaven převážně vlastním nábytkem. A i přes jistou skromnost se na jeho hlavu občas snáší kritka. Alkoholismus úspěšně v osmdesátých letech překonal a v současné době musel čelit vlně odporu ekologů, přistoupil však k podpoře záchrany deštných pralesů a začal se zajímat o globální problémy a vše se postupně urovnalo.

Na české území jeho firma pronikla v roce 1991, avšak Ingvarovy kroky k nám zamířily již v 50. letech, jeho prarodiče totiž pocházejí z oblasti poblíž Mostu. Do jeho českých obchodů přijde ročně sedm miliónů lidí a jen třetina odejde s prázdnou. Tržby včetně restaurací stouply podle předběžných odhadů o miliardu, na 5,7 miliardy korun. Z hlediska obchodního mu tedy právem patří obdiv. Dokázal nabídnout lidem nábytek jiným, osobním způsobem. A je tady ještě něco jiného. Do jeho obchodů nejen u nás, ale i po celém světě, se chodí lidé inspirovat a plnit si své sny. Pro Ingvara Kamprada, který stavěl rodinu a domov vždy na první místo, tohle stačí k naplnění jeho tužeb.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here