Excelující Jaroslav Dušek ve hře Čtyři dohody

6
2718

Nehřešme slovem, neberme si nic osobně, nevytvářejme si žádné domněnky a dělejme vše tak, jak nejlépe dovedeme. Takhle jednoduché je znění dohod s podtextem: poznání lásky, vztahů a přátelství, jak je vidí toltécký šaman Don Miguel Ruiz. Jaroslavu Duškovi a jeho kolegům se podařilo vyplnit dvouhodinové představení toltéckým učením, humorem a především pravým poznáním. Úsměv na tváři jde ruku v ruce s úžasem v obličeji během celého vystoupení. Neustálé střídání těchto elementů je skutečně časté. Připravte se na kvanta nových informací, nových pohledů na svět a vůbec na život.

Toltékové jsou jedním z kmenů předkolumbovské Ameriky původně žijících na území dnešního Mexika. Označení Tolték je synonymem pro milovníka poznání, šiřitele harmonie nebo umělce ducha. Tato hrstka vyvolených, jakožto i další indiánské civilizace, je leckým obdivována pro své umění soužití s přírodou, pojetí života a inspirující pohled na svět. Pro ně je život pouze hra, jíž započal Bůh Brahmá. Toltékové se pouze snaží hrát hru, jak nejlépe umí, to pro ně znamená život. A teď se pojďme vrhnout podrobněji na pravidla této jejich hry:

1. dohoda: Nehřešme slovem
Miřme slovem přesně a využijme naplno sílu slov! Lekcí, kterou si máme z této dohody odnést, jest: “Mluvme o každém člověku tak, jako by byl této konverzaci přítomen i on sám.” A rázem můžete ze svého diáře vyškrtnout mnoho hodin hádek a vysvětlování na téma: Kdo, kde, kdy a o kom co řekl. Najednou nebude potřeba řešit, co jste kdy o kom řekli. “Ty jsi mé druhé já,” zní v překladu pozdrav starých Toltéků. Zajímavé viďte? Při každém setkání si to opakují, aby na to nezapomínali. Z toho vyplývá, že oni si jsou vědomi fakta: “Ublížím-li já tobě, ublížím tím zároveň i sobě.” Také vám to zapomněli říci…?

2. dohoda: Neberme si nic osobně
“Ty jsi ale blbec!” Profláklá věta. Vy jste si již ale plně vědomi, o kom toto tvrzení vypovídá, viďte? Ano, o autorovi. Nás se to přece vůbec netýká. To je problém toho, kdo to vyslovil, ne náš! O kolik by ubylo sporů a přibylo úsměvů, pokud by každý měl stále na paměti i třeba jen tento jediný fakt…

3. dohoda: Nevytvářejme si žádné domněnky
Domněnky neboli naše mocná představivost upíraná nesprávným směrem.
Každý máme v hlavě vlastní svět, skrz který se díváme na ten skutečný svět, který sdílíme se zbylými 6 miliardami lidí. To je něco abnormálně složitého i pouze k letmé představě. A jelikož se nám někdy tyto světy mísí do jednoho obrazu, vyvstávají nám náhle v mysli slova jako: mělo být, mohlo být apod. Domníváme se a následně se divíme skutečnosti, že to tak opravdu není a pociťujeme zklamání. A právě proto je nevytváření si žádných domněnek jednou ze Čtyř dohod.

4. dohoda: Dělejme vše tak, jak nejlépe dovedeme
Dělejme vše nejlépe, jak v daném okamžiku umíme! Dejte do toho všechno, to je to! “Soutěží jen ten, který ještě nepochopil svůj dar,” říkávají Toltékové. I tomuto tématu jsme se již věnovali v jednom z předešlých článků. Zbytek si ale již poslechněte v mistrovském podání pánů herců buď na živém vystoupení nebo díky audio nahrávce.

