Fascinace týdne: Nejvyšší výdělky zesnulých celebrit

0
1403

1. Yves Saint Laurent (zemřel 1. června 2008 ve věku 71 let): 350 milionů dolarů

Únorová aukce, na níž se dražila velkolepá sbírka umění módního návrháře Yves Saint Laurenta a jeho partnera Pierra Bergého, pokořila snad všechny aukční rekordy. Vydělala celkem 443 milionů dolarů a výtěžek se rozdělil mezi dvě charitativní organizace. Z Laurentovy pozůstalosti je údajně na prodej i jeho Mercedes Benz, mnohé starožitnosti i dům v Maroku.

2. Richard Rodgers a Oscar Hammerstein (Rodgers zemřel 30. prosince 1979 v 77 letech, Hammerstein 23. srpna 1960 v 65 letech): 235 milionů dolarů

Dvojice veleúspěšných skladatelů stále vydělává především na prodeji práv k populárním broadwayským muzikálům, jako jsou Oklahoma! Či Za zvuků hudby. Rogers a Hammerstein tvořili hlavně v 40. až 50. letech, které bývají považovány za zlavý věk muzikálu.

3. Michael Jackson (zemřel 25. června 2009 ve věku 50 let): 90 milionů dolarů

Smutná zpráva oblétla svět pouze pár týdnů před připravovaným velkolepým turné. O příjmy se zasloužil nový film This Is It, ale i prodej alb, který stoupl strmě vzhůru a hraní písní v rádiích a televizích.

4. Elvis Presley (zemřel 16. srpna 1977 ve věku 42 let): 55 milionů dolarů

Krále popu stíhá pro změnu král rokenrolu, jehož posmrtné příjmy se ze 3 milionů několikanásobně zvedly na 55 milionů. Práva k Elvisovým písním, vstupné do jeho domu Graceland a postavička zpěváka od firmy Mattel mají na nárůstu zřejmě největší zásluhu. V příštím roce by příjmy měly zůstat vysoké, neboť Graceland chystá velkolepou oslavu nedožitých 75. narozenin Elvise Presleyho.

5. J.R.R. Tolkien (zemřel 2. září 1973 v 81 letech): 50 milionů dolarů

Tvůrce jazyku hobitů a Středozemě zanechal svým fanouškům a pozůstalým zřejmě nekonečný odkaz ve formě několika knižních titulů, z nichž zřejmě nejvíce vydělává Pán prstenů. Do tohoto faktu ale již brzy promluví film The Hobbit, který by měl mít premiéru v roce 2011.

6. Charles Schulz (zemřel 12. února 2000 ve věku 77 let): 35 milionů dolarů

Po desítky let plní oddechové stránky novin i časopisů Charlie Brown a Snoopy – komiksové postavičky, jejichž autorem je právě kreslíř Charles Schulz. O jejich oblibě svědčí 35 milionů dolarů, spojených s publikací komiksů a dalšími výnosy z práv k používání postaviček.

7. John Lennon (zemřel 8. prosince 1980 ve 40 letech): 15 milionů dolarů

Uplynulý rok byl pro kapelu Beatles příznivý – zejména pak pro autory jejich mnoha písní. V září byl vydaný úspěšný hudební simulátor The Beatles: Rock Band, který fanouškům alespoň virtuálně umožňuje zahrát si se svou oblíbenou kapelou a velké oblibě se také těší set s 16 disky The Beatles Stereo Box Set vydaný ve stejném měsíci.

8. Dr. Seuss – Theodor Geisel (zemřel 24. září 1991 v 87 letech): 15 milionů dolarů

Zřejmě nejúspěšnější autor dětských knih se drží v žebříčku i dvě dekády po své smrti. V roce 2008 bylo prodáno 5 milionů jeho knížek a v letošním roce už se prodej také blíží tomuto číslu.

9. Albert Einstein (zemřel 18. dubna 1955 ve věku 76 let): 10 milionů dolarů

Jméno slavného vědce je spojeno s produkty Baby Einstein, což jsou dětské hračky zaměřené především na učení dítěte. Práva na používání Einsteinova jména získaly i známé značky Nestlé a Toyota, také se chystá videohra pro malé vědce.

10. Michael Crichton (zemřel 4. listopadu 2008 v 66 letech): 9 milionů dolarů

Smrt oblíbeného autora (mezi nejznámější díla patří Jurský park, později zfilmovaný) byla ránou pro všechny fanošky, kteří netušili, že Michael Crichton bojuje s rakovinou. To však publikaci jeho knížek nezastavilo. Kniha Pirate Lattitudes, jejíž text objevil Crichtonův asistent, bude vydaná příští měsíc. Steven Spielberg už získal práva pro její zfilmování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here