Fascinace týdne: Oběd za 32 milionů korun!

0
1331
Pětidenní aukce oběda s nejbohatším investorem světa se objevila již tradičně na serveru eBay pod názvem “Power Lunch with Warren Buffett” (na eBay takto draží oběd od roku 2003, samotný oběd je tradicí z roku 2000). Zájem médií, úspěšných podnikatelů i zvědavců byla ohromná, ostatně jako každý rok. Stejně tak i suma, za kterou si úspěšný vítěz oběd s legendou světového finančního trhu zajistil.
V současnosti nejbohatšího muže planety (podle magazínu Forbes) není třeba blíže představovat, kdo je Warren Buffett a v čem podniká naleznete i v našem článku. Jeho bohatství se vyčísluje na 62 miliard dolarů. Ve skutečnosti je však Buffett ukázkou střídmosti, stále žije ve svém domě za 30 tisíc dolarů, který si pořídil před mnoha desítkami let, nepotřebuje nové vozy, donedávna nepoužíval ani mobilní telefon, mzdu jako představitel investiční firmy Berkshire Hathaway Inc. si vyplácí spíše podprůměrnou a neustále ctí zásadu, že peníze jsou od toho, aby byly investovány a vytvářely další peníze. A jediné, na co je ochoten Buffett vynaložit vydobyté peníze jsou oblíbená soukromá letadla a hlavně charita.
Právě charitativní účely jsou motorem dražby oběda, po světě jsou zástupy lidí, kteří jsou ochotni vynaložit velké peníze za setkání s takto úspěšným člověkem. Proto se Warren Buffett rozhodl takto zajistit další peníze na dobročinnost – finance z oběda tradičně putují do San Francisco Glide Foundation na podporu nejchudších Američanů. Nedávno Buffett věnoval většinu svého majetku nadaci Melindy a Billa Gatesových, několik miliard dolarů v hotovotsti již nadaci převedl a také věnoval akcie své společnosti Berkshire v hodnotě 30 miliard dolarů. Podle vlastních slov dokonce uvažuje o odkázání většiny svého majetku právě této organizaci – s Billem Gatesem a jeho ženou Melindou jsou dlouhodobě přátelé.
Pravidla oběda jsou jednoduché, vítězové (kterých může být až sedm) se mohou ptát na jakékoliv otázky a Warren Buffett jim je rád zodpoví. Až na jednu výjimku: neptejte se Warrena, jaké akcie nebo podniky právě kupuje nebo prodává. Samotný oběd zajišťuje i hradí restaurace Smith & Wollensky v New Yorku; a současně také přispívá na stejnou charitu. V roce 2006 v aukci se sumou 620 tisíc dolarů zvítězil hrdina čínského podnikatelského nebe Duan Yongping, elektroinženýr a vynálezce, který ve správnou dobu zariskoval a dokázal vytvořit dvě úspěšné společnosti. Nyní se však věnuje americkým burzám a je přezdíván za „čínského Buffetta“; současně je osmým největším filantropistou v Číně. O rok později se cenová hladina ještě udržela, za podobnou cenu se na oběd dostal Mohnish Pabrai – americký investor a filantrop indiánského původu, jehož průběh podnikatelských aktivit, zvratů a současný stav byl až nápaditě podobný předchozímu vítězi z Číny. Letošní vítězství za ohromující částku přes 2 miliony dolarů si připsal opět Číňan Zhao Danyang, generální manažer čínského investičního fondu Pure Heart China Growth Investment Fund.
Letošní oběd se tak stal nejdražší položkou v historii eBay, která byla přímo odkázána na charitativní účely.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here