Fascinace: Královské šperky za čtvrt miliardy korun

0
2125

Sada šperků byla vyhotovena francouzskou klenotnickou dílnou Cartier pro vévodu a vévodkyni z Windsoru. Kompletní set má velmi vysokou hodnotu, a to nejen proto, že jde o královské šperky značky Cartier. 

Cartier je skutečně specialistou na královské šperky. Ve svém portfoliu se může pochlubit tím, že dodával šperky nejen na britské královské dvory, ale mimo jiné také na italské. Dohromady obohatil svým uměním přes 10 královských dvorů. Proto mu právem náleží přívlastek “klenotník králů, král klenotníků”, kterým byl pojmenován přímo vévodou z Windsoru.

Hlavní podíl na výrobě šperků měla Jeanne Toussaintová. Ta byla ve společnosti Cartier od roku 1933 ředitelkou vysokého klenotnictví a setrvala v této pozici až do konce 60. let minulého století. Ve spolupráci s Windsory byla vytvořena nádherná díla. Příběh, který dává kolekci romantický nádech a mnohokrát větší hodnotu, je skutečně jako z pohádky.

Eduard VIII., nejstarší syn britského krále Jiřího V. a následník trůnu, nebyl vzorovým příkladem panovníka. V lednu roku 1936 nastoupil na britský trůn a již měsíc po nástupu vyvolal ústavní krizi. Zamiloval se totiž do neurozené Američanky Wallis Simpsonové, která byla dokonce již dvakrát rozvedená, a požádal jí o ruku. Britský premiér tento sňatek zavrhoval, protože byl přesvědčen, že by Američanku britský lid za svou královnu nikdy nepřijal.

Eduard VIII. si moc dobře uvědomoval, jaké následky by svým jednáním způsobil, a tak již v prosinci stejného roku abdikoval a byl nahrazen svým mladším bratrem Jiřím VI. Eduard po abdikaci přijal status syna panovníka a dostal titul vévoda z Windsoru. Jeho milovaná žena žila až do roku 1986 a dožila se téměř 90 let. Vzácné šperky před smrtí odkázala Pasteurovu ústavu. Později byly vydraženy v Ženevě za v té době neuvěřitelných 50 milionů dolarů.

Sbírka čítá dvacet kusů šperků a největší pozornost a následně i nejvyšší dražební ceny vyvolaly dva nejvzácnější kousky, jimiž jsou náramek ve tvaru levharta, který je posázený diamanty a onyxy a brož, která je zdobena rubíny, safíry a smaragdy.

O nádherném náramku ve tvaru levharta nepřestávají kolovat spekulace, že ho získala popová královna Madona. O náramek totiž projevila zájem, jelikož o celém příběhu Eduarda VIII. natáčí film. Kdo ho ale skutečně v dražbě získal, není známo, dražitel s nejvyšší nabídkou je totiž anonymní. Víme jen tolik, že cena za nádherný náramek se vyšplhala na 4,5 milionů liber, což je neuvěřitelných 130 milionů korun. Tato cena se zapsala do historie jako nejvyšší cena, za kterou kdy byl prodán náramek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here