Fascinace týdne: Čínský podnikatel světa!

0
1541
Konkurence byla opět, ostatně jako každý rok, vysoká a o prestižní ocenění se ucházeli adepti z jednačtyřiceti zemí světa. I Česko mělo svého zástupce, letos jím byl majitel sofwarové společnosti Unicorn Vladimír Kovář, avšak v globálním měřítku a konkurenci celosvětových hráčů se těžko prosazoval. Dříve se o titul ucházeli mimo jiné šéf Student Agency Radim Jančura či majitel strojírenské firmy Brano Pavel Juříček. Ze světových favoritů lze jmenovat zástupce technologické společnosti Red Hat Matthew Szulika nebo také chilského producenta vín Aurelia Montese, případně kanadského vědce Piyush Patela vyvíjejícího léky na alergii a astma.
Ale nyní již všechny reflektory slávy patří třiašedesátiletému Cao Dewangovi, který svou firmu vybudoval od nuly a píď po pídi vesloval vytrvale a nepřetržitě k úspěchu. V roce 1985 se začal věnovat podnikání, o dva roky později nastartoval společnost na výrobu automobilových skel. Nyní, 19 let poté, již ovládá 70% čínského trhu a 10% celosvětového, dodává největším automobilkám světa a dokonce pravděpodobně ve své podnikatelské kuchyni skrývá recept na odolávání ekonomické krizi… Cao Dewangova společnost Fuyao Glass Industry Group totiž i přes globální pokles automobilové produkce navyšuje v posledním čtvrtletí zisk o 20%, neuvěřitelné! Není tak s podivem, že se vítězný čínský podnikatel loni umístil v žebříčku Forbes na 53. místě mezi nejbohatšími lidmi světa.
Tajemství podnikatelského úspěchu nový výherce nikterak neskrývá a v podstatě zmiňuje zejména flexibilitu jeho společnosti, která je schopna se přizpůsobovat velmi rychle změnám poptávky po produkci. Dříve totiž automobilky vyžadovaly dodávky milionů kusů standardizovaných automobilových skel, nyní ale s rostoucími počty specifických modelů vyžadují spíše stotisícové série skel pro jednotlivé modely. I otázka časté kritiky čínské kvality je pro něj velmi úsměvná a o kvalitě vlastní produkce je hluboce přesvědčen, s podivem poukazuje, že jeho firma dodává i automobilkám Audi, BMW, Mercedes… a pokud by kvalita nebyla dobrá, těžko by od něj nakupovaly.
Spokojenosti ale nepodléhá, krom filantropických aktivit zaměřených zejména na oblast vzdělávání se chce Cao Dewang věnovat i dalším podnikatelským aktivitám a stále pracovat na rozvoji svého podnikání. Sám byl překvapen svým vítězství a podle svých slov by nerad porotce a svou vlast zklamal, kdyby se nechal ukolébat úspěchem. Výrazné filantropické aktivity nastartoval Cao Dewang až v letošním roce, kdy vytvořil vlastní dobročinnou nadaci a převedl na její jméno 70% akcií své sklářské společnosti v hodnotě 600 milionů dolarů. Jeho snahu podpořil svými slovy i Bill Gates, který usiluje o předávání filantropického myšlení zodpovědnosti čínským podnikatelům.
Loni se nejlepším podnikatelem světa stal Francouz Jean-Paul Clozel, zakladatel farmaceutické společnosti Actelion, která vyvinula první preparát na léčbu plicní hypertenze –  nemoci, při níž vysoký tlak v plicních cévách může vést až k selhání srdce. Předloni zvítězil Guy Laliberté, zakladatel originálních cirkusů Cirque du Soleil, světovým podnikatelem roku 2006 se stal Bill Lynch z jihoafrické společnosti Imperial Holdings, o rok dříve to byl americký podnikatel Wayne Huizenga.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here