Nechme se tedy vtáhnout do pravého poznání lidského bytí lidmi, kteří neznají uspěchanou dobu. Těmi, kteří žijí v naprostém souladu s Matkou Zemí, přírodou a jejími neměnnými zákony. Lidmi, jež nejsou ovlivněni žádnými populárními trendy, módou, internetem, bulvárem a podobnými, pro ně naprostými zbytečnostmi. Zajímavé je, že přesto je na jejich tváři neustálý zářivý úsměv! Je zajímavé k jakým závěrům tito, pro někoho necivilizovaní, lidé došli. Jejich pohled na výchovu, na dospívání, na lásku a další životní etapy je v hlubokém kontrastu s “moderním” pojetím života. My, civilizovaní lidé, se máme co učit…

Pevně věřím, že vaší pozornosti neuniknou fakta, jak se naše kultura liší od těchto lidí. Jak se vzdálila, kam až nás dotlačila a co nám společnost doslova vnutila, abychom považovali za naprosto normální? Neustále jsme odváděni od důležitých aspektů života tím, že jsme naprosto přehlceni nepodstatnými informacemi z televize a stran časopisů. A proto stále častěji zapomínáme doopravdy žít! Avšak my máme v ruce meč ztvárňující rozhodnutí. Můžeme se rozhodnout a tím rozetnout tyto společenské zvyklosti a dospět k podstatě, ke které Toltékové dospěli již před mnoha stovkami let…

Toužíte zlepšit a utužit vztahy s lidmi, které z celého srdce milujete? Pokud souhlasně přikyvujete, vrhněte se do integrace Čtyř dohod do svého charakteru, mohou se začít dít zázraky… Takovouto zábavnou formou je přece radost se učit! Držím vám všem palce v uplatňováním toltéckého učení a utužování veškerých vztahových pout! Jelikož na čem v životě opravdu záleží…? Již nejeden světový myslitel se naprosto shodl na následujícím:

Na konci života je naprosto lhostejné, čeho jste dosáhli a jaké bohatsví jste nashromáždili, záleží pouze na vztazích, které se vám podařilo vybudovat.

“Začněte tím, že si zítra udržíte dobrou náladu!” Touto větou dělá Jaroslav tečku za představením a tím odhaluje první krok na cestě učení starých moudrých Toltéků…

6 KOMENTÁŘE

  1. Mám doma všechny knihy Miguela Ruize v češtině i Angličtině. Vnímám jeho učení, jako takový základ pro život.. moudra, která každý uvnitř zná, ale v běhu života na ně zapomíná. V mém okolí je pár lidí, kteří otevřeně přiznávají, že jeho knihy jim změnily život. Takže můžu vřele doporučit. Duškovo vystoupení mě také mile překvapilo. Člověk odejde celkem nabitý pozitivní energií. Opět můžu jen doporučit.

  2. Knihu od Ruize jsem četl, představení v podání Jardy Duška jsem shlédl záhy poté. Všem, kteří se chtějí nad sebou a nad součastným světem troch zamyslet, nebo jen se pobavit milým humorem Jardy Duška, rozhodně doporučuji. Ať tak nebo tak, toltécké učení je tak silné, že vás pohltí a k zamyšlení stejně donutí. Takže opět sháním na toto vyprodané představení lístky…

  3. Znám knihu Pátá dohoda.Nedávno jsem si ji dočetla. Už delší dobu čtu knížky, které mne mají pozvednout. Beletrie u mne zůstává stranou. Hodně jsem toho přečetla a už jsem si myslela , že nic nového nenajdu, že už žádné knihy nebudu kupovat. Prohlížela jsem si ji v knihkupectví na hlavním nádraží v Praze, protože jsem měla dost času při čekání na vlak. Odešla jsem pryč a po chvíli jsem se vrátila a rozhodla se, že ji musím mít.
    Udělala jsem dobře, že jsem si ji koupila.

  4. Úžasné představení, úžasný pan Dušek. Knihu mám 2krát přečtenou, ale v podání pana Duška více pochopitelné a skvosté. Pane Dušku, děkuji. Šťastná

  5. Včera jsem s manželem prožila představení DOHOD.Bylo neuvěřitelné.Domů jsem došla v takové povznesené náladě,že i dnes z ní mohu čerpat energii.Chci Vám pane Dušku poděkovat,že jste.Dar kteký máte je obrovský,jen škoda,že Vás každý člověk neslyší.Vaše představení by měla být povinná pro každého.To by bylo krásná na světě!Třepotám Vám rukama na pozdrav a těším se na další shledání.

  6. Hezký večer, paní Černá, chci pouze vyjádřit absolutní souhlas s Vaším příspěvkem. Přestavení bylo skutečně fantastické! Každý, s kým jsem hovořil, byl hrou obrovsky nadšený. To však není vše – na začátku tohoto roku začal Jaroslav hrát už i hru Pátá dohoda. 😉 Třepotám s Vámi, Radek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here