Fascinace týdne: Evropa bohatší než Severní Amerika!?

0
1429

Podle studie, kterou tento týden zveřejnila společnost Boston Consulting Group, se počet světových milionových domácností rapidně snížil o téměř 18 procent, a to z 11 milionů v roce 2007 na současných 9 milionů. V Severní Americe bylo procento pádu dokonce ještě vyšší a dosáhlo hodnoty 22 procent. Přesto má Severní Amerika stále nejvyšší počet milionových domácností – téměř čtyři miliony.

Studie, zveřejněná na den přesně rok po krachu Lehman Brothers, jedné z největších investičních bank ve Spojených státech, zároveň přišla s informací, že celkové bohatství Severní Ameriky pokleslo nejvíce ze všech světových regionů, což umožnilo Evropě převzít pozici nejbohatšího kontinentu světa!

Pro studii bylo hlavním měřítkem srovnání množství peněz spravovaných profesionály v bankách a fondech, takzvané assets under management. Zatímco v Severní Americe, tedy ve Spojených státech společně s Kanadou, měla v roce 2008 tato částka hodnotu 29,3 bilionů dolarů, v Evropě to bylo 32,7 bilionů. Severní Ameriku v loňském roce postihl největší pokles ze všech regionů, a to o 21,8 procent. Ze světových regionů pokles zasáhl všechny, kromě Jižní Ameriky. Bohatství zde loni vzrostlo o tři procenta. Jihoamerické banky totiž podle odborníků nevyhledávaly obchody s rizikovými cennými papíry ze Severní Ameriky.

Časopis Forbes se však nehodlá vzdát tak snadno a dokládá, že pokud se množství spravovanýh peněz přepočítá na osobu, Severní Amerika na tom bude stále lépe než Evropa. Štiplavé poznámky si ale neodpustila ani německá média, z nichž například Spiegel Online uvedl: “Američané si vždy potrpěli na to, že žijí v zemi neomezených možností, kde to lze z umývače talířů dotáhnout na milionáře. Během krize ale dospěli k trpkému poznání, že to může být i naopak.”

Nejvyšší koncentraci milionářů byste podle studie nalezli v Singapuru. Přes 8,5 procent domácností této země vlastní více než milion dolarů. V Asii se ještě na moment zastavíme s tvrzením, že tři z šesti zemí s nejvyšší hustotou milionářů najdete na Středním Východě, jedná se o Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Katar.

Analytici z Boston Consulting Group naznačují, že světové bohatství čeká postupné zotavování v následujícím roce, ale je možné, že nedosáhne své hodnoty před krizí až do roku 2013. “Očekáváme, že bohatství porost průměrně o 4 procenta ročně od konce roku 2009 do roku 2013,” řekl Peter Damish, který je spoluautorem studie, a dodal, že nejrychleji zřejmě poroste bohatství na východním pobřeží Asie – zhruba o 9,5 procent ročně. Tento vývoj se podle něho však netýká Japonska.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here